Argentyna: Nieznaczny wzrost produkcji mleka, widmo recesji, prognoza wzrostu eksportu

27 maja 2020
Argentyna: Nieznaczny wzrost produkcji mleka, widmo recesji, prognoza wzrostu eksportu

USDA prognozuje produkcję w tym południowoamerykańskim kraju na poziomie 10,95 mln ton tj. +0,4%. Wiadomo jednak, że wskutek erozji dochodów ludności  w efekcie epidemii, lokalna konsumpcja ucierpi wyraźnie mimo pakietu socjalnego w wysokości 3,16% PKB. W tle jest wprowadzone zamrożenie cen produktów spożywczych.

Dla firm mleczarskich istotne jest również to, że w marcu 2020 r. zapadła decyzja w ramach rządu o obłożeniu eksportu mleka płynnego 5% podatkiem eksportowym, a mleka w proszku 9% podatkiem. Nie ma przy tym sygnałów z mleczarni wskazujących rolnikom potrzebę zmniejszenia produkcji.

Przetwórstwo mleka według USDA osiągnie poziom 9,45 mln. ton, ale konsumpcja mleka płynnego prawdopodobnie spadnie poniżej historycznie niskich poziomów z 2019 r. tj. do 1,5 mln ton. Prognozuje się, że produkcja sera w 2020 r. wyniesie 440 tys. ton, co stanowi 11 tys. ton więcej w stosunku do produkcji z 2019 r.

Związane z kwarantanną zamknięcie wielu restauracji w Buenos Aires radykalnie zmniejszyło popyt na ser mozzarella, który jest podstawowym serem wytwarzanym w całej prowincji Buenos Aires. Surowiec ten został wchłonięty przez większe podmioty przetwórcze, zwłaszcza w prowincji Santa Fe. Przetwórcy zwiększają bowiem produkcję serów twardych mile widzianych na rynkach eksportowych.

Według prognoz przetwórców produkcja masła w 2020 r. wzrośnie do 39 tys ton, czyli o 30% więcej niż w 2019 r.

Argentyńscy przetwórcy dostrzegają duże zapotrzebowanie na sery w nadchodzących miesiącach. Prognozuje się, że eksport serów w 2020 r. wyniesie 70 tys. ton, co stanowi wzrost o 15% wobec 2019 r., a wywóz masła wyniesie 16 tys. ton, czyli 14% więcej niż w 2019 r.

Argentyna jest silnym eksporterem netto produktów mlecznych importując jedynie ograniczone ilości produktów mleczarskich z krajów sąsiednich. Przewiduje się, że ten ograniczony import będzie nadal spadał wskutek pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Argentynie.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Od czwartku 7 maja rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane ...

Jak donosi agencja Reuters, chińskie władze wprowadziły tymczasowy zakaz importu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę