aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Argentyna obniża prognozy zbiorów ziaren oleistych

18 marca 2024
Argentyna obniża prognozy zbiorów ziaren oleistych

Argentyna: Aktualizacja nasion i produktów oleistych

Post obniża prognoze produkcji nasion i produktów oleistych w roku gospodarczym (MY) 2023/2024 do 49,5 mln ton metrycznych (MMT), co stanowi wciąż prawie dwukrotność zbiorów w zeszłym roku, w oparciu o okres suchej i gorącej pogody na głównych obszarach produkcyjnych pomimo wcześniejszych idealnych opadów po posadzeniu. W styczniu 2024 r. popyt na soję w Argentynie wzrósł o 12% pomimo niskich zapasów spowodowanych katastrofalnymi zbiorami w roku poprzednim. Produkcja słonecznika w roku 2023/2024 została skorygowana w dół do 3,5 MMT w przypadku niższej powierzchni upraw i plonów.
Soja
Produkcja:
Chociaż początkowe prognozy na ten sezon były dobre, okres bez deszczu w styczniu, podczas którego rozwinęły się plony, zmniejszył potencjał upraw w tym sezonie. Post obniża szacunkową produkcję na rok 2023/2024 do 49,5 mln ton metrycznych (MMT), o jeden MMT mniej niż oficjalne szacunki USDA ze względu na niedawny okres gorącej i suchej pogody na całym obszarze upraw.
Po pierwszych deszczach, które wystąpiły w najlepszym okresie po posadzeniu, w styczniu i na początku lutego region nawiedziły gorące i suche okresy, które stresowały uprawy w kluczowej fazie wzrostu. Deszcze ostatecznie nadeszły w lutym i były one dość intensywne, ale nie na tyle, aby zatrzeć poprzednie warunki wilgotności, niższe niż normalnie. Aby utrzymać początkowy potencjał uprawy, przez pozostałą część sezonu wegetacyjnego potrzebne są znaczne opady deszczu.
Uprawy na północy prowincji Buenos Aires nadal będą wkrótce potrzebować więcej opadów, aby osiągnąć szacowany poziom produkcji. W Pergamino (północno-zachodnie regiony prowincji Buenos Aires) zbiory nie są idealne obecnie.
Jednak w ciągu jednego tygodnia na początku lutego na główne obszary produkcyjne prowincji Buenos Aires i Santa Fe w normalnych warunkach spadły opady deszczu przez cały miesiąc. Tymczasem większość prowincji Kordoba, największej prowincji produkującej soję, nadal bardzo potrzebuje deszczu, ponieważ tamtejsze uprawy zaczynają wykazywać stres związany z suszą. Producenci wciąż mają nadzieję na więcej deszczu w kluczowych momentach poprzedzających zbiory.
Chociaż zbiory będą znacznie lepsze w porównaniu z rokiem poprzednim, według kilku osób kontaktowych Poczty sytuacja w tym momencie pozostaje krytyczna. Nadal panuje optymizm co do wielkości produkcji w tym roku, ale producenci ubolewają, że niskie ceny na świecie ograniczą ich zyski, gdy spodziewali się dużego odbicia po katastrofalnych zbiorach w zeszłym roku.
Według giełdy zbożowej w Buenos Aires pod koniec lutego 31 procent nasion soi z pierwszego zbioru weszło w fazę napełniania, a 17 procent nasion soi z drugiego zbioru przeszło do tworzenia strąków. Największy wzrost występuje na południu prowincji Kordoba i w północno-środkowej części prowincji Santa Fe.
Po pokonaniu poprzedniego sezonu naznaczonego niekorzystnymi warunkami pogodowymi, perspektywy dotyczące zbiorów soi w Argentynie w latach 2023–2024 są nadal optymistyczne. Chociaż oczekuje się, że ta uprawa będzie znacznie lepsza niż
w ubiegłym roku prawie dwukrotnie, a ostatnie ekstremalne upały i brak deszczu osłabiły oczekiwania dotyczące rekordowych poziomów produkcji. Przewidywany wzrost na rok 2023/2024 jest znaczny, ponad dwukrotnie w porównaniu do
MY2022/2023.
Poprawę tę odzwierciedlają prognozy, według niektórych źródeł branżowych produkcja soi może osiągnąć znacznie ponad 50 milionów ton, jeśli warunki pogodowe ulegną poprawie i pozostaną idealne przez cały sezon. Analitycy przewidują, że zbiory, choć być może nie osiągną rekordowego roku ze względu na niedawne warunki pogodowe, nadal będą historycznie przyzwoite.
W głównym regionie produkcyjnym Argentyny, który obejmuje prowincje Kordoba i Santa Fe oraz części prowincji Buenos Aires, znanej z wysokiej produktywności, produkcja soi na rok 2023/2024 może osiągnąć 20,2 mln ton, czyli pięciokrotnie więcej niż produkcja ubiegłoroczna, dzięki sprzyjającym warunkom, jakie stwarza wzór klimatyczny El Niño.
Ten korzystny scenariusz jest wzmocniony obfitymi deszczami, które towarzyszyły sezonowi, chociaż w pozostałej części marca potrzebne są większe opady, aby zapewnić optymalny rozwój i utrzymać potencjał plonów.

oprrac e-mk,ppr.pl na podst żródło FAS USDA


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę