aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARiMR: można już składać wnioski o dopłaty za 2016 r.

16 marca 2016
ARiMR: można już składać wnioski o dopłaty za 2016 r.
PAP / Darek Delmanowicz

W biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o przyznanie dopłat za 2016 r. Na jednym formularzu rolnik może ubiegać się o kilka rodzajów płatności; na dopłaty jest 3,4 mld euro - podała Agencja.

Szacuje się, że na działania obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2016, czyli dopłaty ONW (na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania), płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013), rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesieniowe, zostanie wypłacone ok. 2,7 mld zł.

Warunkiem otrzymania dopłat bezpośrednich jest wypełnienie wniosku o ich przyznanie wraz z załącznikami i dostarczenie go do ARiMR. Każdy rolnik, który ubiegał się o przyznanie takich płatności w ubiegłym roku, otrzymał z Agencji wstępnie wypełniony tzw. wniosek spersonalizowany. Jeżeli wszystkie dane w nim zawarte się zgadzają, wystarczy podpisać taki wniosek i złożyć go do ARiMR.

Wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2016 r. można pobrać także z portalu internetowego Agencji. Jest także możliwość wypełnienia e-wniosku. To bardzo wygodna forma ubiegania się o płatności bezpośrednie, ponieważ system automatycznie sprawdzi, czy wszystkie wymagane pola zostały wypełnione oraz czy wniosek jest kompletny, a samo złożenie nie wymaga wizyty w biurze powiatowym.

Aby skorzystać z aplikacji e-wniosek, trzeba mieć login i kod dostęp do systemu informatycznego ARiMR. O nadanie uprawnień do korzystania z drogi internetowej trzeba wystąpić do kierownika biura powiatowego.

Wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich można składać też osobiście lub przez upoważnioną osobę w biurach powiatowych ARiMR lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Warunki przyznawania dopłat nie ulegają zmianie. Wprowadzono jedynie wymóg posiadania tytułu prawnego do gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, do których rolnik ubiega się o płatności. Ma to na celu wyeliminowanie nadużyć polegających na bezumownym użytkowaniu gruntów Agencji Nieruchomości Rolnych.

Rolnik, który stara się o dopłaty do państwowych działek, powinien złożyć oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do tych gruntów wraz ze wskazaniem, z czego wywodzi ten tytuł prawny. W 2016 r. oświadczenie to należy złożyć w terminie do 31 sierpnia na formularzu opracowanym przez ARiMR.

W 2016 r. na jednym formularzu wniosku rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie dopłaty bezpośrednich, w tym m.in.: jednolitej płatności obszarowej; dopłaty za zazielenienie; płatności dodatkowej; dla młodych rolników; w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, do tytoniu; uprawy buraka cukrowego; roślin wysokobiałkowych; chmielu; ziemniaków skrobiowych; owoców miękkich (truskawek lub malin); pomidorów; lnu; konopi; do krów; do bydła; owiec; kóz oraz dopłat w ramach Programu Obszaru Obszarów Wiejskich (rolno-środowisko-klimatycznej, ekologicznej, rolnośrodowiskowej, pomocy za zalesienie). Po raz pierwszy od roku 2016 - premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020).

Rolnicy, którzy w 2015 r. przystąpili do systemu dla małych gospodarstw, otrzymają płatność w ramach tego systemu, zastępującą wszystkie rodzaje wsparcia finansowane z budżetu unijnego. Wystąpienie z systemu dla małych gospodarstw ze skutkiem od 2016 r. jest możliwe w terminie do 30 września br., nie jest już natomiast możliwe przystąpienie do tego systemu - informuje resort rolnictwa.

Wnioski można składać do 16 maja br. Złożenie ich po tej dacie, ale nie później niż do 10 czerwca, będzie skutkowało obniżeniem kwoty płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy zwłoki.

(PAP)


POWIĄZANE

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...

Dla 35% Polaków produkty w zbyt dużych opakowaniach to problem Zdaniem 40% Polak...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę