Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

ARiMR: na półmetku nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2018 r.

18 kwietnia 2018
ARiMR: na półmetku nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2018 r.

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło dotąd 187 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku wnioski przyjmowane są od 15 marca do 15 maja przez internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Do końca tegorocznego naboru pozostał niecały miesiąc, dlatego Agencja apeluje, by nie czekać z przesłaniem deklaracji do ostatniego dnia. Do 16 kwietnia rolnicy złożyli blisko 187 tys. wniosków. Najwięcej z województw: mazowieckiego, lubelskiego, małopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego.

Rolnicy, którzy złożą wnioski po 15 maja, ale nie później niż do 11 czerwca, będą mieli obniżone należne im płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji do 1 czerwca.

ARiMR przypominała, że rolnicy, którzy nie mają dostępu do internetu mogą skorzystać ze stanowisk komputerowych przygotowanych dla wnioskodawców we wszystkich biurach powiatowych Agencji w całym kraju. Natomiast osoby, które nie potrafią wypełnić elektronicznego dokumentu, mogą skorzystać z pomocy ekspertów z ośrodków doradztwa rolniczego.

Biura organizują także dni otwarte, by jak najwięcej rolników mogło na miejscu dowiedzieć się, jak wypełnić e-wniosek. Niektóre z biur powiatowych prowadzą także mobilne punkty pomocy technicznej, by w terenie, bliżej gospodarstw rolników służyć im radą, a także sprzętem komputerowym - poinformowała Agencja.

Wcześniej, bo do 14 marca, rolnicy prowadzący małe gospodarstwa mogli złożyć oświadczenia o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2018 rok, w porównaniu z tym złożonym w ubiegłym roku. Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich. Skorzystało z tego 428,8 tys. rolników.

Sumując oświadczenia i złożone wnioski, Agencja zebrała już ok. 615 tys. wniosków, tj. ok. połowy. W ub.r. o dopłaty bezpośrednie ubiegało się ok. 1 mln 340 tys. osób.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę