ARiMR: od 18 czerwca można ubiegać się o pomoc dla małych gospodarstw

21 maja 2018
ARiMR: od 18 czerwca można ubiegać się o pomoc dla małych gospodarstw

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił termin rozpoczęcia i warunki ubiegania się o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Wnioski można składać od 18 czerwca do 17 lipca br. w oddziałach regionalnych - poinformowała w piątek ARiMR.

Agencja przypomina, że wsparcie na "Restrukturyzacje małych gospodarstw" finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i dotychczas przeprowadzono dwa nabory wniosków o taką pomoc, w tym jeden dla rolników z terenów objętych afrykańskim pomorem świń (ASF).

Jak podała Agencja, aby umożliwić większej liczbie rolników skorzystanie z premii na "Restrukturyzację małych gospodarstw", w tegorocznym naborze złagodzono niektóre kryteria przyznawania wsparcia w porównaniu z poprzednimi naborami. "W tym przypadku chodzi o skrócenie okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników" - poinformowała.

W komunikacie wyjaśniono, że w tegorocznym naborze wystarczy, by rolnik był ubezpieczony w pełnym zakresie, nieprzerwanie, przez co najmniej dwa miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy, oraz "by w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadził działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej".

ARiMR dodała, że bez zmian pozostały inne kryteria ubiegania się pomoc, np. wymagana powierzchnia gospodarstwa - jego minimalna wielkość to 1 ha.

Rolnik zobowiązany jest również, tak, jak w poprzednich naborach, do przygotowania biznesplanu i jego zrealizowania.

Wsparcie na "Restrukturyzacje małych gospodarstw" ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 60 tys. zł wypłacanej w dwóch etapach. Po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy rolnik otrzymuje 80 proc. premii, a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20 proc. Wysokość wydatków na inwestycje w środki trwałe musi wynieść co najmniej 80 proc. kwoty pomocy.

 

Łukasz Pawłowski (PAP)


POWIĄZANE

W związku ze zbliżającym się przyjęciem zmienionych wieloletnich ram finansowych...

Na sesji 27 maja 2020 r. zrealizowano pierwsze transakcje w systemie notowań jed...

Doświadczyliśmy wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków i jedzenia w r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę