aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

ARiMR: od czwartku wnioski o dopłaty tylko przez Internet

16 marca 2018
ARiMR: od czwartku wnioski o dopłaty tylko przez Internet

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku wszystkie dokumenty muszą być dostarczone drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Do środy, 14 marca przyjmowane były oświadczenia od rolników. Mogły je złożyć osoby posiadające do 10 ha ziemi, w gospodarstwach których nie zaszły zmiany w stosunku do stanu zadeklarowanego w ubiegłorocznym wniosku o dopłaty bezpośrednie. Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie dopłat. Do środy rolnicy złożyli 399 tys. 317 oświadczeń, ale jak zaznaczono, może być ich więcej, gdyż część rolników mogła wysłać je pocztą.

Kto nie zdążył złożyć oświadczenia do 14 marca, a chce otrzymać należne mu dopłaty, musi wypełnić wniosek o przyznanie dopłat za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Rolnicy, którzy posiadają już konto w aplikacji e-Wniosek, mogą z niego korzystać przy logowaniu się do aplikacji eWniosekPlus. W przypadku, gdy rolnik nie posiada takiego konta, analogicznie jak w roku 2017, może uzyskać kod dostępu.

Nowa aplikacja eWniosekPlus jest znacznie prostsza niż poprzednia i prowadzi rolnika przez cały proces składania wniosku. Udostępnia ona rolnikom dane wygenerowane na podstawie danych z roku 2017. Wypełnianie wniosku rozpoczyna się od wyrysowania upraw na działkach referencyjnych. Po wyrysowaniu uprawy rolnik zaznacza płatność, o którą ubiega się do danej uprawy.

W aplikacji eWniosekPlus możliwe jest wypełnienie wniosku w trybie uproszczonym oraz trybie pełnym.

Tryb uproszczony umożliwia przegląd danych we wniosku o przyznanie płatności i złożenie go bez konieczności edycji danych. Dostępny jest on dla rolników uczestniczących w systemie dla małych gospodarstw (tj. rolników posiadających mniej niż 10 ha). Warunkiem jest, że wskazani powyżej rolnicy nie ubiegają się o płatności rolnośrodowiskowe, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności ekologiczne lub płatności zalesieniowe. W przypadku, gdy spełnione zostaną powyższe warunki, aplikacja eWniosekPlus automatycznie wyświetli Wniosek o przyznanie płatności 2018 w trybie uproszczonym.

Tryb pałny umożliwia pełną edycję danych we Wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 r. Np. podczas rysowania upraw system podpowiada możliwe wnioskowania, np. w przypadku wyrysowania powierzchni uprawy buraka cukrowego aplikacja „zapyta”, czy rolnik ubiega się również o płatność do powierzchni uprawy buraków cukrowych wraz z informacją o konieczności dołączenia umowy i w przypadku potwierdzenia, zaznaczy takie wnioskowanie.

Rolnicy zobowiązani do spełnienia wymogu dywersyfikacji upraw lub utrzymania obszarów proekologicznych (EFA) wypełniają wniosek w trybie pełnym.

Na bieżąco prezentowane są podpowiedzi i komunikaty dla rolnika o stwierdzonych brakach lub błędach we wniosku.

Aplikacja eWniosekPlus porówna dane deklarowane z danymi referencyjnymi m.in. w zakresie maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO), jak również przeprowadzi kontrolę krzyżową powierzchni na podstawie danych graficznych z geometriami innych rolników oraz inne sprawdzenia w zakresie kompletności wniosku.

Na podstawie wprowadzonych danych aplikacja eWniosekPlus umożliwia wydruk formularza wniosku analogicznego do wersji papierowej.

Dokumenty można przesyłać do Agencji do 15 maja. Jeżeli wniosek zostanie dostarczony po terminie, ale nie później niż do 11 czerwca br., to dopłata będzie obniżona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie w 2017 r. złożyło ok. 1 mln 340 tys. rolników.

Pełne informacje na temat wypełnienia e-wniosku znajdują się na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl/

 

Anna Wysoczańska, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...

Europa tonie w Ukraińskim zbożu. Tylko od 01 stycznia do 15 lutego 2024 roku Ukr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę