Agrolok_280518

ARiMR: rolnicy mogą składać wnioski o pomoc klęskową

6 października 2017
ARiMR: rolnicy mogą składać wnioski o pomoc klęskową

Do 18 października tego roku rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wnioski o pomoc na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa - poinformowała Agencja.

Jest to pomoc udzielana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Poprzedni nabór odbył się we wrześniu br., a Agencja przewiduje uruchomienie następnych.

"Planuje się, że będą one ogłaszane cyklicznie tak, aby umożliwić ubieganie się o pomoc finansową jak największej liczbie rolników poszkodowanych w tegorocznych kataklizmach. Zatem rolnicy, którzy nie zdążą złożyć wniosku w tym naborze, będą mogli ubiegać się o pomoc w kolejnym" - czytamy w komunikacie Agencji.

Wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR lub za pośrednictwem biura powiatowego Agencji czy poczty.

O przyznanie wsparcia mogą starać się rolnicy, których straty sięgają co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.

Pomoc może być przyznana np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów. Dofinansowanie można również otrzymać na zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych w miejsce tych, które zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych.

Maksymalnie w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 można dostać 300 tys. zł, ale dofinansowanie nie może przekroczyć poziomu 80 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy w odniesieniu do odtwarzanego składnika pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu jego ubezpieczenia. Ponadto, jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas kwotę pomocy na odtworzenie tego składnika, pomniejsza się o połowę - zaznacza ARiMR.

Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Pod uwagę będzie brana wysokość szkód w odniesieniu do zniszczonych lub uszkodzonych składników gospodarstwa wykorzystywanych do produkcji rolnej, procentowa wysokość szkód w produkcji rolnej oraz to, czy plantacje objęte były dobrowolnym ubezpieczeniem. Na tej podstawie powstaną listy, które podane będą do publicznej wiadomości na stronie ARiMR. (PAP)

Anna Wysoczańska


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył dziś w na...

Realizując wniosek zgłoszony podczas XII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczyc...

Mondelēz International ogłasza rozszerzenie programu Harmony, związanego z pozys...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę