ARiMR: rolnicy mogą składać wnioski o pomoc klęskową

6 października 2017
ARiMR: rolnicy mogą składać wnioski o pomoc klęskową

Do 18 października tego roku rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wnioski o pomoc na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa - poinformowała Agencja.

Jest to pomoc udzielana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Poprzedni nabór odbył się we wrześniu br., a Agencja przewiduje uruchomienie następnych.

"Planuje się, że będą one ogłaszane cyklicznie tak, aby umożliwić ubieganie się o pomoc finansową jak największej liczbie rolników poszkodowanych w tegorocznych kataklizmach. Zatem rolnicy, którzy nie zdążą złożyć wniosku w tym naborze, będą mogli ubiegać się o pomoc w kolejnym" - czytamy w komunikacie Agencji.

Wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR lub za pośrednictwem biura powiatowego Agencji czy poczty.

O przyznanie wsparcia mogą starać się rolnicy, których straty sięgają co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.

Pomoc może być przyznana np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów. Dofinansowanie można również otrzymać na zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych w miejsce tych, które zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych.

Maksymalnie w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 można dostać 300 tys. zł, ale dofinansowanie nie może przekroczyć poziomu 80 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy w odniesieniu do odtwarzanego składnika pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu jego ubezpieczenia. Ponadto, jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas kwotę pomocy na odtworzenie tego składnika, pomniejsza się o połowę - zaznacza ARiMR.

Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Pod uwagę będzie brana wysokość szkód w odniesieniu do zniszczonych lub uszkodzonych składników gospodarstwa wykorzystywanych do produkcji rolnej, procentowa wysokość szkód w produkcji rolnej oraz to, czy plantacje objęte były dobrowolnym ubezpieczeniem. Na tej podstawie powstaną listy, które podane będą do publicznej wiadomości na stronie ARiMR. (PAP)

Anna Wysoczańska


POWIĄZANE

Francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek "przepisy ograniczaj...

Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w czwartek za zwięks...

Działania polskich władz są zbyt powolne w stosunku do skali zagrożenia, a Polac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę