aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

ASF przekroczył Wisłę

23 listopada 2017
ASF przekroczył Wisłę

Zarażone afrykańskim pomorem świń (ASF) dziki znaleziono w gminie Izabelin k. Warszawy. To pierwszy przypadek, gdy ASF przekroczył Wisłę. Resort rolnictwa zapewnia, że podjął już ponadstandardowe działania, m.in. poszukiwanie padłych dzików k. stolicy i chce, by włączyło się w nie wojsko.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek, że otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach wyniki badań potwierdzających wykrycie wirusa ASF u czterech padłych dzików, znalezionych w miejscowości Laski, w gminie Izabelin, powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie.

Powiat warszawski zachodni, na terenie którego znaleziono wspominane dziki, leży poza obszarami z ograniczeniami, a także poza obszarem skażonym określonym w decyzji w tym tygodniu.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski powiedział PAP, że ze wstępnego dochodzenia epizootycznego wynika, że dziki zaraziły się od żywności skażonej wirusem ASF. Taki przypadek prawdopodobnie miał miejsce w okolicach Legionowa, gdzie dziki zjadły wyrzucone jedzenie.

Jego zdaniem można było się spodziewać przemieszczania się wirusa, taki przykład był w Czechach, gdzie wykryto padłego dzika z ASF w odległości 500 km od ogniska.

Zaznaczył, że żywność pochodzenia zwierzęcego, która jest wwożona do Polski przez obywateli z państw, gdzie występuje ASF jest często w nieodpowiedni sposób przetworzona, np. nie była poddana obróbce termicznej, może być źródłem zakażenia dla dzików.

Romanowski poinformował, że resort podjął już decyzję o uruchomieniu ponadstandardowych środków w postaci poszukiwania padłych dzików, do tego mają być włączone wszystkie służy. Resort wnioskuje, by włączyło się w poszukiwania wojsko.

"Odbyło się spotkanie z wojewodą mazowieckim, wysłane zostały wnioski, nawet o użycie wojska do poszukiwania dzików. Wojewoda ma natomiast koordynować podległe mu służby, jak straż łowiecka czy rybacka" - wyjaśnił wiceminister.

Dodał, że w sprawie odstrzałów dzików dwukrotnie spotkano się z Polskim Związkiem Łowieckim.

W tym tygodniu wykryto jeszcze dwa inne przypadki ASF w okolicach Warszawy. Martwego dzika z ASF znaleziono w gminie Nieporęt (powiat legionowski, województwo mazowieckie) oraz w gminie Jabłonna, (powiat legionowski Mazowieckie).

 

Anna Wysoczańska, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...

W zależności od branży, zawodu i konkretnej firmy, podczas aplikacji możesz się ...

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę