ASF przekroczył Wisłę

23 listopada 2017
ASF przekroczył Wisłę

Zarażone afrykańskim pomorem świń (ASF) dziki znaleziono w gminie Izabelin k. Warszawy. To pierwszy przypadek, gdy ASF przekroczył Wisłę. Resort rolnictwa zapewnia, że podjął już ponadstandardowe działania, m.in. poszukiwanie padłych dzików k. stolicy i chce, by włączyło się w nie wojsko.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek, że otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach wyniki badań potwierdzających wykrycie wirusa ASF u czterech padłych dzików, znalezionych w miejscowości Laski, w gminie Izabelin, powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie.

Powiat warszawski zachodni, na terenie którego znaleziono wspominane dziki, leży poza obszarami z ograniczeniami, a także poza obszarem skażonym określonym w decyzji w tym tygodniu.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski powiedział PAP, że ze wstępnego dochodzenia epizootycznego wynika, że dziki zaraziły się od żywności skażonej wirusem ASF. Taki przypadek prawdopodobnie miał miejsce w okolicach Legionowa, gdzie dziki zjadły wyrzucone jedzenie.

Jego zdaniem można było się spodziewać przemieszczania się wirusa, taki przykład był w Czechach, gdzie wykryto padłego dzika z ASF w odległości 500 km od ogniska.

Zaznaczył, że żywność pochodzenia zwierzęcego, która jest wwożona do Polski przez obywateli z państw, gdzie występuje ASF jest często w nieodpowiedni sposób przetworzona, np. nie była poddana obróbce termicznej, może być źródłem zakażenia dla dzików.

Romanowski poinformował, że resort podjął już decyzję o uruchomieniu ponadstandardowych środków w postaci poszukiwania padłych dzików, do tego mają być włączone wszystkie służy. Resort wnioskuje, by włączyło się w poszukiwania wojsko.

"Odbyło się spotkanie z wojewodą mazowieckim, wysłane zostały wnioski, nawet o użycie wojska do poszukiwania dzików. Wojewoda ma natomiast koordynować podległe mu służby, jak straż łowiecka czy rybacka" - wyjaśnił wiceminister.

Dodał, że w sprawie odstrzałów dzików dwukrotnie spotkano się z Polskim Związkiem Łowieckim.

W tym tygodniu wykryto jeszcze dwa inne przypadki ASF w okolicach Warszawy. Martwego dzika z ASF znaleziono w gminie Nieporęt (powiat legionowski, województwo mazowieckie) oraz w gminie Jabłonna, (powiat legionowski Mazowieckie).

 

Anna Wysoczańska, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Letnie warzywa dyniowate, czyli ciekawe pomysły na ogórki, kabaczki, cukinię.Naj...

Jak hakerów powstrzymać? Boom na kryptowaluty nie umknął uwadze hakerów. Spektak...

Doskonalenie zawodowe przez całe życie wydaje się być dziś jedynym kierunkiem dl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę