ASF we Włoszech

12 stycznia 2022
ASF we Włoszech

We Włoszech wykryto pierwszy przypadek dzika zarażonego wirusem ASF w miejscowości Ovada w Piemoncie na północnym wschodzie Włoch. Jest to pierwszy przypadek ASF w tym kraju potwierdzony przez Krajowe Centrum Referencyjne ds. Pomoru Świń (Cerep).

W związku z sytuacją podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu wdrożenie środków kontroli. Ma to fundamentalne znaczenie w próbie ograniczenia i zlikwidowania choroby w jak największym stopniu - podkreślił Luigi Genesio Icardi, regionalny radny ds. zdrowia w regionie Piemontu.

ASF może mieć znaczące konsekwencje dla włoskiego handlu mięsem wieprzowym, szczególnie w krajach nieuznających zasady regionalizacji. Zakaz importu wszystkich produktów wieprzowych z Włoch byłby olbrzymim ciosem dla branży.

Formalnie Włochy nie są w 100% wolne od ASF. Na  Sardynii występuję genotyp I typu ASF. To pozostałość po infekcji ASF w południowej Europie , która zakończyła się w latach 80 XX w.

Obecna epidemia, to genotyp II typu, który jest obecny w niektórych krajach UE, a także w Rosji, Azji i na Karaibach. Na razie zagadką pozostaje skąd wirus pojawił się w tej części Włoch, gdyż najbliższe ognisko znajduje się 800 km w linii prostej od najbliższej lokalizacji ogniska we wschodnich Niemczech. Najprawdopodobniej do rozprzestrzeniania się wirusa przyczynił się czynnik ludzki.

 

polsus.pl


POWIĄZANE

Sadzonki drzew owocowych to doskonały wybór do każdego przydomowego ogrodu. Zape...

Od 20 czerwca do 29 lipca 2022 r. biura powiatowe ARiMR będą przyjmować wnioski ...

1-2 maja br. w Parku Etnograficznym w Tokarni odbyła się VI edycja Świętokrzyski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę