aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ASF we Włoszech

12 stycznia 2022
ASF we Włoszech

We Włoszech wykryto pierwszy przypadek dzika zarażonego wirusem ASF w miejscowości Ovada w Piemoncie na północnym wschodzie Włoch. Jest to pierwszy przypadek ASF w tym kraju potwierdzony przez Krajowe Centrum Referencyjne ds. Pomoru Świń (Cerep).

W związku z sytuacją podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu wdrożenie środków kontroli. Ma to fundamentalne znaczenie w próbie ograniczenia i zlikwidowania choroby w jak największym stopniu - podkreślił Luigi Genesio Icardi, regionalny radny ds. zdrowia w regionie Piemontu.

ASF może mieć znaczące konsekwencje dla włoskiego handlu mięsem wieprzowym, szczególnie w krajach nieuznających zasady regionalizacji. Zakaz importu wszystkich produktów wieprzowych z Włoch byłby olbrzymim ciosem dla branży.

Formalnie Włochy nie są w 100% wolne od ASF. Na  Sardynii występuję genotyp I typu ASF. To pozostałość po infekcji ASF w południowej Europie , która zakończyła się w latach 80 XX w.

Obecna epidemia, to genotyp II typu, który jest obecny w niektórych krajach UE, a także w Rosji, Azji i na Karaibach. Na razie zagadką pozostaje skąd wirus pojawił się w tej części Włoch, gdyż najbliższe ognisko znajduje się 800 km w linii prostej od najbliższej lokalizacji ogniska we wschodnich Niemczech. Najprawdopodobniej do rozprzestrzeniania się wirusa przyczynił się czynnik ludzki.

 

polsus.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę