Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Australia: Daleki kraj, kluczowy eksporter

24 maja 2018
Australia: Daleki kraj, kluczowy eksporter

Nie byłoby sensu wiele miejsca poświęcać dalekiej Australii w kontekście rynku mleczarskiego, gdyby nie fakt, że jest to jeden z najważniejszych eksporterów nabiału. Choć wytwarza zaledwie 2% całego wolumenu światowego, to jest czwartym graczem w eksporcie.


Produkcja mleka na kontynencie australijskim wyniesie ok, 9,5 mln ton w 2018 roku – podaje USDA. To o 2% więcej niż w 2017 roku. Wszystko wskazuje na to, że warunki pogodowe na południu kraju będą pozytywnie rzutować na wolumen całoroczny. Ma to związek z faktem, że 70% produkcji ma miejsce właśnie tutaj.

Produkcja sera ma wzrosnąć o 6% do 350 tys. ton. Amerykanie szacują, że produkcja masła pozostanie stała i wyniesie 105 tys. ton, ale wzrośnie produkcja WMP o ok. 7% do 80 tys. ton. Produkcja SMP wzrośnie o 1,8% do 228 tys. ton.

Australia staje się też ciekawym kierunkiem eksportu dla USA, ponieważ australijscy przetwórcy są mocno skoncentrowani na rynku chińskim nie do końca dostępnym dla Amerykanów z przyczyn politycznych. Dowodzi tego 80% wzrost wartości eksportu amerykańskich serów do Australii w 2017 roku.

Amerykanie szacują, że tegoroczny eksport australijski będzie miał charakter dynamiczny.
Eksport płynnego mleka wzrośnie do 220 tys. ton tj. o 10%, serów o 5,3% do 180 tys. ton, masła o 25% do 20 tys. ton, WMP o 27% do 70 tys. ton oraz SMP o 2% do 160 tys. ton. Szybko rosnąć będzie eksport produktów baby food: o 31,5% do 28 tys. ton.

Najewiększym przetwórcą mleka w Australii jest Fonterra (2 mld litrów rocznie). Drugim jest kanadyjski Saputo z przejętym Murray Goulburn.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Eksperyment Borexino prowadzony przez zespół naukowców w podziemnym laboratorium...

Walka z pandemią koronawirusa wkracza w decydującą fazę. Pierwsze szczepionki po...

Plagi dręczące ludzkość od tysiącleci – wojny, klęski żywiołowe, epidemie – para...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę