aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Aż o 150 proc. rośnie brazylijski eksport jaj

25 lipca 2023
Aż o 150 proc. rośnie brazylijski eksport jaj

Brazylia przyspiesza w międzynarodowym handlu jajami konsumpcyjnymi. Niedawno informowaliśmy, że  w okresie pięciu miesięcy 2023 roku brazylijski eksport jaj konsumpcyjnych był już wolumenowo wyższy niż w całym 2022 roku. Od stycznia do maja tego roku Brazylia wyeksportowała blisko 12,0 tys. ton jaj, co oznaczało wzrost o 93,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2022. W 2022 roku sprzedaż eksportowała osiągnęła roczny wolumen 9,5 tys. ton-poinformowala Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Najnowsze dane za pierwsze półrocze roku 2023 potwierdzają trend wzrostowy. Po czerwcu tego roku Brazylia wyeksportowała 16,6 tys. ton, wobec 6,6 tys. ton w tym samym okresie 2022 roku – wynika z raportu Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA). Oznacza to wzrost rok do roku o 150 proc. Analiza sprzedaży obejmuje jaja w skorupkach oraz produkty przetwórstwa jajecznego. Przychody ze sprzedaży eksportowej po pierwszym półroczu tego roku wyniosły 41,2 mln USD, co oznacza wzrost o 222,4 proc. w porównaniu do przychodów osiągniętych w analogicznym okresie roku poprzedniego. W samym tylko czerwcu 2023 roku brazylijskie dostawy zagraniczne jaj wyniosły 4,6 tys. ton, czyli o 901,1 proc. więcej niż w czerwcu 2022 roku (469 ton). Do rekordowych należał również maj, w którym to miesiącu eksport osiągnął poziom 4,3 tys. ton i był wyższy o 592% w porównaniu do maja 2022 roku (628 ton). W analizowanym okresie głównym importerem jaj była Japonia, która po czerwcu tego roku sprowadziła 6,9 tys. ton. Według analityków ABPA popyt w krajach azjatyckich napędza brazylijski handel zagraniczny w sektorze jaj. W ubiegłym roku nie realizowano wysyłek do Azji.

Przedstawiciele brazylijskiego rynku jajecznego podkreślają, że krajowe towary cieszą się uznaniem na rynkach o wysokiej wartości dodanej oraz o wysokich wymaganiach sanitarnych, co przyczynia się do kreowania pozytywnego wizerunku eksporterów z Brazylii. W opinii prezesa ABPA – Ricardo Santin – osiągnięty wynik w pierwszej połowie 2023 roku jest najlepszy w okresie ostatnich dziesięciu lat, a wolumeny miesięczne wyeksportowane od kwietnia do czerwca stanowią najwyższe osiągnięcie kwartalne w historii brazylijskiego sektora jaj. Działalność eksportowa stała się dla firm jajecznych ważnym źródłem przychodów w odpowiedzi na wyzwania wynikające z zachodzących zmian po stronie kosztowej produkcji drobiarskiej.  

Japonia rozszerza zakaz importu drobiu z Brazylii

Nie wszystkoidzie jedna pomyśli brazyliskich farmerów. 

Japońskie władze zdecydowały o wstrzymaniu importu brazylijskiego drobiu z drugiego stanu Santa Catarina ponieważ w regionie tym potwierdzono zakażenie wysoce zjadliwą grypą ptaków u drobiu w chowie przyzagrodowym. Wcześniej, Japonia z tej samej przyczyny wprowadziła zakaz przywozu drobiu ze stanu Espirito Santo.

Według analityków Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA) miesięczne dostawy kurczaków z zakładów w Santa Carina na rynek japoński stanowią mniej niż 3 proc. całkowitego eksportu Brazylii. Według ABPA Japonia była trzecim co do wielkości importerem drobiu z Brazylii w 2022 roku, a Brazylijczycy są największym dostawcą mięsa na japoński rynek. W roku 2022 Japonia zaimportowała z Brazylii około 412 000 ton mięsa drobiowego, co stanowi ponad 70 procent przywozu ogółem. W pierwszym półroczu roku 2023 Japonia była drugim, po Chinach, największym rynkiem zbytu dla Brazylijczyków, importując łącznie 219,8 tys. ton mięsa drobiowego.

Eksperci ABPA wyrazili nadzieję, że część zawieszonych przesyłek będzie realizowana przez inne zakłady ze stanów nie objętych restrykcjami eksportowymi, aby zredukować negatywne skutki dla brazylijskiego handlu zagranicznego.

Brazylijczycy nadal wychodzą z założenia, że ogólnoświatowe przepisy weterynaryjne pozwalają na interpretację, która prowadzi do utrzymania statusu kraju wolnego od grypy ptaków (i tym samym braku restrykcji eksportowych) w odniesieniu do ognisk HPAI w gospodarstwach niekomercyjnych. Innego zdania są kraje importujące, czego dowodem jest decyzja Japonii, która wprowadziła już ograniczenia dotyczące importu z dwóch stanów w Brazylii, w których potwierdzono przypadek HPAI w gospodarstwie przydomowym.

W przypadku stanu Espirito Santo, szczęśliwie dla Brazylii, restrykcje japońskie nie są dotkliwe ponieważ obszar, z którego wstrzymano import nie ma wielkiego znaczenia dla produkcji drobiu w Brazylii a Japonia nie importuje drobiu z tego obszaru. Nieco inaczej wygląda współpraca z firmami ze stanu Santa Catarina. W regionie tym działają zakłady należące do największych brazylijskich eksporterów żywności. Stan Santa Catarina jest po Paranie drugim największym przetwórcą mięsa drobiowego w Brazylii. Oba stany tworzą zagłębie produkcji drobiarskiej. W pierwszym półroczu 2023 roku sprzedaż eksportowa mięsa drobiowego ze stanu Parana wyniosła 1 090 mln ton, a ze stanu Santa Catarina 545,5 tys. ton. Od stycznia do czerwca 2023 roku wysyłki zagraniczne brazylijskich kurczaków ogółem wyniosły 2,629 mln ton w porównaniu do 2,423 mln ton w analogicznym okresie roku 2022.

oprac. e-mk,ppr.pl na podst źródło: KIPDiP


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę