CTR_80917

Baborówko Horse Sale Show

27 września 2016

W dniach od 30 września do 2 października 2016 r. w Ośrodku Jeździeckim Pałac Baborówko odbędzie się wydarzenie jeździeckie pod nazwą Baborówko Horse Sale Show - międzynarodowe i krajowe zawody WKKW oraz aukcja koni sportowych. W tym roku po raz kolejny z udziałem Concordii Ubezpieczenia.

 

Baborówko Horse Sale Show to nowa inicjatywa na polskim rynku jeździeckim. 1 października tego roku podczas zawodów WKKW rozgrywanych w Baborówku odbędzie się I edycja aukcji koni sportowych, z predyspozycjami do skoków przez przeszkody i WKKW. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie wydarzenia w ramach którego osoby oferujące na sprzedaż konie sportowe będą mogły zaprezentować swoje wierzchowce jak najszerszej grupie odbiorców, a osoby zainteresowane ich zakupem będą miały możliwość sprawdzenia i porównania większej stawki koni w jednym miejscu i w podobnych warunkach. Organizatorzy oprócz klasycznej formuły aukcji zaproponują zainteresowanym bogaty pakiet świadczeń dodatkowych, m. in. pomoc w przygotowaniu koni i ich prezentacji, w organizacji niezbędnych badań weterynaryjnych, finalizacji transakcji i ubezpieczeniu wierzchowców.

 

Baborówko Horse Sale Show – co to za inicjatywa?


Henryk Święcicki jr: Od kilku lat obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na pewnego rodzaju platformę do współpracy pomiędzy hodowcami i właścicielami koni sportowych, a potencjalnymi klientami, którzy są zainteresowani zakupem wierzchowców o odpowiednich predyspozycjach. Sami jesteśmy hodowcami i mamy nadzieję, że nasza inicjatywa spotka się z zainteresowaniem środowiska jeździeckiego. Zdajemy sobie sprawę, że początki bywają trudne, ale wierzymy, że dzięki konsekwentnemu rozwojowi naszego projektu w przyszłości uda stworzyć się międzynarodowe wydarzenie promujące sprzedaż przede wszystkim polskich koni na wzór profesjonalnych, zachodnich aukcji.

 

Do kogo skierowana jest aukcja i kto może wziąć w niej udział?


H. Ś.: Naszym celem jest to, aby aukcja miała jak najbardziej otwartą formułę. Z założenia, swoją ofertę kierujemy do właścicieli i hodowców koni z Polski, ale zauważyliśmy spore zainteresowanie sprzedawców z zagranicy. Jeżeli chodzi natomiast o kupujących, to w licytacji udział mogą wziąć zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Staramy się wypromować aukcję w jak najszerszych kręgach i podejmujemy wiele działań także za granicą, tak aby grupa kupujących była jak największa. Ponadto nie przewidujemy pobierania wadium, żeby zachęcić wszystkich obecnych na aukcji do wzięcia udziału w licytacji.

 

Jakie konie wezmą udział aukcji?


H.Ś.: Zgodnie z naszymi założeniami do aukcji zgłaszane są konie minimum w wieku 4 lat, które wykazują predyspozycje do konkurencji skoków przez przeszkody i Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego. Zdecydowaliśmy się na taki dobór koni aukcyjnych z kilku powodów. Ośrodek w Baborówku, ze względu na organizowane w nim zawody kojarzy się w środowisku jeździeckim z konkurencją WKKW, a wymiana doświadczeń z gośćmi odwiedzającymi Festiwal Jeździecki Baborówko utwierdziła nas w przekonaniu, że warto inwestować w ten segment. Natomiast skoki przez przeszkody to zdecydowanie największy rynek w branży jeździeckiej i to właśnie tu znajduje się najwięcej potencjalnych sprzedawców i nabywców koni, którym chcielibyśmy stworzyć warunki do współpracy. Chcemy wyselekcjonować grupę młodych, perspektywicznych koni, ale takich, które są już w treningu sportowym i mają za sobą pierwsze starty w zawodach. W aukcji mogą wziąć również udział konie zdecydowanie bardziej doświadczone, które rywalizują w zawodach na poziomie krajowym i międzynarodowym. Wszystkie zgłoszone konie muszą przejść szczegółowe badanie weterynaryjne wraz z serią zdjęć rentgenowskich. Podczas aukcji potencjalni nabywcy będą mogli skonsultować wyniki badań i zdjęcia z oficjalnym weterynarzem aukcji.

 

Czy badanie koni przed aukcją jest potrzebne?


Maciej Przewoźny: Badanie stanu zdrowia koni przed aukcją jest potrzebne, gdyż zarówno kupujący jak i sprzedający mają informację o stanie zdrowia zwierząt poddawanych transakcji. Ponadto na podstawie wykonanych zdjęć RTG staramy się ocenić stopień ryzyka jaki jest związany z zakupem danego konia, uwzględniając jego przeznaczenie sportowe. Z mojego doświadczenia nabytego podczas pracy za granicą i podczas wizyt z klientami na aukcjach w Niemczech wynika, że stan zdrowia koni przebadanych do aukcji koni w Baborówku nie odbiega od standardów oferowanych w Niemczech.

 

Czy wszystkie konie wystawiane na aukcji będą ubezpieczone?


Katarzyna Pankiewicz: Każdy z koni wystawianych na aukcji jest ubezpieczony na wypadek śmierci lub konieczności uśpienia. Jest to forma zabezpieczenia transakcji dla każdej ze stron – sprzedającego, ponieważ konie są objęte ochroną od momentu zakwalifikowania ich przez Organizatora do aukcji, aż do sprzedaży lub gdyby transakcja nie doszła do skutku - do powrotu do macierzystej stajni . Dla kupującego natomiast, ponieważ w momencie podpisywania dokumentów związanych z zakupem konia, może go ubezpieczyć na sumę odpowiadającą wylicytowanej kwocie. W obydwu tych przypadkach nie obowiązują okresy karencji. Można więc powiedzieć, że konie są sprzedawane „z gwarancją”.

 

Proszę przybliżyć czytelnikom program aukcji.


H.Ś.: Stajnie dla koni aukcyjnych zostaną otwarte w środę popołudniu. W czwartek i piątek zaplanowaliśmy jazdy testowe, zgodnie z harmonogramem i zgłoszeniami kupujących. Konie będą brały udział treningach pod nadzorem właścicieli. Na specjalnie przygotowanym placu treningowym potencjalni nabywcy będą mieli do dyspozycji zarówno przeszkody parkurowe, jak i terenowe. W sobotę 1 października po zakończeniu próby crossu międzynarodowych zawodów WKKW konie zgłoszone do aukcji wezmą udział w oficjalnej prezentacji, która odbędzie się na głównej arenie imprezy. Wierzchowce zaprezentują się w trzech podstawowych chodach oraz w skokach. Wieczorem, w klimatycznej zabytkowej stodole, w której na co dzień organizowane są różnego rodzaju imprezy i przyjęcia, odbędzie się prezentacja koni w ręku oraz licytacja. Wstęp na aukcję, podobnie jak na całą imprezę, jest bezpłatny.

 

* Henryk Święcicki jr – Organizator Baborówko Horse Sale Show;

dr Katarzyna Pankiewicz - główny specjalista ds. ubezpieczeń zwierząt Concordia Ubezpieczenia;

dr med. wet. Maciej Przewoźny – oficjalny weterynarz Baborówko Horse Sale Show

Biuro prasowe Concordia Ubezpieczenia


POWIĄZANE

Phil Hogan unijny Komisarz do spraw rynków rolnych w Polsce będzie rozmawiał o p...

Polacy są już tak skonstruowani, że często próbują się drapać tam, gdzie ich w o...

Ustanowienie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przewiduje ustawa, którą podpi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę