Bądź odpowiedzialny: czytaj piktogramy, segreguj odpady!

31 maja 2017
Bądź odpowiedzialny: czytaj piktogramy, segreguj odpady!

Fundacja Nasza Ziemia i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin sprawdzili, czy Polacy poprawnie rozpoznają piktogramy, które umieszczone są na opakowaniach produktów chemicznychi. Badanie zostało przeprowadzone wśród właścicieli: ogrodów przydomowych, działek na terenach wiejskich oraz ogródków działkowych w mieście. Ogólny poziom rozpoznawalności poszczególnych piktogramów wśród Polaków jest niski. Choć na każdym opakowaniu środka chemicznego, w tym chemii domowej, znajduje się odpowiedni piktogram, niewielu respondentów potrafiło prawidłowo rozpoznać jego znaczenie. Najwięcej osób rozpoznaje symbol „toksyczność ostra” (42%), a 25% badanych zna oznaczenie „niebezpieczny dla środowiska”. Najtrudniejszy w interpretacji jest symbol „zagrożenie dla zdrowia” - rozpoznaje go zaledwie 15% respondentów.

 

Wyniki badań dobitnie wskazują, że niezbędna jest edukacja w zakresie oznakowań na opakowaniach. Dzięki informacji zawartej w piktogramach, możemy właściwie postępować z opakowaniami. To bardzo ważne ze względu na odpowiedzialną i selektywną zbiórkę odpadów, która jest niezbędnym pierwszym krokiem do wykorzystywania opakowań jako źródła surowców do produkcji nowych wyrobów – czyli Gospodarki o Obiegu Zamkniętym – powiedział Sławomir Brzózek, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

 

Czym są piktogramy?

 

Piktogramy są umieszczane na etykiecie produktu chemicznego i określają zagrożenie, jakie może stwarzać dana substancja. System piktogramów jest systemem oznakowań opakowań wprowadzonym przez ONZ i funkcjonuje pod nazwą Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS). Od 2009 roku obowiązuje on na terenie Unii Europejskiej. Celem jego wdrożenia było powołanie jednego, spójnego i powszechnie zrozumiałego systemu informowania o substancjach chemicznych. Dzięki temu konsument wie, z jakim środkiem chemicznym ma do czynienia i na co powinien zwrócić uwagę przy jego stosowaniu.

 

Piktogramy na etykietach środków ochrony roślin stanowią też wskazówkę dla użytkowników, w jaki sposób postępować z pustymi opakowaniami po nich. Jeśli znajduje się na nich choćby jedno z poniższych oznaczeń, opakowanie takie trzeba- zgodnie z prawem - oddać do sklepu, który prowadzi ich sprzedaż. Zasada dotyczy zarówno produktów stosowanych przez rolników-profesjonalistów, jak i tych używanych przez hobbystów, właścicieli ogrodów przydomowych i działek. Rozpoznawalność znaczenia piktogramów wśród hobbystów powinna być wyższa, ponieważ ma to znaczenie dla bezpieczeństwa postępowania z tymi substancjami i dla zagospodarowania opakowań po nich. To wspólny cel działań PSOR i Fundacji Nasza Ziemia – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

          

Niebezpieczny dla środowiska

Toksyczność ostra

Zagrożenie dla zdrowia

 

Fundacja Nasza Ziemia i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin postawiły sobie za cel wspólną edukację użytkowników środków chemicznych, w tym przede wszystkich środków ochrony roślin, na temat rozpoznawalności piktogramów i właściwego postępowania z opakowaniami podczas pikniku z okazji Dnia Ziemi, który odbędzie się 4 czerwca 2017 roku (na Polu Mokotowskim w Warszawie). Organizatorzy przewidzieli konkursy z nagrodami oraz inne atrakcje dla odwiedzających stanowisko Fundacji Nasza Ziemia i Systemu PSOR. Podczas pikniku Fundacja Nasza Ziemia i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin będą przypominać, że czytając piktogramy i właściwie postępując z opakowaniami, wspólnie dbamy o środowisko.

 

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Fundacja realizuje cele pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej. Misją Fundacji Nasza Ziemia jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej polskiego społeczeństwa, wzmocnienia poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne, aktywizowanie do działań służących jego ochronie i inicjowanie takich działań. Fundacja Nasza Ziemia jest koordynatorem akcji Sprzątanie świata – Polska. Prowadzi także inne programy samodzielnie i w partnerstwie.

 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR realizuje projekty mające na celu kompleksową informację i edukację na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin.  PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. W imieniu firm wprowadzających na rynek środki ochrony roślin, prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”.Stowarzyszenie promuje również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”. W 2015 roku PSOR rozpoczął ogólnopolską kampanię edukacyjną „W ochronie koniecznej”. Jej celem jest informowanie s o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosuje się środki ochrony roślin.i Badanie zostało przeprowadzone przez pracownię badawczą Maison & Partners na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków w marcu 2017 roku. Badanie zostało przeprowadzone wśród właścicieli: ogrodów przydomowych, działek oraz ogródków działkowych w mieście.

 

 

 


 

Biuro prasowe PSOR


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że - jako płatnik emerytur ...

Brokerzy innowacji, przedstawiciele instytutów naukowych, uczelni, izb rolniczyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę