Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Baranów, Teresin i Wiskitki - trzy gminy wyznaczone na obszar inwestycji CPK

24 maja 2018
Baranów, Teresin i Wiskitki - trzy gminy wyznaczone na obszar inwestycji CPK

Teren inwestycji, wyznaczony przez doradcę technicznego obejmujący łącznie 66,2 km kwadratowych przeznaczonych pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, znajduje się na obszarze gmin: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski).

Podczas środowego spotkania pełnomocnika rządu ds. CPK Mikołaja Wilda z mieszkańcami Baranowa rozdawano ulotkę, na której przedstawiono obszar lokalizacji na potrzeby CPK.

Napisano na niej, że obszar ten jest ograniczony od północy rzeką Pisią oraz miejscowością Szymanów. Od południa jest ograniczony autostradą A2, a od zachodu - drogą krajową nr 50.

Jak tłumaczył mieszkańcom pełnomocnik rządu ds. CPK, obszar, na którym prowadzone będą badania środowiskowe, obejmie rozporządzenie Rady Ministrów, o którym jest mowa w specustawie.

"To jest maksymalny obszar, z którego zostaną wyodrębnione dwie lokalizacje. Jedyna zmiana, która następuje z państwa punktu funkcjonowania, to konieczność uzgadniania planów zagospodarowywania przestrzennego z pełnomocnikiem ds. CPK" - powiedział Wild.

Jak wyjaśnił, poza tym obszarem nie przewiduje się działań inwestycyjnych. "Z tego obszaru w drodze konsultacji z państwem, wyodrębnione zostaną dwie lokalizacje. Myślę, że częściowo na siebie zachodzące. Dwie lokalizacje, na których będzie przeprowadzone postępowanie środowiskowe. To nie jest teren do wywłaszczenia" - wyjaśnił.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Port powstanie na ok. 3 tys. ha. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

Rada Gminy Baranów 18 kwietnia podjęła uchwałę o referendum ws. CPK. Termin jego przeprowadzenia został wyznaczony na 17 czerwca.

 

Aneta Oksiuta (PAP)


POWIĄZANE

Christiane Lambert poprowadzi europejskich rolników w przełomowym momencie, któr...

Coraz korzystniejszy jest bilans handlu zagranicznego wyrobami mleczarski pomimo...

Obecnie urzędujący prezydent zdobył wśród rolników 81% poparcia w wyborach prezy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę