Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Bardzo modny modulator SARM niebezpieczny dla nastolatków

27 kwietnia 2023
Bardzo modny modulator SARM niebezpieczny dla nastolatków

FDA (The U.S. Food and Drug Administration) ostrzega przed stosowaniem selektywnych modulatorów receptora androgenowego (SARM) wśród nastolatków i młodych dorosłych obywateli USA.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega konsumentów, że agencja nadal otrzymuje raporty o zdarzeniach niepożądanych związanych z selektywnymi modulatorami receptora androgenowego, powszechnie zwanymi SARM. Posty w mediach społecznościowych influencerów i sprzedawców SARMów przyczyniają się do dostępności i promocji tych niebezpiecznych produktów.

Skierowane do nastolatków i młodych dorosłych, filmy na platformach społecznościowych reklamują SARM jako szybki lub łatwy sposób na poprawę wyglądu fizycznego, uzyskanie masy mięśniowej lub zwiększenie wyników sportowych.

SARM, które są substancjami chemicznymi naśladującymi działanie testosteronu i sterydów anabolicznych, nie są zatwierdzone przez FDA. Sprzedawcy internetowi i influencerzy mediów społecznościowych korzystają z mediów społecznościowych, aby SARM wydawały się bezpieczne i skuteczne.

Rzeczywistość jest taka, że SARMy są potencjalnie niebezpieczne. FDA nadal otrzymuje raporty o zdarzeniach niepożądanych związanych z używaniem SARM. Rzeczywista liczba konsumentów, którzy doświadczają zdarzeń niepożądanych, jest prawdopodobnie wyższa z powodu zaniżania raportów. Ponieważ nie są to zatwierdzone leki, konsumenci mogą niechętnie zgłaszać zdarzenia niepożądane lub mogą nie być świadomi, że mogą zgłaszać zdarzenia niepożądane, których doświadczają. Ponadto mogą nie wiedzieć, że ich objawy są spowodowane przez produkt.

Badania i raporty pokazują, że SARM są związane z poważnymi lub zagrażającymi życiu problemami zdrowotnymi, takimi jak:

  • Zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu
  • Psychoza/halucynacje
  • Zaburzenia snu
  • Zaburzenia seksualne
  • Uszkodzenie wątroby i ostra niewydolność wątroby
  • Bezpłodność
  • Poronienie ciąży
  • Skurcz jąder

SUPLEMENT SARM

Chociaż SARM są często sprzedawane jako suplementy diety lub "sprzedawane wyłącznie do celów badawczych", są uważane za niezatwierdzone leki. SARM nie mogą być obecnie legalnie wprowadzane do obrotu w USA jako suplement diety lub lek. Produkty te są często sprzedawane bez ostrzeżeń na etykietach, co może prowadzić konsumentów do przekonania, że produkty są bezpieczne.

FDA zaleca, aby konsumenci porozmawiali z pracownikiem służby zdrowia na temat stosowania jakichkolwiek produktów w celu zwiększenia masy mięśniowej lub poprawy wyników sportowych.

FDA wydała listy ostrzegawcze do firm sprzedających niezatwierdzone produkty sprzedawane jako SARM na przestrzeni lat. FDA prowadziła również działania karne wobec dystrybutorów tych produktów.

Ponieważ są to niezatwierdzone produkty lecznicze o potencjalnie niebezpiecznych skutkach ubocznych i nie zostały sprawdzone przez FDA pod kątem bezpieczeństwa lub skuteczności, konsumentom należy odradzać stosowanie SARM. Konsumenci powinni skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli doświadczają jakichkolwiek skutków ubocznych, które ich zdaniem mogą być związane ze stosowaniem produktu SARM.

FDA zachęca pracowników służby zdrowia i konsumentów do zgłaszania wszelkich zdarzeń niepożądanych związanych ze stosowaniem produktów SARM do programu zgłaszania zdarzeń niepożądanych MedWatch FDA. Aby złożyć zgłoszenie, skorzystaj z formularza dobrowolnego zgłoszenia MedWatch Online. Wypełniony formularz można przesłać online lub faksem na numer 1-800-FDA-0178.

Dodatkowe wskazówki dotyczące zgłaszania problemów z produktami można znaleźć na stronie FDA 101: Jak korzystać z systemu reklamacji konsumenckich i MedWatch.

Ponadto możesz skontaktować się z lokalnym koordynatorem ds. skarg konsumenckich: Koordynatorami ds. skarg konsumenckich.

oprac (e-mk) ppr.pl


POWIĄZANE

fot, ppr.pl NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrona i OPZZRIOR piki...

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę