aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Begonia maculata – niezwykła i niewymagająca roślina doniczkowa

9 grudnia 2021
Begonia maculata – niezwykła i niewymagająca roślina doniczkowa

Rośliny są piękną ozdobą wnętrz, która dodatkowo pozytywnie wpływa na ludzkie samopoczucie. Begonia maculata to nietypowa roślina o niezwykłym wyglądzie, którą z łatwością można hodować we własnym mieszkaniu. Jak o nią dbać i po czym rozpoznać ten gatunek? Oto krótki poradnik.

Begonia plamista lub koralowa – wiele nazw, jedna roślina

Begonia maculata nazywana także begonią plamistą lub koralową to ozdobna roślina z rodziny begoniowatych, którą można uprawiać przez kilka lat. Pochodzi ona z ciepłych krajów takich jak Brazylia, dlatego świetnie rośnie w ciepłym i wilgotnym środowisku. W Polsce hodowana jest jako roślina doniczkowa i, choć mogłoby się wydawać, że jej utrzymanie jest trudne, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – nie wymaga ona zbyt wiele, poza odpowiednim nawodnieniem i nasłonecznieniem.

 

Begonia maculata hodowana w doniczce osiąga zwykle do około 1 metra wysokości. Kwitnie białymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami. To jednak nie one przyciągają do siebie największą uwagę. Begonię plamistą trudno pomylić z jakąkolwiek inną rośliną przez jej duże i wyróżniające się liście. Mogą mieć one od 15 do nawet ponad 30 centymetrów. Są w ciemnozielonym kolorze, a ich zewnętrzną stronę ozdabiają białe i okrągłe plamki. Od dołu liście są natomiast ciemnoczerwone, co dodatkowo dodaje roślinie uroku i wyróżnia ją spośród wszystkich innych podobnych do niej gatunków.

Jak dbać o begonię plamistą?

Begonię plamistą może hodować właściwie każdy, nawet osoba bez większego doświadczenia ogrodniczego. Najpierw warto przygotować dla niej odpowiednie podłoże, czyli w tym wypadku lekką, chłonną ziemię z perlitem i torfem, którą kupić można w każdym sklepie ogrodniczym. Begonię należy postawić w mieszkaniu w dobrze nasłonecznionym i ciepłym miejscu, jednak co ważne, nie bezpośrednio na słońcu. Mogą to być na przykład okolice dużego okna w salonie, przed które wpada do środka duża ilość światła.

 

Begonia koralowa wymaga regularnego, lecz niezbyt obfitego podlewania. Przy podlewaniu należy uważać, żeby nie zamoczyć zewnętrznej części rośliny, w tym jej liści, które nie reagują dobrze na bezpośredni kontakt z wilgocią. Dobrze na rozwój begonii wpłynie także okresowe podlewanie jej rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.

Jak wykorzystać rośliny jako ozdoby wnętrza?

Begonia maculata to piękna i nietypowa roślina, która może zdobić wiele wnętrz i to nie tylko prywatnych. Świetnie wpisuje się ona w kolorowe aranżacje, którym dodaje uroku przez swoje niespotykane plamki na dużych błyszczących liściach. Równie dobrym wyborem będzie ona do wnętrz minimalistycznych, w których brakuje koloru. Tam ozdobne liście i drobne kwiaty wprowadzą nieco domowej atmosfery.

 

Przy aranżowaniu wnętrz z pomocą roślin ważny jest wybór odpowiednich doniczek. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się doniczko w stylu boho. Mogą to być między innymi duże, plecione doniczki, albo niewielkie podwieszane do sufitu, nazywane makramowymi. Kiedy begonia urośnie do większych rozmiarów, podwieszana makramowa doniczka może okazać się jednak zbyt mała. Wówczas, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach, dobrym wyborem będzie jednolita, duża doniczka w kolorze pasującym do całej aranżacji pomieszczenia.

 

Roślinność to zawsze dobry wybór, zarówno do przestrzeni publicznej, miejsca pracy, jak i prywatnego mieszkania. To udowodnione naukowo, że ich obecność wpływa na ludzi uspokajająco, wpływa na poprawienie się możliwości koncentracji i kreatywnego myślenia. Więcej o ciekawych sposobach na aranżację własnego mieszkania przeczytać można pod adresem https://home.morele.net/.

 


POWIĄZANE

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę