Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Benzyna, diesel i ceny nadal w dół. Czy to możliwe?

14 maja 2023
Benzyna, diesel i ceny nadal w dół. Czy to możliwe?
6 złotych za litr diesla? Taka perspektywa coraz częściej sugerowana jest przez media, lubiące pisać o "psychologicznych granicach" cen paliw. Czy to jednak możliwe?

benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe
 
 
Na razie na rynku międzynarodowym nie ma szans na szybkie i dynamiczne odbicie cen w górę. To może oznaczać, że także i na stacjach w Polsce ceny będą mogły być niższe. Przynajmniej o kilka groszy w dół zejść mogą średnie zarówno dla benzyn, jak i oleju napędowego.

Jakie zmiany w rafineriach?

benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe

W porównaniu z cenami z ubiegłej soboty zmiany średnich cen rafineryjncyh są zwyżkowe, jednak nie należy oczekiwać, że z tego powodu radykalnemu odwróceniu ulegnie tendencja spadkowa na stacjach paliw. W obecnym tygodniu mieliśmy jedynie trzy zmiany cen hurtowych, a prognozy na kolejne dni są ponownie spadkowe. Aktualnie metr sześc. benzyny 98-oktanowej kosztuje 5485 zł, czyli o 97 zł więcej niż w ostatni weekend. W cenach benzyny 95-oktanowej zwyżka w analogicznym okresie to 66 zł, a cena wynosi 5070 zł/m sześc. Wzrost w cenie diesla przekroczył 87 zł, a cena metra sześc. to 4881 zł. O blisko 105 zł natomiast podrożał metr sześc. oleju opałowego, kosztujący aktualnie 3915 zł.

Ceny nadal mogą być niższe

benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe prognoza

Według dzisiejszych prognoz portalu e-petrol.pl można spodziewać się dalszego ciągu spadków na krajowych stacjach. Benzyna 98-oktanowa między 15 i 21 maja może kosztować 6,98-7,13 zł/l. Benzyna Pb95 natomiast ulokuje się w przedziale 6,40-6,52 zł/l. 
 
W przypadku oleju napędowego widełki obejmujące większość stacji to 6,10-6,22 zł/l, jednak warto pamiętać, że na niektórych stacjach już da się zauważyć poziomy cenowe poniżej 6 zł za litr. Do zejścia ceny średniej poniżej tej bariery sporo nam jednak jeszcze brakuje i nie należy takiej zmiany oczekiwać w najbliższych dniach. W przypadku autogazu większość cen powinna mieścić się w przedziale 2,98-3,06 zł/l.
 

Nieudana próba odbicia na rynku naftowym

W pierwszej części mijającego tygodnia na rynku naftowym w Londynie obserwowaliśmy kontynuację wzrostów zapoczątkowanych jeszcze przed weekendem. Lokalne maksima cenowe ropa Brent ustanowiła w środę, kiedy płacono za nią nawet 77,60 USD/bbl. Jednak w kolejnych dniach nastroje na giełdach naftowych pogorszyły się i w piątkowe przedpołudnie baryłka surowca w Londynie była tańsza niż na zamknięciu ubiegłego tygodnia - można ją było kupić za mniej niż 75 dolarów.
 
Próba odbicia na rynku ropy została zahamowana, bo perspektywy dla globalnej gospodarki wyglądają coraz mniej optymistycznie. Rosnące stopy procentowe w USA powodują ciągłe problemy sektora bankowego za oceanem. W tym tygodniu niepokój wśród inwestorów wzbudził regionalny bank PacWest Bancorp, który w związku ze spadkiem depozytów musiał prosić Fed o wsparcie w zakresie płynności, a jego akcje straciły w czwartek na wartości aż 23 proc. W Stanach rozpoczęła się też dyskusja na temat zwiększenia limitu zadłużenia administracji, która bez tego może mieć już od czerwca problem z regulowaniem swoich zobowiązań. Rozczarowują też Chiny, których gospodarka cały czas nie może nabrać oczekiwanego po zniesieniu epidemicznych obostrzeń rozpędu.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 maja 2023:
 
Poniedziałek
•    Polska – inflacja CPI
 
Wtorek
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – PKB
•    Polska – inflacja bazowa
•    Strefa euro – PKB
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – produkcja przemysłowa
 
Środa
•    Japonia – PKB
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
 
Czwartek
•    USA – indeks Fed z Filadelfii
 
Piątek
•    Niemcy – inflacja producencka 

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę