aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Benzyna na stacjach może być tańsza

24 kwietnia 2023
Benzyna na stacjach może być tańsza
Przecena na polskim hurtowym rynku paliw jest wyraźna – to dobrze wróży cenom, z jakimi będziemy mieć do czynienia w okresie bezpośrednio poprzedzającym majowy „długi weekend”, który często staje się czasem wypoczynkowych wyjazdów setek Polaków.

Tendencja spadkowa może dać się odczuć już w ciągu najbliższych dni i szczególnie wyraźnie dotyczyć będzie oleju napędowego.

W cennikach rafinerii wyraźnie taniej

benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe, rafinerie, hurt

Jeśli porównać dzisiejsze ceny paliw w rafineriach z cenami z minionego weekendu - można zdziwić się znaczącą skalą przecen, jakie przyniosły ostatnie dni. W przypadku benzyny 98-oktanowej mamy cenę 5684,60 zł/m sześc., a więc spadek sięga 184 zł. W przypadku benzyny Pb95 spadek natomiast wynosi blisko 193 zł i cena tego paliwa dzisiaj to 5273 zł/m sześc. O prawie 255 zł potaniał od soboty metr sześc. oleju napędowego, który kosztuje dzisiaj 5082,40 zł. Aktualna cena metra sześc. oleju opałowego to 4179,60 zł - jest ona o 123 zł niższa niż w końcówce poprzedniego tygodnia.

Obniżki w detalu przed „majówką”

benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe
 
W okresie między 24 i 30 kwietnia 2023, a więc w dniach poprzedzających majówkę oczekujemy odczuwalnej obniżki cen detalicznych na polskich stacjach. Benzyna 98-oktanowa powinna ulokować się w przedziale 7,33-7,45 zł/l. Dla benzyny Pb95 przewidywane widełki cenowe to 6,71-6,83 zł/l. Szczególnie duża zmiana spadkowa może być udziałem oleju napędowego – dla tego paliwa spodziewamy się średniego poziomu cen 6,52-6,65 zł/l. Nieco mniej dynamiczne przeceny dotyczyć będą autogazu – tu spodziewamy się uplasowania cen w przedziale 2,99-3,08 zł/l.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe prognoza
 
 
 
Ropa naftowa wyraźnie tańsza

Od połowy ubiegłego tygodnia na rynku naftowym obserwujemy systematyczny spadek cen ropy, który w ostatnich dniach przyspieszył i przed weekendem notowania surowca na giełdzie w Londynie pogłębiają kwietniowe minima. Dzisiaj przed południem cena baryłki ropy Brent waha się w okolicach poziomu 81 dolarów, ponad 5 dolarów poniżej zamknięcia z poprzedniego piątku.
 
Na giełdach naftowych znów dominują obawy o sytuację gospodarczą na świecie, które na dalszy plan spychają kwestię ograniczenia podaży surowca zapowiedzianą przez OPEC+. Inwestorzy spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych za oceanem, która będzie negatywnie wpływać na wzrost popytu na paliwa. A ten już teraz rozczarowuje, bo na razie nie spełniają się optymistyczne prognozy w zakresie przyspieszenia konsumpcji produktów naftowych. Szczególnie mocno rozczarowuje sytuacja w Azji, która negatywnie odbija się na marżach producentów paliw. Jednak słabość popytu na paliwa to nie tylko problem azjatyckich gospodarek, co potwierdza publikowany w tym tygodniu raport amerykańskiego Departamentu Energii na temat zmiany poziomu zapasów, w którym odnotowano wzrost rezerw benzyn.
 
Nastroje wśród producentów ropy mogą się jednak wkrótce poprawić, bo od maja wchodzą w życie ograniczenia w wydobyciu zapowiedziane przez OPEC+ i realny spadek dostaw na światowe rynki może przełożyć się na wyższe ceny surowca.
 

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 24-30 kwietnia 2023:
 
Poniedziałek
•    Polska – produkcja przemysłowa
•    Polska – sprzedaż detaliczna
 
Wtorek
•    USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board
 
Środa
•    USA – zamówienia w przemyśle
 
Czwartek
•    USA - PKB
 
Piątek
•    Japonia – decyzja ws. stóp procentowych
•    Polska – inflacja konsumencka
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    Strefa euro - PKB
•    USA – wydatki i dochody Amerykanów

oprac e-mk red. ppr.pl na podstawie źródło: e-petrol


POWIĄZANE

Pelniąacy obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki po...

Jako podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy, producenci rolni aktywnie an...

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę