Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Bezprecedensowy wzrost przychodów Grupy SDF

9 czerwca 2023
Bezprecedensowy wzrost przychodów Grupy SDF

Rada nadzorcza międzynarodowego koncernu SDF, z siedzibą w Treviglio (Bergamo/Włochy), jednego z czołowych światowych producentów ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych i silników wysokoprężnych, zatwierdziła skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok.

Sytuacja ekonomiczna i finansowa

W 2022 roku, pomimo niestabilnej i nieprzewidywalnej sytuacji globalnej będącej konsekwencją wojny w Ukrainie, która wpłynęła na działalność Grupy SDF poprzez ograniczenie dostępności wybranych komponentów oraz wzrost kosztów energii, koncern zamknął
rok bezprecedensowym wzrostem przychodów i EBITDA, zarówno w ujęciu procentowym
rok do roku, jak i w wartościach bezwzględnych.

Bardziej szczegółowo, przychody wygenerowane ze sprzedaży 40207 ciągników oraz kombajnów wyniosły łącznie 1803 mln Euro, co oznacza wzrost o 22% w porównaniu

z 1481 mln Euro za 2021 rok i 42% wzrost w porównaniu do 1268 mln Euro odnotowanych w 2019 roku (ostatnim roku przed pandemią Covid).


EBITDA po 2022 roku również osiągnął rekordowy poziom, wynosząc 199 mln Euro,
czyli 11,1% (10,8% po 2021 roku).

 Rok obrotowy Grupa zakończyła zadłużeniem w wysokości 75 mln Euro, co oznacza spadek zadłużenia o niemal 47 mln Euro (-38%) w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość ta potwierdza znaczną poprawę kondycji finansowej Grupy po 2022 roku.

Kluczowe czynniki rozwoju oraz przejęcie VitiBot

 

Znaczący wzrost obrotów odnotowany w 2022 roku jest konsekwencją wdrażanego planu strategicznego przygotowanego na lata 2020-2025, który koncentruje wysiłki Grupy na rozwoju i produkcji coraz bardziej zaawansowanych technologicznie ciągników rolniczych i kombajnów, większej penetracji rynków poza-unijnych, które reprezentują 37% dzisiejszej sprzedaży w Grupie oraz wprowadzenie szeregu rozwiązań cyfrowych, które w efekcie pozwalają na zwiększenie wydajności i skuteczności zarządzania koncernem.

Znaczące ulepszenia techniczne oferowanej gamy produktów oraz wprowadzenie nowych modeli w segmencie wysokiej mocy przyczyniły się do 24% wzrostu średniej wartości sprzedanych ciągników. Tylko częściowo (+10%) można to przypisać rosnącemu poziomowi inflacji ponieważ w tym samym czasie ilość wyprodukowanych maszyn zwiększyła się o 5%.

 

traktor

 

Jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu jest również zainteresowanie Grupy sektorem winiarskim, w którym SDF umocnił swoją pozycję poprzez przejęcie w lipcu 2022 roku większościowego pakietu udziałów w VitiBot. Jest t francuska firma specjalizująca się w produkcji autonomicznych robotów oraz systemów automatycznego prowadzenia stosowanych w winnicach. Przejęcie VitiBot miało strategiczne znaczenie dla uzupełnienia asortymentu maszyn specjalistycznych w portfolio Grupy. Warto dodać, że jest to segment rynku, w którym SDF utrzymuje pozycję lidera we Włoszech.

 Inicjatywy społeczne

W 2022 roku grupa zatrudniła w zakładzie we włoskim Treviglio 158 nowych pracowników, zarówno pracowników biurowych, jak i fizycznych, zwiększając tym samym poziom zatrudnienia we Włoszech do 1462 osób (+9% w porównaniu z 2021 rokiem). Ogólna liczba pracowników koncernu wzrosła do 4462 (+ 7%).

Co więcej, w fabryce we włoskim Treviglio uzyskano niezbędne zezwolenia i zakończono prace przygotowawcze do wdrożenia projektu „SAME Campus”, zakładającego inwestycje o łącznej wartości około 25 mln Euro, która zostanie zakończona w 2027 roku. Kluczowymi celami tego projektu jest budowa nowego parkingu dla pracowników, szatni i budynków biurowych o łącznej powierzchni 4000 metrów kwadratowych.

 Rynki

 

Wprowadzanie nowych produktów, wsparte skuteczną strategią i trafnymi decyzjami, pozwoliło Grupie SDF na osiągnięcie znacznego wzrostu w Europie, gdzie przychody sięgnęły poziomu 1132 mln Euro (+16% w porównaniu do 2021 roku), a także na dalsze umocnienie pozycji

na rynkach pozaeuropejskich, w szczególności w Chinach i Turcji, gdzie grupa posiada zakłady produkcyjne.

 Nowa filia w Ukrainie, mimo trwającej wojny, odnotowała dobre wyniki. Udział w rynku

Grupy SDF wyniósł 15% w 2022 roku, co oznacza znaczny wzrost w stosunku do średniego udziału Grupy w tym kraju na poziomie 5% w ostatnich kilku latach.

 Grupa SDF poprawiła swój udział rynkowy w Turcji z 9,7% w 2021 roku do 11% w 2022 roku (+13,2%), odnotowując przychody w wysokości 194 mln Euro (+34% w porównaniu do 2021 roku). Imponujące wyniki tureckiego oddziału zostały poparte inwestycjami w zakład produkcyjny oraz wzrostem zatrudnienia, które zwiększono z 269 pracowników w 2021 roku

do 456 osób w 2022 roku. 

Pozycja marki DEUTZ-FAHR w Chinach została dodatkowo wzmocniona dzięki wprowadzeniu nowych modeli z silnikami w klasie mocy 50-90 KM oraz ujednoliceniu gamy modeli dużej mocy (>200 KM). Działania te przyniosły 44% wzrost sprzedaży, generując przychody w wysokości 151 mln Euro w 2022 roku.

Na innych rynkach pozaeuropejskich, takich jak Australia, Nowa Zelandia i Ameryka Północna, obroty Grupy SDF osiągnęły łącznie poziom 326 mln Euro, co oznacza wzrost o 30%

w porównaniu z 2021 rokiem.

Innowacje

 

Grupa SDF dąży do wprowadzania innowacji, co podkreślają inwestycje w badania i rozwój
o wartości 60 mln Euro, co stanowi 3,3% przychodów. Inwestycje dotyczyły nowych produktów, cyfryzację i wdrażanie nowych rozwiązań w zakresie rolnictwa precyzyjnego.

Dokonano również istotnych zmian w strukturze organizacyjnej Grupy, pozwalających

na bardziej efektywne zarządzanie zespołem i projektami. Wprowadzono nowy system CRM oraz wdrożono nowe narzędzia analityczne Business Intelligence.

Innowacje osiągnięto poprzez zwiększenie wykorzystania narządzi cyfrowych
oraz wprowadzenie stałej łączności ciągników i maszyn rolniczych. Wprowadzono szereg rozwiązań w zakresie Smart Farming Solutions, które wspierają użytkownika w każdym aspekcie, od obsługi, przez monitoring, po sprawne zarządzanie całym gospodarstwem.

 W zakresie rozwoju produktów, koncern SDF zdecydował o przeznaczeniu znacznych środków na szereg projektów, które miały dwa główne cele:

• modernizację i przystosowanie silników FARMotion do spełnienia wymogów normy emisji spalin Stage V, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Europie i na wielu rynkach poza UE. W Turcji, silniki FARMotion Stage IIIB zostały zastąpione przez jednostki spełniające wymogi normy Stage IV, natomiast w Chinach, w miejsce normy Stage III wprowadzono normę Stage IV;

• cyfryzacja i wprowadzenie nowych usług w celu maksymalizacji wydajności i komfortu obsługi.

*** 

SDF

SDF to międzynarodowy koncern z siedzibą we włoskim Treviglio (BG), jeden  z wiodących na świecie producentów ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych  i silników wysokoprężnych. Prowadzi dystrybucję swoich produktów pod markami DEUTZ-FAHR, Same, Lamborghini Trattori, Hürlimann, Grégoire i VitiBot. Gama ciągników obejmuje modele o mocy od 50 do 336 KM, zaś gama kombajnów zbożowych – modele z silnikami o mocy do 395 KM. Na przestrzeni prawie stuletniej historii firma była jednym z głównych motorów napędowych mechanizacji sektora rolniczego, inicjatorem procesu internacjonalizacji oraz siłą napędową cyfrowej transformacji rolnictwa. Obecnie produkuje „inteligentne ciągniki” dla zwiększenia ich wydajności w kontekście Rolnictwa 4.0. SDF posiada 9 zakładów produkcyjnych, 12 oddziałów handlowych, 1 spółkę joint venture, 155 importerów i ponad 3100 dealerów, zatrudniając ponad 4400 pracowników na całym świecie. W 2022 roku koncern odnotował przychody w wysokości 1803 mln euro i wskaźnik EBITDA na poziomie 11,1%.

www.sdfgroup.com

 

oprac: e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Bieżącą (czerwiec 2024 r.) sytuację ogólną gospodarstw rolnych kierujący ocenili...

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...

ZUS podaje, że na koniec pierwszego półrocza 2024 roku średnie zadłużenie aktywn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę