BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Bezprecedensowy wzrost przychodów Grupy SDF

9 czerwca 2023
Bezprecedensowy wzrost przychodów Grupy SDF

Rada nadzorcza międzynarodowego koncernu SDF, z siedzibą w Treviglio (Bergamo/Włochy), jednego z czołowych światowych producentów ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych i silników wysokoprężnych, zatwierdziła skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok.

Sytuacja ekonomiczna i finansowa

W 2022 roku, pomimo niestabilnej i nieprzewidywalnej sytuacji globalnej będącej konsekwencją wojny w Ukrainie, która wpłynęła na działalność Grupy SDF poprzez ograniczenie dostępności wybranych komponentów oraz wzrost kosztów energii, koncern zamknął
rok bezprecedensowym wzrostem przychodów i EBITDA, zarówno w ujęciu procentowym
rok do roku, jak i w wartościach bezwzględnych.

Bardziej szczegółowo, przychody wygenerowane ze sprzedaży 40207 ciągników oraz kombajnów wyniosły łącznie 1803 mln Euro, co oznacza wzrost o 22% w porównaniu

z 1481 mln Euro za 2021 rok i 42% wzrost w porównaniu do 1268 mln Euro odnotowanych w 2019 roku (ostatnim roku przed pandemią Covid).


EBITDA po 2022 roku również osiągnął rekordowy poziom, wynosząc 199 mln Euro,
czyli 11,1% (10,8% po 2021 roku).

 Rok obrotowy Grupa zakończyła zadłużeniem w wysokości 75 mln Euro, co oznacza spadek zadłużenia o niemal 47 mln Euro (-38%) w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość ta potwierdza znaczną poprawę kondycji finansowej Grupy po 2022 roku.

Kluczowe czynniki rozwoju oraz przejęcie VitiBot

 

Znaczący wzrost obrotów odnotowany w 2022 roku jest konsekwencją wdrażanego planu strategicznego przygotowanego na lata 2020-2025, który koncentruje wysiłki Grupy na rozwoju i produkcji coraz bardziej zaawansowanych technologicznie ciągników rolniczych i kombajnów, większej penetracji rynków poza-unijnych, które reprezentują 37% dzisiejszej sprzedaży w Grupie oraz wprowadzenie szeregu rozwiązań cyfrowych, które w efekcie pozwalają na zwiększenie wydajności i skuteczności zarządzania koncernem.

Znaczące ulepszenia techniczne oferowanej gamy produktów oraz wprowadzenie nowych modeli w segmencie wysokiej mocy przyczyniły się do 24% wzrostu średniej wartości sprzedanych ciągników. Tylko częściowo (+10%) można to przypisać rosnącemu poziomowi inflacji ponieważ w tym samym czasie ilość wyprodukowanych maszyn zwiększyła się o 5%.

 

traktor

 

Jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu jest również zainteresowanie Grupy sektorem winiarskim, w którym SDF umocnił swoją pozycję poprzez przejęcie w lipcu 2022 roku większościowego pakietu udziałów w VitiBot. Jest t francuska firma specjalizująca się w produkcji autonomicznych robotów oraz systemów automatycznego prowadzenia stosowanych w winnicach. Przejęcie VitiBot miało strategiczne znaczenie dla uzupełnienia asortymentu maszyn specjalistycznych w portfolio Grupy. Warto dodać, że jest to segment rynku, w którym SDF utrzymuje pozycję lidera we Włoszech.

 Inicjatywy społeczne

W 2022 roku grupa zatrudniła w zakładzie we włoskim Treviglio 158 nowych pracowników, zarówno pracowników biurowych, jak i fizycznych, zwiększając tym samym poziom zatrudnienia we Włoszech do 1462 osób (+9% w porównaniu z 2021 rokiem). Ogólna liczba pracowników koncernu wzrosła do 4462 (+ 7%).

Co więcej, w fabryce we włoskim Treviglio uzyskano niezbędne zezwolenia i zakończono prace przygotowawcze do wdrożenia projektu „SAME Campus”, zakładającego inwestycje o łącznej wartości około 25 mln Euro, która zostanie zakończona w 2027 roku. Kluczowymi celami tego projektu jest budowa nowego parkingu dla pracowników, szatni i budynków biurowych o łącznej powierzchni 4000 metrów kwadratowych.

 Rynki

 

Wprowadzanie nowych produktów, wsparte skuteczną strategią i trafnymi decyzjami, pozwoliło Grupie SDF na osiągnięcie znacznego wzrostu w Europie, gdzie przychody sięgnęły poziomu 1132 mln Euro (+16% w porównaniu do 2021 roku), a także na dalsze umocnienie pozycji

na rynkach pozaeuropejskich, w szczególności w Chinach i Turcji, gdzie grupa posiada zakłady produkcyjne.

 Nowa filia w Ukrainie, mimo trwającej wojny, odnotowała dobre wyniki. Udział w rynku

Grupy SDF wyniósł 15% w 2022 roku, co oznacza znaczny wzrost w stosunku do średniego udziału Grupy w tym kraju na poziomie 5% w ostatnich kilku latach.

 Grupa SDF poprawiła swój udział rynkowy w Turcji z 9,7% w 2021 roku do 11% w 2022 roku (+13,2%), odnotowując przychody w wysokości 194 mln Euro (+34% w porównaniu do 2021 roku). Imponujące wyniki tureckiego oddziału zostały poparte inwestycjami w zakład produkcyjny oraz wzrostem zatrudnienia, które zwiększono z 269 pracowników w 2021 roku

do 456 osób w 2022 roku. 

Pozycja marki DEUTZ-FAHR w Chinach została dodatkowo wzmocniona dzięki wprowadzeniu nowych modeli z silnikami w klasie mocy 50-90 KM oraz ujednoliceniu gamy modeli dużej mocy (>200 KM). Działania te przyniosły 44% wzrost sprzedaży, generując przychody w wysokości 151 mln Euro w 2022 roku.

Na innych rynkach pozaeuropejskich, takich jak Australia, Nowa Zelandia i Ameryka Północna, obroty Grupy SDF osiągnęły łącznie poziom 326 mln Euro, co oznacza wzrost o 30%

w porównaniu z 2021 rokiem.

Innowacje

 

Grupa SDF dąży do wprowadzania innowacji, co podkreślają inwestycje w badania i rozwój
o wartości 60 mln Euro, co stanowi 3,3% przychodów. Inwestycje dotyczyły nowych produktów, cyfryzację i wdrażanie nowych rozwiązań w zakresie rolnictwa precyzyjnego.

Dokonano również istotnych zmian w strukturze organizacyjnej Grupy, pozwalających

na bardziej efektywne zarządzanie zespołem i projektami. Wprowadzono nowy system CRM oraz wdrożono nowe narzędzia analityczne Business Intelligence.

Innowacje osiągnięto poprzez zwiększenie wykorzystania narządzi cyfrowych
oraz wprowadzenie stałej łączności ciągników i maszyn rolniczych. Wprowadzono szereg rozwiązań w zakresie Smart Farming Solutions, które wspierają użytkownika w każdym aspekcie, od obsługi, przez monitoring, po sprawne zarządzanie całym gospodarstwem.

 W zakresie rozwoju produktów, koncern SDF zdecydował o przeznaczeniu znacznych środków na szereg projektów, które miały dwa główne cele:

• modernizację i przystosowanie silników FARMotion do spełnienia wymogów normy emisji spalin Stage V, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Europie i na wielu rynkach poza UE. W Turcji, silniki FARMotion Stage IIIB zostały zastąpione przez jednostki spełniające wymogi normy Stage IV, natomiast w Chinach, w miejsce normy Stage III wprowadzono normę Stage IV;

• cyfryzacja i wprowadzenie nowych usług w celu maksymalizacji wydajności i komfortu obsługi.

*** 

SDF

SDF to międzynarodowy koncern z siedzibą we włoskim Treviglio (BG), jeden  z wiodących na świecie producentów ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych  i silników wysokoprężnych. Prowadzi dystrybucję swoich produktów pod markami DEUTZ-FAHR, Same, Lamborghini Trattori, Hürlimann, Grégoire i VitiBot. Gama ciągników obejmuje modele o mocy od 50 do 336 KM, zaś gama kombajnów zbożowych – modele z silnikami o mocy do 395 KM. Na przestrzeni prawie stuletniej historii firma była jednym z głównych motorów napędowych mechanizacji sektora rolniczego, inicjatorem procesu internacjonalizacji oraz siłą napędową cyfrowej transformacji rolnictwa. Obecnie produkuje „inteligentne ciągniki” dla zwiększenia ich wydajności w kontekście Rolnictwa 4.0. SDF posiada 9 zakładów produkcyjnych, 12 oddziałów handlowych, 1 spółkę joint venture, 155 importerów i ponad 3100 dealerów, zatrudniając ponad 4400 pracowników na całym świecie. W 2022 roku koncern odnotował przychody w wysokości 1803 mln euro i wskaźnik EBITDA na poziomie 11,1%.

www.sdfgroup.com

 

oprac: e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę