CTR_80917

Bezrobocie wciąż rekordowo niskie

26 października 2016
Bezrobocie wciąż rekordowo niskie

Stopa bezrobocia obniżyła się we wrześniu z 8,5 do 8,3 proc., a więc mocniej niż spodziewali się ekonomiści. Nadal poprawia się więc sytuacja na rynku pracy, ale jednocześnie narastają trudności firm w zatrudnianiu nowych pracowników. W najbliższych miesiącach powinno to skutkować rosnącą presją na wynagrodzenia. Według danych GUS przeciętny wzrost płac w okresie pierwszych trzech kwartałów był wyższy niż przed rokiem. Tym bardziej należy spodziewać się wkrótce powrotu tendencji inflacyjnych.

 

Z opublikowanych ostatnio przez NBP badań wynika, że dynamika zatrudnienia powinna w czwartym kwartale utrzymać się na poziomie podobnym, jak poprzednio, czyli około 3,1 proc. Nadal utrzymuje się przewaga firm planujących zwiększyć zatrudnienie (jest ich 13 proc.), nad zamierzającymi ograniczyć liczbę pracowników (8 proc.). Przedsiębiorcy wciąż jednak sygnalizują problemy z pozyskaniem kadr (36 proc.) i związane z nieobsadzonymi stanowiskami pracy (30 proc.). To pociąga za sobą presję na wzrost wynagrodzeń. Ponad 20 proc. ankietowanych firm planuje zwiększenie płac.

 

Po sierpniowym niewielkim spadku, we wrześniu firmy zwiększyły zatrudnienie o 10,5 tys. osób. W kolejnych miesiącach prawdopodobnie przyrost nie będzie już tak duży. Powoli może dawać znać o sobie sezonowe pogorszenie się sytuacji na rynku pracy. W 2014 r. stopa bezrobocia zwiększyła się z tego powodu nieznacznie w listopadzie, a w ubiegłym roku dopiero w grudniu. Tendencja ta była widoczna w kolejnych dwóch-trzech miesiącach. W tym roku może ona pojawić się także w grudniu i będzie mieć prawdopodobnie znacznie łagodniejszy przebieg. Spadek zatrudnienia notowano w tym roku jedynie w górnictwie węglowym, budownictwie i produkcji odzieży.


 


O GERDA BROKER

GERDA BROKER powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 25 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Firma zapewnia klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym pełną gamę rozwiązań finansowych – od ubezpieczeń, poprzez finansowanie, po lokowanie nadwyżek finansowych. Niezależność GERDA BROKER pozwala na dobór produktów najbardziej korzystnych dla klienta w każdej z powyższych kategorii, natomiast w obszarze inwestycji – włączając w to obligacje korporacyjne oraz nieruchomości – tylko zdrowych i perspektywicznych aktywów. GERDA BROKER najwyższą jakość obsługi zapewnia dzięki dedykowanym zespołom doradców wyspecjalizowanych w poszczególnych grupach produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami każdego klienta.

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Roman Przasnyski Główny Analityk GERDA BROKER / Biuro prasowe GB


POWIĄZANE

KE przedstawiła wytyczne dla państw UE w sprawie obrotu ziemią, by ograniczenia ...

Propozycje prezydenta Francji Emmanuela Macrona, mające doprowadzić do lepszego ...

Nie ma żadnych powodów, by ceny żywca wieprzowego w strefie ochronnej okalającej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę