Białystok/ Myśliwy skazany za usiłowanie uśmiercenia leśnych zwierząt

5 października 2017
Białystok/ Myśliwy skazany za usiłowanie uśmiercenia leśnych zwierząt

Więzienie w zawieszeniu, 5-letni zakaz polowań, 5 tys. zł nawiązki - to kara dla myśliwego z województwa podlaskiego, oskarżonego o usiłowanie uśmiercenia dzikich zwierząt. Sąd uznał, że to oskarżony zawiesił w lesie mięso naszpikowane haczykami wędkarskimi.

Sąd Rejonowy w Białymstoku zajmował się zdarzeniem, do którego doszło na przełomie lutego i marca 2016 roku w Puszczy Knyszyńskiej. Spacerowicz odkrył tam zawieszony na drzewie duży kawałek mięsa. Jak się okazało, był on naszpikowany haczykami i kotwiczkami wędkarskimi, co stanowiło śmiertelne zagrożenie dla leśnych zwierząt, zwłaszcza drapieżników i ptaków.

Sprawą zainteresowała się Straż Leśna; w pobliżu tego miejsca strażnicy odkryli urządzenie rejestrujące, tzw. fotopułapkę. Podejrzenia padły na myśliwego z Sokółki. Oskarżono go o działanie ze szczególnym okrucieństwem i usiłowanie uśmiercenia dzikich, wolno żyjących zwierząt.

Choć mężczyzna nie przyznał się do zawieszenia mięsa i twierdził, że należącą do niego fotopułapkę umieścił tam, by znaleźć sprawcę kłusownictwa, po trwającym rok procesie Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał, iż ciąg poszlak zamyka się i prowadzi właśnie do tej osoby.

Wśród tych poszlak było nagranie monitoringu ze sklepu wędkarskiego w Sokółce, gdzie - kilka dni przed odkryciem mięsa w lesie - została zarejestrowana wizyta osoby wyglądającej na oskarżonego i zakup przez niego ponad stu haczyków i kotwiczek wędkarskich.

W środę zapadł wyrok w tej sprawie; sąd skazał oskarżonego, myśliwego z wieloletnim doświadczeniem, na pół roku więzienia w zawieszeniu, 2-letni zakaz posiadania zwierząt, 5-letni zakaz udziału w polowaniach; orzekł też 5 tys. zł nawiązki na rzecz schroniska dla zwierząt w Białymstoku.

"Ta wizyta w sklepie, zarejestrowanie kupna wielu haczyków, a potem ich odkrycie w mięsie zawieszonym na drzewie, łącznie z innymi dowodami, tworzy nierozerwalny ciąg poszlak. To oskarżony jest odpowiedzialny za przygotowanie tej pułapki na drzewie" - mówił, uzasadniając wyrok, sędzia Marek Rymarski.

Podkreślił, że zagrożenie dla dzikich zwierząt było bardzo realne. "Wiele drapieżników mogło ponieść bardzo bolesną, okrutną śmierć, decydując się na zjedzenie tego mięsa z haczykami" - mówił sędzia.

Sąd przypominał w uzasadnieniu wyroku przepisy Ustawy o ochronie zwierząt, na której podstawie była rozpatrywana odpowiedzialność karna oskarżonego. Mowa w nich o tym, że "zwierzę to istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia i nie jest rzeczą".

"Myśliwi szczycą się tym, że ich działalność, jeden z najstarszych rodzajów aktywności ludzkiej, to nie bezmyślne zabijanie, ale to przede wszystkim ochrona zwierząt. Pan podkreślał, że jest pan zaangażowanym myśliwym, a jednocześnie pan sprzeniewierzył się etyce tego zajęcia" - mówił do oskarżonego sędzia Rymarski. Dodał, że trudno sobie wyobrazić, z jakich powodów oskarżony zdecydował się na zawieszenie takiej "okrutnej pułapki".

Analizując podstawę prawną zarzutów sąd zgodził się z twierdzeniem prokuratury, iż oskarżony działał ze szczególnym okrucieństwem, bo gdyby zwierzę zjadło mięso z haczykami, z pewnością poniosłoby śmierć "w okrutnych męczarniach".

"Do skutku (uśmiercenia) na szczęście nie doszło, przynajmniej nic o tym nie wiemy, aby doszło. Ale nie jest to żadna zasługa oskarżonego, tylko przypadek i działanie Straży Leśnej" - dodał sędzia.

Wyrok nie jest prawomocny.(PAP)


POWIĄZANE

Senat w piątkowym głosowaniu poparł trzy doprecyzowujące poprawki do ustawy o oc...

Na wniosek ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska przygotował...

840 tys. dolarów dotacji przeznaczył rząd kanadyjski na rozwój systemu skanowani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę