Białystok/ Ok. 600 minerałów, skamieniałości i meteorytów na wystawie

13 kwietnia 2018
Białystok/ Ok. 600 minerałów, skamieniałości i meteorytów na wystawie

Ok. 600 różnych minerałów, skamieniałości, meteorytów i tektytów można oglądać na wystawie w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym Uniwersytetu w Białymstoku. To okazy podarowane uczelni przez parę białostockich geologów. Wystawa będzie czynna do końca roku.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 r., od kilku lat mieści się w kampusie uniwersytetu; znajduje się w nim ok. 6 tys. eksponatów. W ubiegłym roku geolodzy - Irena i Jan Data - podarowali uczelni blisko 800 okazów, z czego ok. 600 można obejrzeć obecnie na wystawie.

Wystawa prezentowana jest w jednej z sal centrum. Oprócz eksponatów w gablotach, przygotowane zostały makrofotografie najciekawszych eksponatów. Dzięki temu można w powiększeniu podziwiać barwy, kształty i strukturę okazów.

Jak mówił wcześniej PAP kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego Wiesław Mikucki, zbiór podarowany przez państwa Datów to duży i znaczący zbiór dla centrum.

Wśród darów największy zbiór stanowią minerały i skamieniałości; jest ich ponad 700. To - jak podkreślają naukowcy - niezwykle różnorodny zbiór, a do najcenniejszych okazów należą agaty. Wiele z nich pochodzi z polskich lokalizacji: z Nowego Kościoła, Płóczek i Rudna, ale są też agaty z Czech, Afryki (z Maroka, Botswany), Brazylii i Australii. W zbiorze znajdują się też m.in. ametysty kaktusowe, piryty, granaty, galena, kwarce szkieletowe i wiele innych minerałów ze wszystkich kontynentów.

Cennym jest też zbiór meteorytów i tektytów (czyli bryłek zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię), bo stanowi on zaczątek nowej kolekcji w przyrodniczym centrum. Do tej pory w zbiorach było ich zaledwie kilka. Są to zarazem najstarsze eksponaty w zbiorach placówki.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze mieści się w przestronnym budynku w kampusie. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m kw. prezentowanych jest dziesięć ekspozycji stałych dotyczących przyrody północno-wschodniej Polski, rejonów polarnych, fauny mórz podzwrotnikowych, skamieniałości, minerałów i skał.

 

Sylwia Wieczeryńska (PAP)


POWIĄZANE

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związ...

Dobiega końca tegoroczna kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i ob...

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę