Białystok/ Ok. 600 minerałów, skamieniałości i meteorytów na wystawie

13 kwietnia 2018
Białystok/ Ok. 600 minerałów, skamieniałości i meteorytów na wystawie

Ok. 600 różnych minerałów, skamieniałości, meteorytów i tektytów można oglądać na wystawie w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym Uniwersytetu w Białymstoku. To okazy podarowane uczelni przez parę białostockich geologów. Wystawa będzie czynna do końca roku.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 r., od kilku lat mieści się w kampusie uniwersytetu; znajduje się w nim ok. 6 tys. eksponatów. W ubiegłym roku geolodzy - Irena i Jan Data - podarowali uczelni blisko 800 okazów, z czego ok. 600 można obejrzeć obecnie na wystawie.

Wystawa prezentowana jest w jednej z sal centrum. Oprócz eksponatów w gablotach, przygotowane zostały makrofotografie najciekawszych eksponatów. Dzięki temu można w powiększeniu podziwiać barwy, kształty i strukturę okazów.

Jak mówił wcześniej PAP kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego Wiesław Mikucki, zbiór podarowany przez państwa Datów to duży i znaczący zbiór dla centrum.

Wśród darów największy zbiór stanowią minerały i skamieniałości; jest ich ponad 700. To - jak podkreślają naukowcy - niezwykle różnorodny zbiór, a do najcenniejszych okazów należą agaty. Wiele z nich pochodzi z polskich lokalizacji: z Nowego Kościoła, Płóczek i Rudna, ale są też agaty z Czech, Afryki (z Maroka, Botswany), Brazylii i Australii. W zbiorze znajdują się też m.in. ametysty kaktusowe, piryty, granaty, galena, kwarce szkieletowe i wiele innych minerałów ze wszystkich kontynentów.

Cennym jest też zbiór meteorytów i tektytów (czyli bryłek zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię), bo stanowi on zaczątek nowej kolekcji w przyrodniczym centrum. Do tej pory w zbiorach było ich zaledwie kilka. Są to zarazem najstarsze eksponaty w zbiorach placówki.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze mieści się w przestronnym budynku w kampusie. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m kw. prezentowanych jest dziesięć ekspozycji stałych dotyczących przyrody północno-wschodniej Polski, rejonów polarnych, fauny mórz podzwrotnikowych, skamieniałości, minerałów i skał.

 

Sylwia Wieczeryńska (PAP)


POWIĄZANE

Już 11 października br. na targach BIOEXPO 2019 rozpocznie się największy w Pols...

10 października 2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja reprezentantów najwię...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski otworzył nowy terminal eksportowy cu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę