Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Biebrzański PN: rozlewiska jeszcze zamarznięte, ale zbliża się szczyt ptasich migracji

26 marca 2018
Biebrzański PN: rozlewiska jeszcze zamarznięte, ale zbliża się szczyt ptasich migracji

Rozlewiska na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego są jeszcze zamarznięte, ale nad Biebrzą można już obserwować stada migrujących na północ gęsi, które tu odpoczywają i żerują.

Biebrzański Park Narodowy, największy polski park narodowy, który chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych, jest wiosną prawdziwym "rajem" dla ornitologów czy miłośników ptaków, którzy przyjeżdżają na obserwacje ptaków.

Nad Biebrzą chętnie odpoczywają wiosną ptaki lecące z południa na północ na sezon lęgowy.

Łukasz Krajewski z Biebrzańskiego PN poinformował PAP, że tej wiosny, szczyt migracji i największe stada gęsi są spodziewane za tydzień, co oznacza, że święta wielkanocne mogą być najlepszym czasem na te obserwacje.

Obecnie na rozlewiskach można oglądać najwięcej gęsi białoczelnych, które - jak mówi Krajewski - w porównaniu do innych gęsi, np. zbożowych czy gęgaw, przylatują stosunkowo najpóźniej. Mało jest jeszcze kaczek. Widać np. stada liczące po kilkaset świstunów, ale - jak dodaje Krajewski - stada tych ptaków mogą liczyć - w głównym momencie migracji - nawet po kilkanaście tysięcy sztuk.

Nad Biebrzą są już pierwsze bociany, czajki, skowronki, rudziki, drozdy śpiewaki. W małych grupach są już też bataliony, ale - co podkreśla Łukasz Krajewski - nie mają jeszcze swojej charakterystycznej i widowiskowej szaty godowej. Najlepszym czasem na obserwacje batalionów będzie połowa kwietnia - ocenił.

Obserwatorzy biebrzańskiej przyrody przypuszczają, że w związku z obecnymi warunkami atmosferycznymi - długo jest chłodno, choć ocieplenie jest zapowiadane - w tym roku, ptasie migracje mogą być intensywne, ale czas na podglądanie ptaków będzie krótki.

 

Izabela Próchnicka, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 22 lipca br. Komisja Europejska ogłosiła komunikat do Parlamentu Europejs...

Ponad milion złotych – tyle wyniosła pula środków przeznaczona na nagrody dla ho...

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizuje w terminie 01.06.2020 – 31.10.20...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę