CTR_80917

Bieszczady: żaby trawne rozpoczęły wędrówki godowe

24 marca 2017
Bieszczady: żaby trawne rozpoczęły wędrówki godowe
PAP / Lech Muszyński

Wędrujące żaby trawne zaobserwowano już w Bieszczadach. "Ich wiosenną aktywność tuż przed pierwszym dniem wiosny odnotowano m.in. w Ustrzykach Górnych i na terenie Wołosatego" - powiedział w czwartek PAP Marek Holly z Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

"Wędrówkom sprzyja wiosenna aura. Dni są coraz dłuższe; więcej jest dni słonecznych" – zauważył Holly.

Jego zdaniem połowa marca dla płazów żyjących w górach to jest "dość wczesna pora aktywności". "Zwykle czas ten przypada najwcześniej na koniec marca i pierwszą połowę kwietnia" – zaznaczył przyrodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego (BdPN).

Żaby trawne i ropuchy szare są płazami, które najwcześniej rozpoczynające wędrówki godowe. "Prawie bezpośrednio po wybudzeniu z zimowej hibernacji wędrują one do oczek i niewielkich zbiorników wodnych. Podążają tam po to, by odbyć gody i złożyć skrzek, z którego rozwiną się kijanki" – przypomniał Holly.

Dodał, że niektóre żaby i ropuchy pokonują nawet kilkaset metrów w drodze do zbiorników wodnych.

Najczęściej spotykanym polskim płazem jest ropucha szara. Ma krępą i masywną budowę ciała. Jej długość dochodzi maksymalnie do ok. 11 cm; wyjątkowo duże samice osiągają nawet 12 cm. Samce są wyraźnie mniejsze; mają od sześciu do dziewięciu cm długości. Bardzo rzadko samce osiągają 10 cm.

Ropucha szara ma dobrze rozwinięte gruczoły jadowe tzw. parotydy. W ciągu dnia przebywa w ukryciu pod kamieniami, w norach, piwnicach czy szczelinach w murach. Żeruje po zmroku. "Poza okresem rozrodu może występować z dala od zbiorników wodnych" – zauważył Holly.

Zwrócił uwagę, że ropucha szara jest wyjątkowo pożytecznym płazem dla rolników, sadowników i leśników. "Bytując w pobliżu siedlisk ludzkich, zjada bardzo dużo m.in. ślimaków, gąsienic i innych drobnych bezkręgowców; często uciążliwych dla człowieka" - podkreślił.

Przyrodnik nie wykluczył, że cieplejsze w ostatnich latach zimy mogą mieć wpływ na zmniejszanie liczebności płazów. "Wcześniej wybudzone z zimowego uśpienia płazy tracą energię, w efekcie niektóre nawet nie dożywają okresu godowego" - zauważył.

Wszystkie gatunki płazów w Polsce są pod ochroną.

(PAP)


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę