Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Biodegradowalne opakowania na skalę przemysłową - jakie są perspektywy?

27 lipca 2023
Biodegradowalne opakowania na skalę przemysłową - jakie są perspektywy?

Przemysł biodegradowalnych opakowań doświadcza dynamicznego wzrostu, podążając za rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania w sektorze. Perspektywy dla biodegradowalnych opakowań na skalę przemysłową są obiecujące. Wynika to m.in. z rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Już co piąty Polak zachowuje się wzorcowo, jeżeli chodzi o podejście ekologiczne[1]. Jest ono szczególnie widoczne wśród młodego pokolenia. Zdaniem eksperta Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A., Pawła Witczaka, firmy powinny inwestować m.in. w biodegradowalne opakowania, by przyciągać klientów i podążać za światowymi trendami.

 

Podejście Polaków do ekologii zmienia się z roku na rok. Potwierdzają to dane. Wśród najczęściej wskazywanych powodów, dla których Polacy chcą chronić środowisko, jest troska o przyszłe pokolenia, – w tym klimat – oraz dbałość o zdrowie[2]. A jakie zachowanie ekologiczne są na topie? 38% osób aktualnie korzystających z węgla lub brykietu planuje zmienić swój piec na bardziej ekologiczne źródło energii. Aż 96 proc. z nas regularnie segreguje śmieci, z kolei 95 proc. mieszkańców deklaruje, że oszczędza energię w domu.

 

Konsumenci wymagają ekologicznego podejścia

Współcześni konsumenci wymagają od firm korzystania z ekologicznych rozwiązań. Badania ministerialne wskazują, że Polacy mogą pogodzić się z poniesieniem dodatkowego kosztu w przypadku wyboru rozwiązań ekologicznych – 72 proc. osób udzieliło takiej odpowiedzi. Biodegradowalne opakowania są coraz chętniej wybierane przez firmy.

 

 - W ostatnich latach kwestia zanieczyszczenia środowiska i ochrony zasobów naturalnych stała się głównym wyzwaniem dla globalnej społeczności. Jednym z obszarów, w których podejmowane są intensywne działania, jest sektor opakowaniowy, który generuje znaczące ilości odpadów, w tym plastikowych, obciążając nasze ekosystemy – wyjaśnia Paweł Witczak z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. - W odpowiedzi na te wyzwania, przemysł biodegradowalnych opakowań rozwija się w szybkim tempie. Biodegradowalne opakowania stanowią rozwiązanie, które minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, ponieważ są w stanie rozpadać się i ulegać naturalnemu rozkładowi w sposób bezpieczny dla przyrody. Obecnie zwiększa się popyt na biodegradowalne opakowania na skalę przemysłową.

 

Opakowanie biodegradowalne a biokompostowalne – czym się różnią?

Opakowania biodegrdowalne rozkładają się w wyniku działania naturalnie występujących mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie, glony. W wyniku tego rozpadu otrzymujemy biomasę, dwutlenek węgla i wodę. Określony produkt czy opakowanie na całkowite rozłożenie może potrzebować tygodnia, kilku miesięcy jak i kilkudziesięciu lat, w zależności od wielu czynników, w tym dostępu do światła, tlenu i wody. Duże zbiorniki wodne lub wysypiska śmieci nie są więc środowiskami sprzyjającymi biodegradacji – wystarczy sobie wyobrazić, jak niewiele światła dotrze do góry śmieci zgromadzonych na dnie oceanu czy wysypisku.

 

Opakowania kompostowalne z kolei ulegają w 100% rozkładowi i stają się materiałem organicznym. Dzieli się je na opakowania kompostowalne domowe i kompostowalne przemysłowe. Opakowania ekologiczne z przeznaczeniem do kompostowania przemysłowego, czyli w ściśle określonych warunkach, zapewniających określoną temperaturę, wilgotność i tlen, pozostawiają bogaty w składniki odżywcze materiał organiczny.

 

Jaka jest więc różnica pomiędzy opakowaniem biodegradowalnym a kompostowalnym? Opakowania kompostowalne są biodegradowalne ale nie wszystkie opakowania, które ulegną biodegradacji, można kompostować. Opakowania biodegradowalne mogą ulec całkowitemu rozkładowi, jednak w wyniku procesu mogą pozostawić po sobie toksyczne resztki. Jak powiedział Karmenu Vella, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa: niedawno przynosiliśmy do domu rybę w reklamówce, teraz reklamówkę w rybie. Opakowania kompostowalne natomiast nie pozostawią toksycznych związków, ponieważ stają się materiałem organicznym.

 

Perspektywy dla biodegradowalnych opakowań

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania, firmy zaczynają inwestować w badania i rozwój technologii produkcyjnych, które umożliwią produkcję biodegradowalnych opakowań na większą skalę. Oczekuje się, że będą one spełniać rygorystyczne standardy wytrzymałości, trwałości i higieny, aby sprostać wymaganiom różnych sektorów, takich jak spożywczy, medyczny i opakowania przemysłowe.

 - Jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój biodegradowalnych opakowań jest postęp technologiczny w dziedzinie materiałów i technik produkcji. Tworzenie nowych biodegradowalnych materiałów, takich jak bioplastiki, które są wytwarzane z odnawialnych surowców, a nie z tradycyjnych surowców petrochemicznych, jest obecnie intensywnie badane. Innowacje w zakresie technologii przetwarzania i formowania tych materiałów pozwalają na produkcję opakowań o różnych kształtach i rozmiarach - dodaje ekspert.

 

Przyszłość biodegradowalnych opakowań jest obiecująca, ale istnieją również wyzwania, które muszą zostać pokonane. Jednym z nich jest koszt produkcji biodegradowalnych opakowań, który obecnie może być wyższy niż tradycyjnych plastikowych. Jednakże, w miarę rozwoju technologii i większej skali produkcji, można oczekiwać, że koszty te będą się zmniejszać, czyniąc biodegradowalne opakowania bardziej konkurencyjnymi pod względem cenowym.[1] Open Research

[2] Raport z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski 2022. Dane Ministerstwa Klimatu i Środowiska

oprac e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę