Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Biometan w Polsce: POB apeluje o zmianę regulacji wspierających rozwój branży

16 czerwca 2023
Biometan w Polsce: POB apeluje o zmianę regulacji  wspierających rozwój branży


Polska Organizacja Biometanu (POB) z uznaniem przyjmuje projekt zmiany ustawy ds. OZE, ale domaga się pilnych zmian regulacyjnych, które napędzą rozwój branży biometanowej w Polsce. Dyrektor Generalny POB, Michał Tarka, przedstawił oświadczenie organizacji podczas posiedzenia Komisji ds. OZE.

15 czerwca podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi obyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Michał Tarka, Dyrektor Generalny POB w imieniu organizacji wyraził uznanie względem finalizacji prac legislacyjnych w zakresie projektu ustawy, jednakże zwrócił również uwagę na potrzeby regulacyjne branży, które wcześniej nie zostały uwzględnione.

Polska Organizacja Biometanu apeluje o:
- objęcie proponowanym instrumentem wsparcia opartym na stałej cenie zakupu biometanu również większych instalacji OZE,
- integrację tego typu instalacji wytwarzających biometan z sieciami gazowymi
- wprowadzenie ułatwień w procesie inwestycyjno-budowalnym,
- umożliwienie wykorzystania biometanu, w tym biometanu objętego systemem wsparcia przewidzianym przez projekt ustawy, w celu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego przez podmioty do tego obowiązane.

Wprowadzenie zmian regulacyjnych w branży biometanowej jest kluczowe dla osiągnięcia naszych celów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Wierzymy, że Parlament i Rząd będą wspierać nasze wnioski, aby stworzyć korzystne warunki rozwoju tej obiecującej branży w Polsce. Jako Polska Organizacja Biometanu dążymy do utworzenia silnej branży biometanowej w naszym kraju, która będzie odgrywać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski – podsumował Michał Tarka, Dyrektor Generalny POB.
Polska Organizacja Biometanu aktywnie uczestniczy w tworzeniu nowych przepisów i dokłada wszelkich starań, aby jak najszybciej powstały kompleksowe i przyjazne regulacje, które umożliwią utworzenie silnej branży biometanowej w Polsce.

***
O biometanie:
Biometan to biogaz, który w procesie oczyszczenia uzyskuje takie same chemiczne i energetyczne właściwości co gaz ziemny, a jednocześnie jest zeroemisyjny i ekologiczny. Jako paliwo może znaleźć zastosowanie w gospodarce do celów ciepłowniczych oraz transportowych. Biometan wykorzystywany jest również do produkcji energii elektrycznej. Jest surowcem energetycznym tworzącym rdzeń Gospodarki Obiegu Zamkniętego, ponieważ powstając m.in. z odpadów wiejskich, miejskich i pochodzących z oczyszczalni ścieków, wytwarza energię nie zwiększając emisji CO2.

O Polskiej Organizacji Biometanu (POB):
Polska Organizacja Biometanu (POB) powstała 6 września 2022 r., zrzeszając ekspertów branżowych oraz przedstawicieli wiodących grup paliwowych, energetycznych i ciepłowniczych działających na rynku krajowym. Aktualnie w Europie jest 540 wytwórni biometanu. W skład Polskiej Organizacji Biometanu wchodzą obecnie: Veolia Energia Polska, Orlen Południe, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, Duon Dystrybucja, Go&Biogas, Selena Green Investments, Unimot, Atrem, Związek Producentów Cukru (grupy: Krajowa Grupa Spożywcza, Nordzucker, Südzucker, Pfeifer&Langen), Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych (Łukasiewicz – INS) oraz SMM Legal Energy. Najważniejszym celem POB jest rozwój rynku biometanowego, który może przyspieszyć proces transformacji energetycznej oraz pomóc w uniezależnieniu kraju od importu surowców energetycznych. POB reprezentuje interesy organizacji nie tylko w Polsce, ale również na forum międzynarodowym.

oprac. e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę