aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Biopaliwowa piątka dla rolnictwa

2 kwietnia 2023
Biopaliwowa piątka dla rolnictwa

W nawiązaniu do dyskusji oraz ustaleń Okrągłego Stołu Rolniczego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 29 marca 2023 r. Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych z nadzieją na faktyczną realizację podjętych uzgodnień przyjmuje deklarację Wicepremiera Henryka Kowalczyka dotyczącą nowelizacji do końca maja 2023 r. ustawy o biopaliwach.

W zawartym pisemnym porozumieniu, po literalnym podjęciu kwestii biopaliw przez przedstawicieli środowiska producenckiego zbóż i rzepaku w formie listy konkretnych propozycji działań, Wicepremier Henryk Kowalczyk podjął zobowiązanie „wprowadzenia nowelizacji ustawy o biopaliwach wg załącznika przygotowanego przez Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych, w terminie do końca maja 2023 roku, jako ważnego elementu stabilizacji dochodów rolniczych”.

„Organizacje rolnicze i branżowe skupione w Koalicji z satysfakcją przyjęły deklarację przedstawicieli resortu dotyczące zwiększenia udziału bioetanolu w benzynach poprzez wdrożenie standardu E10, co będzie istotnym elementem dla ustabilizowania sytuacji popytowej na ziarno zbóż, głównie kukurydzy. Tym niemniej ważny jest w naszej opinii cały proponowany przez nas pakiet określony roboczym mianem „Biopaliwowej piątki dla rolnictwa” w sposób kompleksowy wychodzący naprzeciw celom wczorajszego porozumienia, który powinien być zrealizowany w całości” – powiedział Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Wiceminister Janusz Kowalski wskazał, że projekt ustawy wdrażającej benzynę E10 jest już przygotowany, więc z niecierpliwością czekamy na formalne uruchomienie tego procesu legislacyjnego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska popiera wprowadzenie E10, więc czas na konkretne rozwiązania, na które czekają i rolnicy, a które szybko może zwiększyć popyt na rynku zbóż. Ponadto uważamy, że paliwa trafiające od nas do Ukrainy również powinny zawierać biokomponenty krajowego pochodzenia” – dodał Mariusz Olejnik, Prezes Polskiej Federacji Rolnej.
Wśród swoich propozycji Koalicja przedstawiła również pilne uregulowanie kwestii współczynnika redukcyjnego NCW na kolejne lata, zwiększenie udziału polskiego bioetanolu, podniesieni poziomu blendowania biodiesla w oleju napędowym oraz uruchomienie preferencyjnej sprzedaży biopaliwa flotowego z 20% dodatkiem estrów metylowych (B20).

 

biopaliwa_benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę