Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Bioróżnorodność w lesie - nowa platforma ukazująca, w jaki sposób zrównoważona gospodarka leśna pomaga realizować priorytety Europejskiego Zielonego Ładu

14 października 2020
Bioróżnorodność w lesie - nowa platforma ukazująca, w jaki sposób zrównoważona gospodarka leśna pomaga realizować priorytety Europejskiego Zielonego Ładu

„Słuchajcie strażników europejskich lasów, zrozumcie ich działania w terenie, wyciągajcie wnioski z ich doświadczeń i nie myślcie stereotypowo” W skrócie, oto przesłanie nowej inicjatywy podnoszącej świadomość zatytułowanej #ForestBiodiversity, która została uruchomiona dzisiaj w Brukseli przez sześć stowarzyszeń reprezentujących sektor leśny.

W momencie gdy debata na temat różnorodności biologicznej i strategii leśnych zyskuje bezprecedensowy oddźwięk, sześć europejskich stowarzyszeń z sektora leśnego oddaje głos europejskim właścicielom i zarządcom lasów w serii filmików udostępnionych na platformie forestbiodiversity.eu. Wywiady jasno wskazują, że za koncepcją zrównoważonej gospodarki leśnej kryje się wyjątkowa dbałość o ochronę różnorodności biologicznej i dostosowywanie się do skutków zmian klimatu - czyli dwa elementy niezbędne do zrównoważonego zarządzania lasami.

Zrównoważona gospodarka leśna pozwala znaleźć równowagę między ochroną różnorodności biologicznej, ochroną klimatu oraz społeczno-gospodarczą wydolnością, o które lokalne podmioty, właściciele i zarządcy lasów zabiegają każdego dnia. Czasem ta złożoność zarządzania przyrodą spotyka się z niezrozumieniem.

Prawidłowo zarządzane lasy mogą pozostać przytułkiem różnorodności biologicznej w epoce zjawisk katastrofalnych i zmian klimatu. Prawidłowo zarządzane lasy mogą pochłaniać więcej CO2 oraz magazynować więcej dwutlenku węgla w lasach i produktach drzewnych, a także zastępować materiały i energię pochodzenia kopalnego. Prawidłowo zarządzane lasy mogą być pierwszym ogniwem w łańcuchu wartości, który na ekologicznych stanowiskach zatrudnia prawie 4 mln osób, a także udostępnia wszystkim objętą ochroną przestrzeń. Tylko odporne i zdrowe lasy będą w stanie świadczyć liczne usługi ekosystemowe.

Inicjatorzy platformy bioróżnorodności w lesie - #ForestBiodiversity - chcą promować te fundamentalne elementy w ciągu najbliższych miesięcy w ramach różnych działań komunikacyjnych. Sektor może odegrać kluczową rolę we wprowadzaniu i osiąganiu celów Europejskiego Zielonego Ładu, jeśli osoby dbające o europejskie lasy znajdą się w centrum jego strategii.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Od 29 marca do 12 maja ARiMR będzie przyjmować wnioski o pomoc w ramach działani...

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie wprowadzenia zmian do przepisów rozporządze...

Kończy się zima. To ostatni moment, by przyjrzeć się oziminom i podjąć ostateczn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę