Bioróżnorodność w lesie - nowa platforma ukazująca, w jaki sposób zrównoważona gospodarka leśna pomaga realizować priorytety Europejskiego Zielonego Ładu

14 października 2020
Bioróżnorodność w lesie - nowa platforma ukazująca, w jaki sposób zrównoważona gospodarka leśna pomaga realizować priorytety Europejskiego Zielonego Ładu

„Słuchajcie strażników europejskich lasów, zrozumcie ich działania w terenie, wyciągajcie wnioski z ich doświadczeń i nie myślcie stereotypowo” W skrócie, oto przesłanie nowej inicjatywy podnoszącej świadomość zatytułowanej #ForestBiodiversity, która została uruchomiona dzisiaj w Brukseli przez sześć stowarzyszeń reprezentujących sektor leśny.

W momencie gdy debata na temat różnorodności biologicznej i strategii leśnych zyskuje bezprecedensowy oddźwięk, sześć europejskich stowarzyszeń z sektora leśnego oddaje głos europejskim właścicielom i zarządcom lasów w serii filmików udostępnionych na platformie forestbiodiversity.eu. Wywiady jasno wskazują, że za koncepcją zrównoważonej gospodarki leśnej kryje się wyjątkowa dbałość o ochronę różnorodności biologicznej i dostosowywanie się do skutków zmian klimatu - czyli dwa elementy niezbędne do zrównoważonego zarządzania lasami.

Zrównoważona gospodarka leśna pozwala znaleźć równowagę między ochroną różnorodności biologicznej, ochroną klimatu oraz społeczno-gospodarczą wydolnością, o które lokalne podmioty, właściciele i zarządcy lasów zabiegają każdego dnia. Czasem ta złożoność zarządzania przyrodą spotyka się z niezrozumieniem.

Prawidłowo zarządzane lasy mogą pozostać przytułkiem różnorodności biologicznej w epoce zjawisk katastrofalnych i zmian klimatu. Prawidłowo zarządzane lasy mogą pochłaniać więcej CO2 oraz magazynować więcej dwutlenku węgla w lasach i produktach drzewnych, a także zastępować materiały i energię pochodzenia kopalnego. Prawidłowo zarządzane lasy mogą być pierwszym ogniwem w łańcuchu wartości, który na ekologicznych stanowiskach zatrudnia prawie 4 mln osób, a także udostępnia wszystkim objętą ochroną przestrzeń. Tylko odporne i zdrowe lasy będą w stanie świadczyć liczne usługi ekosystemowe.

Inicjatorzy platformy bioróżnorodności w lesie - #ForestBiodiversity - chcą promować te fundamentalne elementy w ciągu najbliższych miesięcy w ramach różnych działań komunikacyjnych. Sektor może odegrać kluczową rolę we wprowadzaniu i osiąganiu celów Europejskiego Zielonego Ładu, jeśli osoby dbające o europejskie lasy znajdą się w centrum jego strategii.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę