informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Blisko 6 tys. koni huculskich żyje w Polsce

24 maja 2018
Blisko 6 tys. koni huculskich żyje w Polsce

W Polsce żyje blisko 6 tys. koni huculskich, w tym 1,5 tys. klaczy i 200 ogierów. "Najwięcej, ok. 30 proc. koni tej rasy, hodowanych jest na Podkarpaciu" - powiedział w środę PAP dyrektor Okręgowego Związku Hodowców Koni w Rzeszowie Marek Gibała.

"Aktualnie w naszym kraju hucuły hodowane są we wszystkich województwach. Mamy prawie 300 stajni hodowlanych" - zauważył dyrektor.

Gibała, który jest także przewodniczącym Komisji Księgi stadnej koni huculskich w Polsce, zaznaczył, że "każdego roku organizowanych jest 14-16 imprez poświęconych wyłącznie koniom tej rasy, w których bierze udział 550-600 koni". "Dla innych ras takich imprez jest nie więcej niż trzy, cztery rocznie" - dodał.

Regionem wiodącym w hodowli hucułów jest Podkarpacie. "Bieszczady, Beskid Niski, czy pogórza Dynowskie i Przemyskie stwarzają dobre warunki do hodowli tej związanej z warunkami górskimi rasy koni" - mówił Gibała.

Na Podkarpaciu w 70 stajniach przebywa 509 klaczy. Są tam też dwie największe w Polsce hodowle tych koni. W Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka hodowanych jest ok. 120, a w stadninie w Bieszczadzkim Parku Narodowym ponad 60 hucułów. Również największa w Polsce tabunowa hodowla konia huculskiego znajduje się w Polanie w Bieszczadach.

Ćwierć wieku temu w Polsce było niespełna 400 koni huculskich. "Wzrost liczebności tych zwierząt to efekt prowadzonego programu ochrony rasy" - powiedział Gibała.

Przypomniał, że "konie huculskie w naszym kraju są rasą zachowawczą objętą programem ochrony", a dzięki "temu programowi zostały one uratowane przed wyginięciem". "Stało się tak dzięki zaangażowaniu wielu ludzi. Na początku było kilka osób. Teraz to już mamy rzesze hodowców koni huculskich. Wśród pionierów przywrócenia tej rasy jest Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej, który hucuły hoduje od 33 lat" - mówił dyrektor.

Hucuły można używać m.in. do jazdy wierzchem, zaprzęgu, hipoterapii. Są rasą koni górskich wyhodowanych na Huculszczyźnie w Karpatach Wschodnich. Ich przodkami były konie rasy mongolskiej lub tarpany skrzyżowane z arabami.

Ważą ok. 400 kg, ich wysokość w kłębie nie przekracza 140 cm. Doskonale radzą sobie w warunkach górskich.

Pierwsze stacje huculskich ogierów rasowych powstały na Huculszczyźnie w 1899 roku z inicjatywy Krakowskiego Towarzystwa Rolniczego i Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Na początku XX wieku tymi końmi zainteresował się rząd Austrii, po wprowadzeniu do wyposażenia armii karabinów maszynowych. Okazało się, że koń huculski doskonale się nadaje do transportu karabinów maszynowych, szczególnie w terenie górskim.

Obie wojny światowe zniszczyły hodowle tych koni. Po drugiej wojnie rozpoczęto odbudowę ich pogłowia od kilku ocalałych w Polsce ogierów i klaczy oraz 12 klaczy i jednego ogiera pochodzenia węgierskiego ocalałych na terenie Niemiec, oddanych Polsce w ramach rewindykacji.

 

Alfred Kyc (PAP)


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę