BNP Paribas: trwa ożywienie gospodarki, ale ten okres powoli się kończy

16 września 2020
BNP Paribas: trwa ożywienie gospodarki, ale ten okres powoli się kończy

Bank BNP Paribas opublikował raport „Główne sektory gospodarcze: nowa rzeczywistość po zniesieniu obostrzeń”. W jakim tempie wracamy do „normalności” i jakie są prawdopodobne scenariusze na najbliższą przyszłość? Aleksandra Duda, ekonomistka w Departamencie Analiz Ekonomicznych i Sektorowych przybliża (LUB: Eksperci z Departamentu Analiz Ekonomicznych i Sektorowych przybliżają…) najważniejsze rynkowe trendy po najgłębszym od ponad 30 lat spadku aktywności gospodarczej.

Od maja w gospodarce Polski trwa szybkie ożywienie. Po spadku Produktu Krajowego Brutto o 8.9% w ujęciu kwartalnym w okresie marzec-czerwiec, analitycy Banku BNP Paribas spodziewają się wzrostu o około 6% w trzecim kwartale. W konsekwencji, tempo rocznego spadku PKB wyhamuje z około 8% do 3-4%. To efekt „odwilży” po wiosennym lockdownie. Głównym motorem wzrostu wydatków konsumpcyjnych był w ostatnim czasie odroczony popyt, który nie mógł zostać zaspokojony w okresie marzec-maj. W największym stopniu wzrosła sprzedaż odzieży, samochodów oraz paliw.

Co interesujące, pomimo zniesienia obostrzeń i otwarcia galerii handlowych, Polacy przyzwyczajeni do zakupów przez internet w czasie lockdownu, wciąż bardzo chętnie kupują online. Wolumen zakupów przez Internet przekracza poziom sprzed wybuchu pandemii aż o 30%.

Produkcja przemysłowa powróciła do poziomu sprzed pandemii, choć straty w okresie marzec-maj nie zostały w pełni odrobione. Eksperci Banku BNP Paribas wskazują, że odroczony popyt wciąż może wspierać tempo wzrostu produkcji w najbliższym czasie, zwłaszcza w branży samochodowej, meblowej i odzieżowej.

Pomimo lepszych danych z przemysłu i handlu w okresie od maja do lipca, nie pojawił się jak dotąd świeży impuls popytowy. Może to być skutkiem pogorszenia perspektyw dla rynku pracy, a co za tym idzie - niższej skłonności gospodarstw domowych do konsumpcji. W ciągu kolejnych miesięcy dalsze tempo ożywienia w przemyśle może niestety być spowalniane przez słabszy popyt konsumpcyjny.

Zdaniem analityków, niektóre wskaźniki wyprzedające sugerują zresztą, że okres dynamicznej aktywności gospodarczej powoli się kończy. Z raportu wynika, że w czwartym kwartale tempo ożywienia może ulec ponownemu osłabieniu. W okresie październik-grudzień eksperci banku spodziewają się wzrostu o około 0.5-1% w ujęciu kwartalnym i spadku PKB o około 3% r/r.


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę