aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bochen chleba na znaczku poświęconym związkowej działalności rolników

13 maja 2021
Bochen chleba na znaczku poświęconym związkowej działalności rolników

W środę, 12 maja br., Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „40. rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność”. Znaczek w nakładzie 2 000 000 egzemplarzy można nabyć w internetowym sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej oraz placówkach Operatora w całej Polsce.

Na znaczku autorstwa Jana Konarzewskiego przedstawiono wpisany w kształt Polski bochen chleba. Jest to symboliczne przedstawienie fundamentalnego znaczenia rolników dla kraju i porównanie do chleba powszedniego. Tłem waloru są barwy narodowe Rzeczypospolitej. Uroczyste odsłonięcie znaczka odbyło się 12 maja br. na Placu Piłsudskiego w Warszawie, z udziałem m.in.: Teresy Hałas - poseł na Sejm i przewodniczącej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" oraz Jarosława Szarka - prezesa IPN.

 Rolnicy od samego początku wspierali protesty robotnicze sierpnia ’80, choć wtedy władze nie chciały się zgodzić na rejestrację związku rolników. Udało się to po kilku miesiącach, dzięki determinacji i działaniom wielu osób, w tym Kardynała Wyszyńskiego. Strajki i postulaty rolnicze – tak istotnie dla funkcjonowania kraju – pokazywały, że przemiana ustrojowa kraju powinna objąć wszystkie jego stany. O tym, jak podstawowe znaczenie dla Polski ma praca rolników, mówi nasz najnowszy znaczek obiegowy – stwierdza wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. 

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona fotografię członków i sympatyków NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przez budynkiem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie, w dniu rejestracji związku, tj. 12.05.1981 r.  

 


W datowniku wykorzystano grafikę oficjalnego znaku obchodów.

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” powstał na skutek wydarzeń, jakie miały miejsce na przełomie 1980 i 1981 roku, w południowo-wschodniej Polsce – strajków okupacyjnych. Na mocy tzw. porozumień rzeszowsko-ustrzyckich zalegalizowano działalność związku, który bronił interesów polskich rolników.

Wnioskodawcą znaczka był Instytut Pamięci Narodowej.

O znaczku:

  • autor projektu: Jan Konarzewski
  • liczba znaczków: 1
  • wartość: 5 gr
  • nakład: 2 000 000 szt.
  • technika druku: rotograwiura
  • format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
  • papier: fluorescencyjny
  • arkusz sprzedażny: 100 znaczków
  • data wprowadzenia do obiegu: 12 maja 2021 r.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę