CTR_80917

Branża drobiarska otworzyła przedstawicielstwo w Chinach

26 września 2016
Branża drobiarska otworzyła przedstawicielstwo w Chinach
PAP / Łukasz Ogrodowczyk

W Szanghaju otwarto w piątek przedstawicielstwo branży drobiarskiej, ma to pomóc w zwiększeniu eksportu na tamten rynek nawet do 2 mld zł rocznie. Projekt koordynuje Krajowa Rada Drobiarstwa, która prowadzi działania promocyjne na kontynencie azjatyckim.

Głównymi zadaniami placówki będą m.in. dalsza budowa i zacieśnianie relacji między polskimi producentami a przedsiębiorcami oraz instytucjami rządowymi w Chinach, a także gromadzenie i analiza danych rynkowych. Zwiększenie eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin jest istotne dla rozwoju polskiego sektora drobiarskiego - podkreśla KRD.

Działania w tym zakresie Krajowa Rada Drobiarstwa aktywnie prowadzi m.in. w ramach trzyletniej kampanii współfinansowanej przez UE – „Europejski Drób w Jakości Siła”. Ich rezultatem jest podpisanie memorandum z Chińskim Stowarzyszeniem Kontroli i Kwarantanny Towarów Importowanych oraz Eksportowanych (CIQA), które usprawni rozwój polskiego eksportu na tamtejszy rynek. W ocenie branży "kamieniem milowym" w polsko-chińskim handlu żywnością jest porozumienie w sprawie kontroli substancji niepożądanych w produktach drobiowych trafiających na tamtejszy rynek podpisane w czasie ostatniej wizyty prezydenta Chin w Polsce, w czerwcu br.

Według KRD, polskie mięso drobiowe cieszy się w Chinach coraz większą popularnością - jesteśmy obecnie jedynym dostawcą drobiu z Europy na ten rynek. W ubiegłym roku wartość eksportu rodzimych produktów drobiowych na rynek chiński przekroczyła 105 mln zł., a dzięki dalszej współpracy może wzrosnąć nawet do 2 mld zł.

"Wierzymy, że otwarcie oficjalnego przedstawicielstwa polskiego sektora drobiarskiego w Szanghaju przyczyni się do wzrostu liczby zakładów eksportujących do Chin, zwiększy wiedzę na temat wysokiej jakości polskiego drobiu, a także wspomoże rozwój kontaktów biznesowych z chińskimi partnerami" - mówi dyrektor KRD Łukasz Dominiak.

Krajowa Rada Drobiarstwa w ostatnim czasie odbyła szereg rozmów z przedstawicielami administracji ChRL. Ich rezultatem było nawiązanie współpracy z miejscowymi służbami weterynaryjnymi – AQSIQ oraz CNCA – odpowiadającymi za akredytację zakładów drobiarskich do eksportu na rynek Chińskiej Republiki Ludowej.

W uroczystości otwarcia przedstawicielstwa m.in. wzięli udział: radca generalny w Ministerstwie Rozwoju – Marek Wejtko, Ambasador RP w Pekinie – Mirosław Gajewski wraz z radcą Ambasady – Blanką Gołębiowską, Radca WPHiI w Pekinie – Robert Góralczyk. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele władz i administracji chińskiej oraz tamtejszego biznesu.

(PAP)


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę