Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Brazylia: Przerwy w skupie i spadek produkcji mleka wskutek pandemii

22 października 2020
Brazylia: Przerwy w skupie i spadek produkcji mleka wskutek pandemii

Estymacje produkcji mleka w 2020 r. w największym kraju Ameryki Południowej zostały obniżone o 3% do 23,5 mln ton. Przetwórstwo mleka spadnie zaś do 15,3 mln ton w związku z sytuacją rynkową związana z rozwojem SARS-CoV-2. Przewidywania na rok 2021 pozostają niepewne i mówią o 23,8 mln ton. Analitycy wskazują rosnącą liczbę osób bez pracy, wyczerpywanie się oszczędności, spadające zakupy droższych dóbr. Przewiduje się, że sytuacja ta dotknie kategorie serów i masła.

Około 30% brazylijskiego mleka jest używane do produkcji sera. Już odnotowuje się niższe przychody całego sektora, a w regionach, gdzie prowadzony jest skup mleka na sery wystąpiły przerwy w odbiorze surowca. Sytuacja ta może mieć ogromny wpływ na poziom produkcji w 2020 r. Obecnie w strukturze sprzedaży serów dominuje mozzarella (44%), dalej ser Prato (31%), Minas Frescal (11%) oraz ser typu Parmezan (8%).

W ostatnich latach brazylijski sektor mleczarski przeszedł proces konsolidacji. Francuska firma Lactalis ogłosiła w 2019 r. przejęcie kontroli nad marką Itambé stworzoną przez Cooperativa Central de Produtores Rurais de Minas Gerais (CCPR). Po przejęciu oczekuje się, że biznes Grupy Lactalis w Brazylii osiągnie poziom 2,1 mld USD przy poziomie przetwórstwa mleka na poziomie 2,3 mld litrów rocznie. Nestlé realizuje skup 1,48 mld litrów (dane za 2019 r.), dalej Laticínios Bela Vista z 1,45 mld litrów. Z kolei Danone niedawno ogłosił zamknięcie zakładu wytwarzającego jogurty w Maracanau. Trwają starania samorządowe i branżowe, aby przejąć ten zakład i utrzymać produkcję w oparciu o pomoc lidera rynku na północnym wschodzie, firmy Betânia Lácteos.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Mając na uwadze wniosek zgłoszony podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Roln...

Od 17 maja do 27 czerwca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnict...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu wydaje Dolnoślą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę