Advertisement Targi_china_210519-750

Brazylia vs RPA - trwa konflikt drobiarski

17 kwietnia 2019
Brazylia vs RPA - trwa konflikt drobiarski

Protekcjonizm drobiarzy z RPA wobec importu brazylijskich kurczaków powoduje coraz większą nerwowość w  stosunkach handlowych obu państw.  Przypominamy, że Stowarzyszenie Drobiarskie z RPA (SAPA)  lobbowało  na  szczeblu rządowym o zwiększenie ceł na przywóz kurczaków z Brazylii z 37 proc. i 12 proc. na 82 proc.

Południowoafrykański przemysł stosuje  już nie tylko argumentację cen dumpingowych niszczących lokalne firmy, ale w mediach  rozpowszechniane są  informacje, że inne  kraje  zamknęły się na import  mięsa  z Brazylii, bo  jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Co  więcej, w konflikt włączyła się Namibia, która w opinii SAPA, rzekomo zalewana jest brazylijskimi kurczakami po zaniżonych cenach. Namibia sześć lat temu zaczęła inwestować w rozwój lokalnego biznesu drobiarskiego, będąc wcześniej importerem netto kurczaków. Teraz domaga się drastycznej ochrony. Padają deklaracje, że Afryka powinna zjednoczyć się w walce z drapieżnym dumpingiem globalnych  eksporterów.

Brazylia odrzuca zarzuty i wyraża oburzenie wobec  „oszczerstw” i  praktyk  dezinformowania  konsumentów. W odpowiedzi, Brazylijczycy wyjaśniają, że blokady dotyczyły wyłącznie wybranych zakładów, a firmy wprowadziły już odpowiednie działania naprawcze w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego swoich produktów, z powodzeniem sprzedając je obecnie na wielu rynkach światowych.

Co więcej, Brazylia twierdzi, że  jedynie  uzupełnia popyt w RPA, bo ponad 70 proc. konsumpcji  krajowej pokrywa lokalny  przemysł. Z około 1,8 mln ton kurczaków spożywanych rocznie w RPA, 1,3 mln ton  dostarczają miejscowe firmy, a tylko 500 tys. ton przywożona jest przez Brazylię, USA czy UE. Odnosząc się do  cen, Brazylia argumentuje, że ich niski poziom wynika z efektywnych kosztów produkcji w tym kraju i już w  przeszłości paneliści WTO uznali, że kraj ten nie praktykuje dumpingu na rynku RPA.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki w dniach 14-17 maja 2019 r. składał wizytę w...

Krajowa Rada Izb Rolniczych przyłączyła się do poniedziałkowych obchodów Światow...

Treści udające rzetelne dziennikarstwo, farmy trolli czy pseudoanonimowe ataki n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę