Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Brazylijski drób w ofensywie

1 sierpnia 2023
Brazylijski drób w ofensywie

Wielka Brytania i Brazylia osiągnęły porozumienie w sprawie udzielania zezwoleń na eksport mięsa drobiowego z Brazylii na brytyjski rynek. Brytyjczycy przywrócili możliwość zatwierdzania brazylijskich zakładów według systemu prelisting ’u.  Zastosowanie modelu „pre-listing” pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie autoryzacji i dopuszczenie zakładów eksportujących. Wystarczy, że podmioty zainteresowane sprzedażą eksportową na rynek Wielkiej Brytanii zostaną zatwierdzone przez brazylijskie władze, a nie będzie konieczności przeprowadzenia indywidualnych audytów zakładów przez właściwe służby kraju europejskiego.

Brazylia wyraziła zadowolenie z przywrócenia uproszczonych metod wydawania zezwoleń eksportowych. W opinii Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA) decyzja Wielkiej Brytanii pozwoli większej liczbie brazylijskich zakładów uzyskać dostęp do  jednego z największych światowych rynków konsumenckich o wysokiej wartości dodanej. W pierwszym półroczu 2023 roku Brazylia wysłała do Wielkiej Brytanii około 53,3 tys. ton mięsa drobiowego o wartości 166,3 mln USD. Brytyjczycy są w grupie piętnastu największych importerów brazylijskich kurczaków.

Zdaniem analityków Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) rok 2023 jest dla Brazylijczyków wyjątkowo korzystny w zacieśnianiu relacji handlowych z Wielką Brytanią. W ostatnich miesiącach zapadły decyzje strategiczne, które będą korzystne długoterminowo dla rozwoju sprzedaży eksportowej przez największego eksportera drobiu na świecie. W kwietniu tego roku Brytyjczycy opublikowali zaktualizowane kwoty na import mięsa drobiowego pochodzącego z Brazylii. Ustalony wolumen jest wyższy o 16,6 tys. ton i rocznie wynosi 96,5 tys. ton, generując potencjalny wzrost eksportu o około 60 mln USD. Oznacza to, że Wielka Brytania rozszerzyła kontyngent importowy dla mięsa drobiowego przywożonego z  Brazylii o 20,7 proc.

Z konkurencyjnego punktu widzenia ostanie zdarzenia mogą stać się wyzwaniem dla pozostałych graczy handlu międzynarodowego, w tym polskich przedsiębiorstw drobiarskich. Po pierwsze, Brazylia już od lat pozostaje największym dostawcą kurczaków na unijny rynek (którego częścią do niedawna była W. Brytania) a wysyłane wolumeny w ostatnich miesiącach notują imponujący wzrost. W okresie styczeń – kwiecień 2023 roku Brazylia wyeksportowała do państw unijnych 99,4 tys. ton mięsa drobiowego, co oznacza wzrost o 19,0 proc. w porównaniu do takiego samego okresu roku 2022. Po drugie, po Brexicie, rynek brytyjski jest największym importerem spośród krajów trzecich mięsa drobiowego pochodzącego z państw członkowskich Unii Europejskiej - wskazuje KIPDiP. 

- W przypadku Polski, jest to jeden z najcenniejszych odbiorców polskiego drobiu. Mając na uwadze dotychczasowe zmienne rynkowe, które obserwowaliśmy we współpracy handlowej UE – Wielka Brytania oraz uwzględniając dwustronne relacje budowane przez Brytyjczyków z państwami trzecimi, nie będzie przesadą sformułowanie tezy, że dostęp do rynku brytyjskiego w nadchodzących latach stanie w obliczu silnej konkurencji zagranicznych rywali spoza Starego Kontynentu. Europejskie firmy, zwłaszcza te opierające swój model biznesowy na przychodach ze sprzedaży eksportowej, aby przetrwać i rozwijać się będą musiały wypracować skuteczne strategie. Rynek będzie działał pod silną presją redukowania kosztów oraz wszelkich innych działań związanych z rosnącą konkurencją. Wspominając o konkurencji, należy uwzględnić obecność na brytyjskim rynku nie tylko Brazylijczyków, ale także Ukrainy i Turcji, które to kraje już uzgodniły lub są w trakcie negocjacji dwustronnych umów handlowych z Wielką Brytanią – zauważa Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Warto pamiętać, że w momencie wybuchu skandalu fałszowania mięsa w Brazylii, które sprzedawano na rynku krajowym i międzynarodowym Wielka Brytania była jeszcze państwem członkowskim Unii Europejskiej. W 2017 roku policja federalna Brazylii rozpoczęła operację Carne Fraca, której celem było ujawnienie oszustw i korupcji w zakładach przetwórstwa wołowiny i drobiu w Brazylii. W oparciu o ustalenia Carne Fraca Komisja Europejska zawiesiła uprawnienia części zakładów z Brazylii do przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego do UE. Po Brexicie, Wielka Brytania może jednak dokonywać własnych ocen brazylijskich systemów kontroli bezpieczeństwa żywności w ramach dwustronnej współpracy handlowej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, dokonano podziału dotychczasowych kontyngentów taryfowych dla Brazylii. Brytyjczycy otrzymali wówczas kontyngent na poziomie 79,9 tys. ton mięsa drobiowego w skali roku. Po długich negocjacjach, Brytyjczycy i Brazylijczycy osiągnęli porozumienie w sprawie zwiększenia wielkości kontyngentów.

Grypa ptaków: Brazylia walczy o regionalizację

W obliczu rosnącego zagrożenia wirusem grypy ptaków brazylijskie władze negocjacją warunki handlowe z ważnymi importerami mięsa drobiowego z Brazylii. W ostatnich dniach Brazylia i Japonia porozumiały się w sprawie zasad regionalizacji wprowadzania zakazu eksportu mięsa drobiowego. Oba kraje uzgodniły, że zakazy handlu związane z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) będą miały zastosowanie tylko do gmin, w których potwierdzono zachorowania u drobiu. W ostatnich tygodniach Japonia zakazała przywozu drobiu z dwóch brazylijskich stanów: Espirito Santo i Santa Catarina po zgłoszeniu HPAI w gospodarstwach przyzagrodowych. Innym ważnym postępem w relacjach handlowych było niedawne przyjęcie przez Wielką Brytanię modelu regionalizacji w przypadku ewentualnego wystąpienia grypy ptaków w Brazylii.

W pierwszym półroczu 2023 roku Brazylia wysłała do Wielkiej Brytanii około 53,3 tys. ton mięsa drobiowego o wartości 166,3 mln USD. Brytyjczycy są w grupie piętnastu największych importerów brazylijskich kurczaków. Japonia była trzecim co do wielkości importerem drobiu z Brazylii w 2022 roku, a Brazylijczycy są największym dostawcą mięsa na japoński rynek. W roku 2022 Japonia zaimportowała z Brazylii około 412 000 ton mięsa drobiowego, co stanowi ponad 70 procent przywozu ogółem. W pierwszym półroczu roku 2023 Japonia była drugim, po Chinach, największym rynkiem zbytu dla Brazylijczyków, importując łącznie 219,8 tys. ton mięsa drobiowego.

oprac e-mk, ppr.pl źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę