aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Brazylijski drób w ofensywie

1 sierpnia 2023
Brazylijski drób w ofensywie

Wielka Brytania i Brazylia osiągnęły porozumienie w sprawie udzielania zezwoleń na eksport mięsa drobiowego z Brazylii na brytyjski rynek. Brytyjczycy przywrócili możliwość zatwierdzania brazylijskich zakładów według systemu prelisting ’u.  Zastosowanie modelu „pre-listing” pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie autoryzacji i dopuszczenie zakładów eksportujących. Wystarczy, że podmioty zainteresowane sprzedażą eksportową na rynek Wielkiej Brytanii zostaną zatwierdzone przez brazylijskie władze, a nie będzie konieczności przeprowadzenia indywidualnych audytów zakładów przez właściwe służby kraju europejskiego.

Brazylia wyraziła zadowolenie z przywrócenia uproszczonych metod wydawania zezwoleń eksportowych. W opinii Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA) decyzja Wielkiej Brytanii pozwoli większej liczbie brazylijskich zakładów uzyskać dostęp do  jednego z największych światowych rynków konsumenckich o wysokiej wartości dodanej. W pierwszym półroczu 2023 roku Brazylia wysłała do Wielkiej Brytanii około 53,3 tys. ton mięsa drobiowego o wartości 166,3 mln USD. Brytyjczycy są w grupie piętnastu największych importerów brazylijskich kurczaków.

Zdaniem analityków Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) rok 2023 jest dla Brazylijczyków wyjątkowo korzystny w zacieśnianiu relacji handlowych z Wielką Brytanią. W ostatnich miesiącach zapadły decyzje strategiczne, które będą korzystne długoterminowo dla rozwoju sprzedaży eksportowej przez największego eksportera drobiu na świecie. W kwietniu tego roku Brytyjczycy opublikowali zaktualizowane kwoty na import mięsa drobiowego pochodzącego z Brazylii. Ustalony wolumen jest wyższy o 16,6 tys. ton i rocznie wynosi 96,5 tys. ton, generując potencjalny wzrost eksportu o około 60 mln USD. Oznacza to, że Wielka Brytania rozszerzyła kontyngent importowy dla mięsa drobiowego przywożonego z  Brazylii o 20,7 proc.

Z konkurencyjnego punktu widzenia ostanie zdarzenia mogą stać się wyzwaniem dla pozostałych graczy handlu międzynarodowego, w tym polskich przedsiębiorstw drobiarskich. Po pierwsze, Brazylia już od lat pozostaje największym dostawcą kurczaków na unijny rynek (którego częścią do niedawna była W. Brytania) a wysyłane wolumeny w ostatnich miesiącach notują imponujący wzrost. W okresie styczeń – kwiecień 2023 roku Brazylia wyeksportowała do państw unijnych 99,4 tys. ton mięsa drobiowego, co oznacza wzrost o 19,0 proc. w porównaniu do takiego samego okresu roku 2022. Po drugie, po Brexicie, rynek brytyjski jest największym importerem spośród krajów trzecich mięsa drobiowego pochodzącego z państw członkowskich Unii Europejskiej - wskazuje KIPDiP. 

- W przypadku Polski, jest to jeden z najcenniejszych odbiorców polskiego drobiu. Mając na uwadze dotychczasowe zmienne rynkowe, które obserwowaliśmy we współpracy handlowej UE – Wielka Brytania oraz uwzględniając dwustronne relacje budowane przez Brytyjczyków z państwami trzecimi, nie będzie przesadą sformułowanie tezy, że dostęp do rynku brytyjskiego w nadchodzących latach stanie w obliczu silnej konkurencji zagranicznych rywali spoza Starego Kontynentu. Europejskie firmy, zwłaszcza te opierające swój model biznesowy na przychodach ze sprzedaży eksportowej, aby przetrwać i rozwijać się będą musiały wypracować skuteczne strategie. Rynek będzie działał pod silną presją redukowania kosztów oraz wszelkich innych działań związanych z rosnącą konkurencją. Wspominając o konkurencji, należy uwzględnić obecność na brytyjskim rynku nie tylko Brazylijczyków, ale także Ukrainy i Turcji, które to kraje już uzgodniły lub są w trakcie negocjacji dwustronnych umów handlowych z Wielką Brytanią – zauważa Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Warto pamiętać, że w momencie wybuchu skandalu fałszowania mięsa w Brazylii, które sprzedawano na rynku krajowym i międzynarodowym Wielka Brytania była jeszcze państwem członkowskim Unii Europejskiej. W 2017 roku policja federalna Brazylii rozpoczęła operację Carne Fraca, której celem było ujawnienie oszustw i korupcji w zakładach przetwórstwa wołowiny i drobiu w Brazylii. W oparciu o ustalenia Carne Fraca Komisja Europejska zawiesiła uprawnienia części zakładów z Brazylii do przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego do UE. Po Brexicie, Wielka Brytania może jednak dokonywać własnych ocen brazylijskich systemów kontroli bezpieczeństwa żywności w ramach dwustronnej współpracy handlowej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, dokonano podziału dotychczasowych kontyngentów taryfowych dla Brazylii. Brytyjczycy otrzymali wówczas kontyngent na poziomie 79,9 tys. ton mięsa drobiowego w skali roku. Po długich negocjacjach, Brytyjczycy i Brazylijczycy osiągnęli porozumienie w sprawie zwiększenia wielkości kontyngentów.

Grypa ptaków: Brazylia walczy o regionalizację

W obliczu rosnącego zagrożenia wirusem grypy ptaków brazylijskie władze negocjacją warunki handlowe z ważnymi importerami mięsa drobiowego z Brazylii. W ostatnich dniach Brazylia i Japonia porozumiały się w sprawie zasad regionalizacji wprowadzania zakazu eksportu mięsa drobiowego. Oba kraje uzgodniły, że zakazy handlu związane z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) będą miały zastosowanie tylko do gmin, w których potwierdzono zachorowania u drobiu. W ostatnich tygodniach Japonia zakazała przywozu drobiu z dwóch brazylijskich stanów: Espirito Santo i Santa Catarina po zgłoszeniu HPAI w gospodarstwach przyzagrodowych. Innym ważnym postępem w relacjach handlowych było niedawne przyjęcie przez Wielką Brytanię modelu regionalizacji w przypadku ewentualnego wystąpienia grypy ptaków w Brazylii.

W pierwszym półroczu 2023 roku Brazylia wysłała do Wielkiej Brytanii około 53,3 tys. ton mięsa drobiowego o wartości 166,3 mln USD. Brytyjczycy są w grupie piętnastu największych importerów brazylijskich kurczaków. Japonia była trzecim co do wielkości importerem drobiu z Brazylii w 2022 roku, a Brazylijczycy są największym dostawcą mięsa na japoński rynek. W roku 2022 Japonia zaimportowała z Brazylii około 412 000 ton mięsa drobiowego, co stanowi ponad 70 procent przywozu ogółem. W pierwszym półroczu roku 2023 Japonia była drugim, po Chinach, największym rynkiem zbytu dla Brazylijczyków, importując łącznie 219,8 tys. ton mięsa drobiowego.

oprac e-mk, ppr.pl źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale ró...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę