A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Budowa kortów tenisowych od A do Z

21 października 2022
Budowa kortów tenisowych od A do Z

W sporcie zaplecze techniczne to niezwykle ważna sprawa. To właśnie dzięki niemu możemy rozwijać swój talent oraz szlifować umiejętności. W przypadku tenisa nie bez znaczenia jest rodzaj kortu tenisowego. Jeżeli chcesz się zdecydować na jego budowę, warto najpierw zagłębić się w ten temat. Istnieje wiele zmiennych niezbędnych do zrealizowania przy budowie kortu zewnętrznego, bez których nie będzie on poprawnie funkcjonował. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten krótki i treściwy poradnik, aby budowa kortów tenisowych nie była już dla ciebie tajemnicą!

Krok 1 – baza

Aby twój kort służył latami, należy odpowiednio przygotować pod niego podłoże. Jest to niezbędny do wykonania krok, jeżeli chcesz się cieszyć jakościową grą. Nim zaczniesz jakiekolwiek prace musisz sprawdzić czy teren, który posiadasz ma odpowiednie wymiary. Budowa kortów tenisowych powinna się odbywać na podłożu o wymiarach 34,80 metra na 17,10 metra. Wymiary prostokąta to jednak nie jedyny warunek poprawnej budowy kortu. Oprócz tego ważna jest lokalizacja i orientacja boiska. Ważne, aby znajdowało się ono w północno-południowej części. Dzięki temu masz pewność, że w czasie gry unikniesz dyskomfortu związanego z rażeniem słońca w oczy. Wymiary i położenie się zgadzają? Można przejść do wyrównania terenu! Jest to pierwszy krok, który należy wykonać przed nałożeniem nawierzchni tenisowej.

Krok 2 – nawierzchnia

Podobnie, jak wybór terenu pod kort nie może być przypadkowy, tak również jest z wyborem nawierzchni. Decyzja o materiale, z jakiego ma być wykonane boisko, powinna być poprzedzona dobrą analizą tematu. Rodzaj nawierzchni wpływa na to, jak będzie przebiegała późniejsza gra oraz zużycie podłoża. Obecnie stosuje się cztery rodzaje nawierzchni, dokładniej: sztuczną trawę, mączkę ceglaną, nawierzchnię akrylową oraz wykładzinę tenisową. Każda z tych nawierzchni odznacza się inną specyfiką, kosztem realizacji, a także czasem eksploatacji.
Dwoma najczęściej wybieranymi nawierzchniami jest ta stworzona z mączki ceglanej oraz obecnie coraz popularniejsza nawierzchnia akrylowa. Co ciekawe, wybór podłoża wpływa na tempo i dynamikę gry. Jeżeli jesteś fanem szybkiej i zdecydowanej gry, warto zdecydować się na kort ze sztucznej trawy.

Krok 3 – wyposażenie

Jak pewnie możesz się domyślać, samo stworzenie nawierzchni tenisowej to nie wszystko. W czasie dalszej części budowy warto dokładnie zająć się wyposażeniem kortu. Niezbędne będzie zainstalowanie kanalizacji deszczowej, oświetlenia oraz ogrodzenia całości. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę koszty wyposażenia w sprzęt.


POWIĄZANE

Lato. Oczekiwana i ulubiona przez większość ludzi pora urlopów, wyjazdów na łono...

Firma INNVIGO, która przez 8 lat zdobyła znaczącą pozycję na polskim rynku środk...

Gobarto Hodowca zorganizowało lot balonem dla laureatów nagrody specjalnej w ram...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę