Budynki trują Polaków. Smog to niejedyny problem

4 kwietnia 2017
Budynki trują Polaków. Smog to niejedyny problem

Nawet 90% życia spędzamy w budynkach. Nic dziwnego, że warunki, jakie w nich panują, mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Tymczasem wiele domów w Polsce jest przestarzałych i może oddziaływać na nas szkodliwie. Co zrobić, aby były one bezpieczniejsze, a przy okazji bardziej energooszczędne?

W zdrowym domu zdrowy duch

Jak wynika z badania „Barometr zdrowych domów 2016”, aż 50% Polaków żywi obawy, że dom, w którym mieszkają, może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Dotyczy to zwłaszcza występowania pleśni i grzybów. Wielu respondentów właśnie niekorzystne warunki mieszkaniowe wiąże ze swoim złym samopoczuciem. Połowa badanych skarży się na bóle głowy, zatkany nos i katar, z czego 1/5 deklaruje, że dolegliwości te zdarzają się nawet kilka razy w tygodniu. Szkodliwe oddziaływanie budynków na nasze zdrowie bardzo często jest spowodowane tym, że są one już przestarzałe. Aby poprawić ich jakość i bezpieczeństwo, warto pomyśleć o modernizacji.

Nie traktuj smogu jak powietrza

„Domy mają duży wpływ na zdrowie mieszkańców również, jeśli myślimy o powietrzu zewnętrznym. Szczególnie ostatnio dużo mówimy o smogu, który jest oczywiście dla nas bardzo niezdrowy. Dużą rolę w jego powstawaniu odgrywają domy mieszkalne, zwłaszcza jednorodzinne ogrzewane paliwem złej jakości, odpadami komunalnymi czy odpadami węglowymi. Modernizacja takich domów, które są zwykle w słabym stanie technicznym, może mieć istotny wpływ na poprawę jakości powietrza zewnętrznego” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy Velux. Jest to o tyle ważne, że budynki odpowiadają aż za 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie.

Polacy nie chcą puszczać pieniędzy z dymem

Modernizacja domu może zapewnić mieszkańcom czystsze powietrze i wpłynąć korzystnie na ich zdrowie. Oprócz tego jest szansą na zwiększenie energooszczędności budynku, a co za tym idzie – mniejsze rachunki. Dla 70% Polaków główną przyczyną remontu domu jest właśnie chęć poprawy efektywności energetycznej. Modernizacja budynku to jednak spory wydatek, na który nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Dlatego istotne jest, aby właściciele domów mieszkalnych mieli zapewnione większe wsparcie systemowe. „Konieczne jest podjęcie rozległych działań, może nawet międzyresortowych, tak by prowadzić szeroką akcję związaną z remontami i modernizacjami. Musimy pamiętać o tym, że w roku 2050 aż 90% wszystkich budynków będą stanowiły te, które już są w eksploatacji” – stwierdza ekspertka.

infowire.pl


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę