aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Budżet 2025: Rada UE ma wytyczne

15 marca 2024
Budżet 2025: Rada UE ma wytyczne

Rada osiągnęła porozumienie co do wytycznych dotyczących budżetu UE na 2025 r. Zatwierdzone wytyczne będą stanowić wytyczne polityczne dla Komisji przy przygotowywaniu budżetu na przyszły rok.

W konkluzjach Rada podkreśla, że budżet UE na 2025 r. odgrywa kluczową rolę w opracowywaniu i realizacji długoterminowych celów i priorytetów politycznych uzgodnionych przez Unię.

Rada potwierdza, że UE jest nadal zdecydowana udzielać Ukrainie – wraz z partnerami – pomocy finansowej – tak długo, jak będzie to konieczne – oraz wspierać jej odporność i długoterminową odbudowę.

Rada podkreśla, jak ważne jest, by w budżecie na 2025 r. nadal okazywała się solidarność Unii z narodem ukraińskim i by reagowała na związane z tym kryzysy.

Rada uważa, że budżet na 2025 r. powinien być realistyczny, zgodny z rzeczywistymi potrzebami, zapewniać ostrożne budżetowanie i pozostawiać wystarczające marginesy w ramach pułapów wieloletnich ram finansowych (WRF), aby poradzić sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami i sprostać wyzwaniom stojącym przed Unią.

Jednocześnie budżet na 2025 r. powinien zapewniać wystarczające zasoby, aby zapewnić realizację programów unijnych i umożliwić terminową spłatę zobowiązań już podjętych w ramach obecnych WRF.

Rada wzywa Komisję, by dostosowała projekt budżetu na 2025 r. do porozumienia w sprawie rewizji WRF na lata 2021–2027, jak wskazano w konkluzjach Rady Europejskiej z 1 lutego 2024 r.

W związku z tym Rada podkreśla, że Komisja musi określić przesunięcia środków niezbędne do sfinansowania priorytetów określonych w przeglądzie wieloletnich ram finansowych, a także umorzenia zobowiązań, które są ponownie udostępniane.

Rada apeluje do Komisji, by uwzględniła i uwzględniła w projekcie budżetu na 2025 r. wszystkie wspólnie uzgodnione priorytety zawarte w konkluzjach Rady Europejskiej z 1 lutego 2024 r.

Roczny budżet UE określa wszystkie wydatki i dochody Unii Europejskiej na okres jednego roku. Przewiduje on finansowanie polityk i programów UE zgodnie z priorytetami politycznymi i zobowiązaniami prawnymi UE.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę