aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

CBA zatrzymało osiem osób z grupy producenckiej wyłudzającej środki z ARiMR

10 grudnia 2018
CBA zatrzymało osiem osób z grupy producenckiej wyłudzającej środki z ARiMR

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek osiem osób, działających w rolniczej grupie producenckiej podejrzewanej o wyłudzenia środków z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - dowiedziała się PAP.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził w rozmowie z PAP, że agenci z lubelskiej delegatury CBA dokonali zatrzymań sześciu podejrzanych z zarządu grupy i jej członków oraz dwóch przedsiębiorców, którzy wykonywali prace przy inwestycjach realizowanych przez grupę.

Funkcjonariusze Biura przeszukują ich mieszkania i miejsca prowadzenia działalności. Po zakończeniu czynności zatrzymani przez CBA trafią do nadzorującej to śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która po analizie materiałów ze śledztwa powinna przedstawić im zarzuty.

Grupa miała wyłudzić z Agencji 17 mln zł, a zamierzała wyłudzić kolejne 5,5 mln zł poprzez składanie fałszywych faktur VAT dla rozliczenia wydatków na inwestycje. Fałszowane miały być również dane o ilościach wyprodukowanych warzyw i owoców w grupie - wynika z ustaleń śledczych.

Jak podają śledczy, pięć wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla grupy trafiło do mazowieckiego oddziału regionalnego ARiMR, a dwa kolejne do oddziału lubelskiego Agencji. Według ustaleń CBA sprawa dotyczy wyłudzeń z lat 2012-14.

"Wszystkie te wnioski miały zwierać nieprawdziwe dane przez co doprowadzono agencję rolną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem" - powiedział PAP Brodowski.

Prokurator, po postawieniu zarzutów i odebraniu wyjaśnień od zatrzymanych zdecyduje o ich dalszych losach - czy wystąpi do sądu o areszt, czy też zdecyduje o innych środkach zapobiegawczych - poręczeniu majątkowym, dozorze policji, lub zakazie opuszczania kraju.

 

Aleksander Główczewski (PAP)


POWIĄZANE

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...

W zależności od branży, zawodu i konkretnej firmy, podczas aplikacji możesz się ...

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę