aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

CERN to nie tylko nauki podstawowe, ale też praktyczne innowacje

2 marca 2018
CERN to nie tylko nauki podstawowe,  ale też praktyczne innowacje

Organizacja CERN kojarzona jest głównie z Wielkim Zderzaczem Hadronów i badaniami nad materią. Tymczasem każdego roku do prywatnych firm i instytutów trafia stamtąd kilkadziesiąt innowacyjnych rozwiązań - powiedział PAP dr Giovanni Anelli z CERN.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą na granicy Szwajcarii i Francji, to olbrzymi ośrodek naukowo-badawczy. Do organizacji należy ponad dwadzieścia państw, w tym Polska. Roczny budżet ośrodka to ok. miliard euro. W ostatnich latach CERN zasłynął m.in. zaobserwowaniem po raz pierwszy słynnej cząstki - tzw. bozonu Higgsa.

Od dwóch dekad w CERN funkcjonuje dział transferu wiedzy. Jego celem jest pośrednictwo między CERN a firmami, start-upami, przemysłem i innymi organizacjami naukowymi. Kierujący tym działem dr Giovanni Anelli w rozmowie z PAP powiedział, że co roku podpisywanych jest ok. 40-50 umów - w ten sposób organizacje spoza CERN mogą stosować rozwiązania używane w akceleratorach czy detektorach cząstek oraz instalacjach im towarzyszących. Często są to zastosowania praktyczne i używane w życiu codziennym, mimo że celem CERN są badania podstawowe.

Instytucje uzyskujące od CERN gotowe rozwiązanie z reguły za nie nie płacą. Ewentualnie, gdy osiągną sukces związany ze sprzedażą produktu - wtedy zobowiązane są do przekazywania prowizji.

“W naszej działalności nie chodzi jednak o zarabianie pieniędzy; nie jest to działalność komercyjna” - podkreśla dr Anelli. Dlatego też nie przewiduje, że przychody z tego źródła będą stanowiły w przyszłości znaczący zastrzyk finansowy dla CERN, która utrzymywana jest przez państwa członkowskie. “Chcemy żeby tak pozostało” - dodał.

Jakie praktyczne innowacje zawdzięczamy m.in. działalności CERN? W 1977 r. w powstał tam pierwszy obraz przy użyciu pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej (PET – Positron Emission Tomography). Obecnie metoda ta jest powszechnie stosowaną w diagnostyce medycznej techniką skanowania. Pozwala na szczegółowy ogląd funkcjonowania organów, takich jak np. mózg.

Innym ważnym rozwiązaniem, do którego przyczynili się specjaliści z CERN jest terapia hadronowa (terapia protonami i jonami węgla). To radioterapia specjalnie przystosowana do leczenia głęboko położonych guzów. Obecnie jest stosowana na całym świecie. Jak podkreśla dr Anelli w przeciwieństwie do standardowej radioterapii terapia hadronowa nie niszczy wszystkich tkanek tylko te objęte nowotworem, co jest kluczowe w procesie leczenia.

Do budowy Wielkiego Zderzacza Hadronów opracowano i opatentowano w CERN technologię opartą na materiale zwanym getterem. Umożliwia on wytworzenie i utrzymanie ultrawysokiej próżni. Materiał można zastosować do polepszenia izolacji termicznej w AGD - np. lodówek czy piekarników.

Jako jeden z najnowszych wynalazków, którego początki miały miejsce w CERN dr Anelli podaje rodzaj silikonowego detektora, który może być stosowany w przestrzeni kosmicznej jako dozymetr, ale również w szkołach do nauczania fizyki.

Dr Anelli mówi, że na pierwszy rzut oka nauka podstawowa jest bardzo oddalona od praktycznych zastosowań. "Pierwsza informacja, jaką przekazujemy licznym gościom w CERN to fakt, że nauki podstawowe wnoszą innowacje do życia codziennego” - zaznaczył. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w - wydawałoby się - niepraktyczne badania podstawowe. Ale dzięki nim mamy dziś w domach np. elektryczność.

"Nauka podstawowa przynosi innowacje, ale trzeba na nie poczekać dekady” - powiedział. "Jeśli zainwestujesz w nauki podstawowe i oczekujesz szybkiego zwrotu - to nie zadziała, bo zwrotu może nie być albo będzie, ale nawet za 100 lat” - podkreślił.

Podobne działy jak w CERN, których zadaniem jest transfer technologii powstają w kolejnych olbrzymich instytucjach zajmujących się "wielką nauką" (prowadzących badania naukowe na bardzo szeroką skalę z wykorzystaniem dużych środków finansowych). Są to m.in. Europejska Agencja Kosmiczna czy laser na wolnych elektronach XFEL w Niemczech. W ocenie dr. Anelliego jest to coraz szerszy trend.

"Państwa członkowskie (wchodzące w skład CERN - PAP) pytają nas, jaki jest zwrot ich inwestycji. To jeden z powodów istnienia kierowanego przeze mnie działu” - dodał. Jak powiedział jednym z jego celów jest "zrobienie wszystkiego, by technologie używane w CERN, które mogą być użyte do innych celów - były do nich użyte". Jednak zgodnie z konwencją CERN nie mogą być to zastosowania militarne - zaznaczył.

"Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że to co robimy w CERN może być wykorzystane gdzieś indziej” - podsumował. Jednocześnie wyraził nadzieję, że coraz więcej przedstawicieli sektora biznesu, start-upów będzie podejmować kontakt z CERN. Polscy przedsiębiorcy mogą zrobić to bezpośrednio z działem transferu technologii CERN (https://kt.cern/) lub za pośrednictwem polskiej reprezentantki ds. kontaktów z CERN z polskim przemysłem - Sylwii Wójtowicz w Wrocławskiego Parku Technologicznego (http://big-science.pl/kontakt/).

Ofertę CERN dla przedsiębiorców dr Anelli przedstawiał w czasie zakończonego w Kopenhadze Big Science Business Forum 2018. Organizatorem wydarzenia było duńskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki. To konferencja, której celem jest zachęcenie do ściślejszej współpracy przedstawicieli biznesu z wielkimi instytucjami naukowymi.

 

Szymon Zdziebłowski (PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę