Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Chcemy dojść do stabilizacji cen w sposób rynkowy

19 lipca 2023
Chcemy dojść do stabilizacji cen w sposób rynkowy

 Dwie spółki Skarbu Państwa włączyły się w skup malin. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii. Cały czas monitorujemy sytuację na rynku malin i dlatego już na początku lipca, gdy cena spadła do 4 zł za kilogram, pierwsza spółka zaangażowała się w skup – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas dzisiejszego spotkania z polskimi przetwórcami owoców i warzyw.


Stabilizacja rynku malin

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że wtedy gdy ceny malin wzrosły, nagle z godziny na godzinę prywatne podmioty skupowe obniżyły oferowane przez siebie ceny. Dlatego minister Telus polecił przeprowadzenie kontroli w firmach zajmujących się skupem i przetwórstwem owoców jagodowych.

Kontrole na terenie województw lubelskiego i mazowieckiego prowadzą Inspekcja Sanitarna (SANEPID), Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Służby państwowe sprawdzają, czy nie wystąpiły zmowa cenowa i wykorzystanie przewagi kontraktowej.

– Sprawa ustabilizowania cen owoców jest bardzo ważna, ale chcemy do tej stabilizacji dojść w sposób rynkowy. Teraz w skup włączyła się kolejna spółka Skarbu Państwa i ceny powoli idą w górę – informował minister Telus.

Preferencyjne kredyty

Przetwórcy, którzy uczestniczyli w dzisiejszym spotkaniu, podnosili kwestie związane z wysokimi kosztami przetwarzania owoców, m.in. energii potrzebnej do ich mrożenia i przechowania w chłodniach.

Minister zapewnił, że zna temat problemów zwianych z cenami energii. Poinformował, że aby wspomóc zakłady przetwórcze, przygotowane zostały kredyty preferencyjne do 40 mln zł, oprocentowane na 2 proc., do spłaty w ciągu 18 miesięcy.

– Takich kredytów jeszcze nie było. Czekamy już tylko na zgodę Komisji Europejskiej, aby można było je uruchomić – zaznaczył szef resortu rolnictwa i dodał, że z kredytów preferencyjnych mogą korzystać także plantatorzy malin. Dopłaty do oprocentowania tych kredytów będą stosowane przez okres do 60 miesięcy.

Działania w celu obniżenia kosztów produkcji

Do sprawy cen energii odniósł się uczestniczący w spotkaniu sekretarz stanu Janusz Kowalski. Podkreślił on, że aby obniżyć koszty energii, trzeba postawić na biomasę jako źródło ciepła dla gospodarstw i małych zakładów przetwórczych.

Uczestnicy rozmów podkreślali także, że aby zachować konkurencyjność, konieczne jest obniżanie kosztów produkcji, m.in. poprzez mechanizację zbiorów. Wskazywali, że w tej chwili można już uzyskać zadowalające efekty z wykorzystaniem kombajnów. Jest to jednak technika opłacalna tylko na dużych plantacjach.

Potrzeba organizowania się plantatorów

Minister Robert Telus podkreślił potrzebę organizowania się plantatorów.

– Organizowanie się w grupy producenckie to konieczność, którą dobrze widać na przykładzie małych producentów malin – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Zacznijcie się jednoczyć, bo tylko wtedy będziecie konkurencyjnym graczem na rynku. Poziom zorganizowania w Polsce to 15 proc., a w niektórych państwach UE to nawet 49 proc. – powiedział wiceminister Janusz Kowalski.

Polskie przetwórnie

Goście ministra Telusa podkreślali również potrzebę powstawania polskich przetwórni owoców i warzyw.

– Odbudowa polskiego przetwórstwa zniszczonego w momencie transformacji to nasz cel – zapewnił minister Robert Telus.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: MRiRW - biuro prasowe, fot: MRiRW


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę