aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Chcesz się zdrowo odżywiać? Codziennie sięgaj po produkty mleczne

29 kwietnia 2021
Chcesz się zdrowo odżywiać? Codziennie sięgaj po produkty mleczne

Mleko dostarcza wielu witamin i składników odżywczych - jest doskonałym źródłem wapnia, zawiera również pełnowartościowe białko, cynk, magnez, fosfor oraz witaminy z grupy B, A, D i E. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem, mieć dobrą kondycję, mocne kości i zęby, powinniśmy zdecydowanie częściej sięgać po produkty mleczne. Warto wybierać te, które powstają w polskich zakładach, gdyż wytwarza się je z mleka najwyższej jakości, a do ich produkcji wykorzystuje się najnowsze technologie.

- Obecność produktów mlecznych w codziennej diecie człowieka zalecana jest we wszystkich modelach zdrowego żywienia na świecie - mówi dr n. med. Irena Białokoz-Kalinowska, pediatra, alergolog. - Instytut Żywności i Żywienia w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, zaleca grupie wiekowej 4-18 lat spożywanie 3 - 4 porcji mleka lub jego przetworów dziennie. Natomiast w populacji dorosłych i osób w wieku starszym zaleca się 2 -3 porcje nabiału, ze szczególnym wskazaniem na produkty fermentowane, np. jogurty, kefiry.

Dr Irena Białokoz-Kalinowska zwraca uwagę, że również według najnowszych zaleceń Ministerstwa Zdrowia w Narodowym Programie Zdrowia w ramach akcji „Planuję długie życie" zaleca się zwiększone spożycie niskotłuszczowych oraz fermentowanych produktów mlecznych (mleko, jogurt, kefir, maślanka, twaróg). Nowe „Zalecenia zdrowego żywienia" ogłoszono na Narodowym Kongresie Żywieniowym w 2020 roku i przedstawiono je za pomocą grafiki, na której tradycyjną piramidę zastąpił talerz. Został on podzielony na trzy części - 1/2 zajmują owoce i warzywa, 1/4 pełnoziarniste produkty zbożowe i 1/4 produkty będące źródłem białka (m.in. mleczne). Obok talerza umieszczono wskazówki, których produktów powinniśmy jeść więcej, a których mniej.

- Produkty mleczne niskotłuszczowe, fermentowane znalazły się w grupie „Jedz więcej" - podkreśla dr I. Białokoz-Kalinowska.


Warto dodać, że nowe zasady żywieniowe zostały opracowane w oparciu o literaturę z zakresu wpływów poszczególnych składników diety oraz rodzajów diet na zdrowie oraz przeglądu zaleceń towarzystw naukowych z tego zakresu na świecie.

Polacy ciągle jedzą za mało produktów mlecznych. Choć spożycie mleka i jego przetworów - w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca - w Polsce systematycznie rośnie, nadal jest mniejsze niż w innych krajach Unii Europejskiej. Produkty mleczne polecane są m.in. ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnego wapnia, który jest podstawowym składnikiem kości. Jest on potrzebny zwłaszcza w okresie wzrostu. Spożycie bogatych w wapń produktów mlecznych jest także bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy, na którą cierpi wielu starszych Polaków.

Seniorzy, podobnie jak dzieci, są grupą, która szczególnie powinna pamiętać o codziennym spożywaniu produktów mlecznych.

Pełnowartościowe białko, którego duże ilości znajdziemy w mleku i jego przetworach, jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym szczególnie układu hormonalnego i odpornościowego. Ponadto odpowiada m.in. za prawidłowy rozwój mięśni, tkanki łącznej, stan skóry, włosów, zębów, paznokci oraz regenerację uszkodzonych tkanek. Dlatego tak ważne jest, by uwzględnić nabiał, jako dobre źródło białka w codziennej diecie i spożywać odpowiednią jego ilość każdego dnia.

Produkty mleczne służą i zdrowiu, i urodzie. Witamina A pozwala nie tylko zachować dobry wzrok, ale także młody wygląd skóry. Na stan skóry pozytywnie wpływają też sprzyjające produkcji kolagenu bakterie kwasu mlekowego oraz lipidy (zabezpieczają przed odparowaniem wody oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi - wiatrem, chłodem, słońcem).

Stawiając na zdrowe życie z mleczną dietą, warto wspierać polskie mleczarstwo i wybierać produkty, które powstały w naszym kraju. Dzięki takim wyborom rolnicy - producenci mleka nie będą musieli martwić się o zbyt, a zakłady mleczarskie będą mogły utrzymać istniejące miejsca pracy. Jednak najważniejszy powód to fakt, że polskie produkty mleczarskie są smaczne i zdrowe - wyprodukowane z mleka wysokiej jakości.

 

Kampania "#WspieramyPolskieMleczarstwo" realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

 

Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę