Chiny/ ASF wykryto w kolejnej prowincji na południu kraju

25 października 2018
Chiny/ ASF wykryto w kolejnej prowincji na południu kraju

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało w czwartek o wykryciu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) na południu kraju. Chorobę odnotowano po raz pierwszy w prowincji Kuejczou, która jest 13. chińskim regionem dotkniętym ASF.

Chorobę zdiagnozowano na niewielkiej fermie w mieście Bijie – podano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu. W wyniku ASF padło osiem z 10 świń w tym gospodarstwie.

Od początku sierpnia ministerstwo potwierdziło już ponad 40 ognisk ASF w 12 prowincjach kraju oraz w mieście wydzielonym Tiencin. Na dotkniętych obszarach prewencyjnie wybito łącznie co najmniej 200 tys. sztuk trzody chlewnej - informowali urzędnicy.

Choroba, która początkowo atakowała głównie w północnej i wschodniej części kraju, rozprzestrzeniła się niedawno na południe i zachód. W niedzielę resort rolnictwa doniósł o pierwszych przypadkach odnotowanych w prowincji Junnan w południowo-zachodnich Chinach, a w środę – w prowincji Hunan w centrum kraju.

Bijie leży w północno-zachodniej części Kuejczou, w pobliżu granicy z Junnanem, a jednocześnie ponad 2,3 tys. km od miasta Shenyang, gdzie na początku sierpnia wykryto pierwsze w historii ognisko ASF w Chinach.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki. Chiny posiadają największe pogłowie trzody chlewnej na świecie i są największym producentem oraz konsumentem mięsa wieprzowego.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

Producenci trzody chlewnej, którzy chcą ubiegać się o dofinansowanie do 50 proc....

Kilkunaście organizacji związanych m.in. z produkcją rolną i sadowniczą oraz pol...

Dziewięć „porzuconych” ciężarówek odpalonych przez NOCO. Truck Mechanic from Pol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę