dnikukurydzy_210818

Chiny/ Media: podejrzenie ASF na fermie z 20 tys. sztuk trzody chlewnej

17 października 2018
Chiny/ Media: podejrzenie ASF na fermie z 20 tys. sztuk trzody chlewnej

Jeden z największych producentów paszy w Chinach poinformował o wybiciu prawie 20 tys. świń na fermie w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju z powodu podejrzenia afrykańskiego pomoru świń (ASF) – podał we wtorek tygodnik „Zhongguo Zhengquan Bao”.

Od początku sierpnia chińskie władze informowały o ponad 30 ogniskach ASF zlokalizowanych w ośmiu regionach kraju – od prowincji Heilongjiang na północnym wschodzie, przez metropolię Tiencin w pobliżu Pekinu, po Mongolię Wewnętrzną na północy i prowincję Zhejiang na południowym wschodzie.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF w dotkniętych regionach, wybito już prewencyjnie dziesiątki tysięcy zwierząt. Zarażona ferma w Liaoningu jest największą, na jakiej dotychczas odnotowano chorobę.

Według związanego z agencją prasową Xinhua magazynu ekonomicznego „Zhongguo Zhengquan Bao” zarejestrowana w Pekinie firma Dabeinong Technology Group poinformowała o podejrzeniu ASF we wtorek w komunikacie dla inwestorów.

Dabeinong poszerzył w ostatnich latach działalność z produkcji paszy na hodowlę trzody chlewnej i zbudował kilka dużych ferm. Według „Zhongguo Zhengquan Bao” firma posiada również 40 proc. udziałów w dwóch spółkach tej branży, z których jedna znajduje się w miejscowości Beizhen, należącej administracyjnie do miasta Jinzhou.

W poniedziałek wieczorem chińskie ministerstwo rolnictwa ogłosiło wykrycie ogniska choroby na fermie z blisko 20 tys. świń w Jinzhou, ale nie podało nazwy gospodarstwa. W komunikacie resortu napisano, że z powodu ASF padło tam 221 świń, a pozostałe zostały prewencyjnie wybite.

Dabeinong wyhodował w 2017 roku 640 tys. sztuk żywca – wynika ze sprawozdania finansowego firmy. Nie ujawniono szczegółowych danych dotyczących ferm, w których spółka nie ma większości udziałów.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest choroba śmiertelną i nie ma na niego skutecznej szczepionki. Chiny posiadają największe pogłowie trzody chlewnej na świecie i są największym producentem oraz konsumentem mięsa wieprzowego.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w czwartek z ministrem rol...

W Katowicach działa od czwartku Ekoeksperymentarium, przypominająca mieszkanie w...

Podczas TT Warsaw Czarnogórcy będą zachęcać do poznawania tego pięknego kraju. Z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę