aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Chiny/ Wykryto kolejne ognisko ASF, tym razem w prowincji Anhui

31 sierpnia 2018
Chiny/ Wykryto kolejne ognisko ASF, tym razem w prowincji Anhui

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Chinach. W pobliżu miasta Wuhu w prowincji Anhui na wschodzie kraju chorobę zdiagnozowano u 185 sztuk trzody chlewnej, z czego 80 padło – poinformowało w czwartek chińskie ministerstwo rolnictwa.

Wybito pozostałych 379 świń z zarażonej hodowli i zakazano transportu żywca pomiędzy obszarem, na którym wykryto chorobę, a resztą kraju – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu, podkreślając, że dzięki tym działaniom sytuację udało się opanować.

Jest to już piąte ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryte w Chinach, przy czym każde z nich znajduje się w innym regionie. Anhui graniczy z prowincjami Jiangsu, Zhejiang i Henan, gdzie wcześniej również odnotowano przypadki choroby. Pierwsze ognisko ASF wykryto na początku sierpnia w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju.

W środę chińskie ministerstwo rolnictwa opublikowało komunikat, w którym przyznało, że nie jest jasne, jak bardzo choroba się rozprzestrzeniła, i że trudno jest przewidzieć dalszy rozwój sytuacji. „Nie możemy wykluczyć kolejnych ognisk” - napisano.

Hodowla świń i spożywanie mięsa wieprzowego są głęboko zakorzenione w chińskiej tradycji, co widać zarówno w najnowszych statystykach, jak i w języku. Na przykład chiński znak oznaczający „dom” lub „rodzinę” składa się ze znaku „świnia” pod znakiem „dach”.

Chiny są największym producentem oraz konsumentem wieprzowiny na świecie i mają około połowy światowego pogłowia świń. Wykryte w Chinach ogniska ASF są pierwszymi przypadkami tej choroby odnotowanymi w Azji Wschodniej.

Duże odległości między ogniskami wykrytymi w ChRL wywołały obawy, że choroba przekroczy granice krajów Azji Południowo-Wschodniej lub Półwyspu Koreańskiego, gdzie handel wieprzowiną i jej spożycie również są na wysokim poziomie - oceniła niedawno Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale stanowi poważne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej i nie ma na niego skutecznej szczepionki. Według FAO najbardziej zjadliwe typy wirusa powodują 100-procentową śmiertelność zarażonych zwierząt.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...

Ishida Europe wprowadza na rynek ulepszoną serię wag kontrolnych, zaprojektowaną...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę