Chrzanowski: Podejmę rozmowy z MS w sprawie windykacji w rolnictwie

21 września 2017
Chrzanowski: Podejmę rozmowy z MS w sprawie windykacji w rolnictwie

Zamierzam podjąć rozmowy z resortem sprawiedliwości w sprawie przepisów wyłączających spod egzekucji komorniczej m.in. maszyny i grunty rolne - zapowiedział szef KNF Marek Chrzanowski.

Wystąpił on w środę na otwarciu Forum Liderów Bankowości Spółdzielczej. Mówił m.in. o rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 2 sierpnia, wyłączającym spod egzekucji komorniczej np. maszyny rolnicze i nieruchomości rolne. Rozporządzenie to jest krytykowane przez sektor bankowy, jako uniemożliwiające kredytowanie rolnictwa.

"Zbieramy dane, jaki jest wpływ tego rozporządzenia na funkcjonowanie banków spółdzielczych i komercyjnych" - powiedział Chrzanowski.

Dodał, że dysponując tymi danymi zamierza w przyszłym tygodniu podjąć rozmowy z MS w tej sprawie.

"Nie zostaniecie państwo sami z tym problemem" - mówił.

Nawiązując do głównych problemów banków spółdzielczych odniósł się do hasła Forum "odważnie i rozważnie".

Zdaniem szefa KNF rozwaga powinna towarzyszyć bankom spółdzielczym przy akcji kredytowej, m.in. z uwagi na relatywnie wysokie ryzyko kredytowania przy relatywnie niskim poziomie rezerw celowych.

Wspomniał też o wprowadzonym niedawno 3-procentowym buforze ryzyka systemowego dla sektora bankowego. "Nie chciałbym, aby wprowadzenie bufora ryzyka systemowego oznaczało efektywne podniesienie wymaganego współczynnika kapitałowego w bankach spółdzielczych o 3 punkty procentowe" - powiedział. Zapowiedział regulacje KNF w tej sprawie.

Nawiązując do "odwagi", powinna ona cechować banki spółdzielcze przy akcji dywidendowej, bo może to zahamować obserwowany od 2012 roku odpływ udziałowców.

Członek zarządu NBP Jacek Bartkiewicz zwracał z kolei uwagę, że banki spółdzielcze bardzo dobrze sobie radzą w sytuacji niskich stóp procentowych. "Wyniki się poprawiają, dynamika depozytów sektora banków spółdzielczych jest dwukrotnie szybsza niż komercyjnych" - mówił.

Banki te, mówił, jako sektor mogą być trzecim co do wielkości bankiem w Polsce, ale powinny podjąć dalsze działania integracyjne. Z tego punktu widzenia "troską NBP" jest 66 banków, które nie należą do systemu ochrony instytucjonalnej IPS - mówił Bartkiewicz.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Wielu producentów żywności widzi tylko swój interes swojej branży i wierzy w mit...

Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowiec...

Polowania zbiorowe na dziki będą odbywały się - zgodne z prawem - do końca stycz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę