aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

#CiekawiNauki - SUSZA! Jak szanować wodę? [online]

10 czerwca 2020
#CiekawiNauki - SUSZA! Jak szanować wodę? [online]

Czym jest susza i jaka jest skala tego zjawiska w Polsce? Jak odczują jej skutki mieszkańcy terenów zurbanizowanych i niezurbanizowanych? Dlaczego nieprawidłowo gospodarujemy wodę lub w ogóle jej nie oszczędzamy? Jak to zmienić? Posłuchaj i zapytaj ekspertów! O szanowaniu wody w dobie suszy opowiedzą goście 9. spotkania z cyklu #CiekawiNauki.


Wystąpią dr inż. arch. krajobrazu Joanna Rayss (Gdańskie Wody) oraz dr inż. Wojciech Szpakowski (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, Gdańskie Wody).

Na wstępie eksperci omówią definicję zjawiska suszy, skalę zagrożenia w Polsce oraz przewidywane – krótko- i długofalowe – skutki tego zjawiska. Dowiemy się, jak sytuacja w województwie pomorskim wygląda na tle innych regionów w kraju oraz jakie działania są wdrażane, aby zapobiegać niedoborom wody w przyszłości. 

Następnie odbędziemy wirtualną wycieczkę do kilku ogrodów deszczowych zlokalizowanych w Gdańsku, w tym do ogrodu na Stogach – największego w Polsce systemu małej retencji odwadniającego podwórza i parkingi, który od niemal roku służy lokalnej społeczności. Prelegenci wyjaśnią, jakie funkcje pełnią ogrody deszczowe oraz jak w prosty sposób – łącząc estetykę i ekologię – założyć taką instalację we własnym ogrodzie. Dowiemy się również, jak prawidłowo nawadniać przydomowe ogródki, dlaczego koszenie trawników nie jest eko (akcja #wysokatrawa) i jakie korzyści dają łąki kwietne. 

„Z zarządzaniem zasobami wodnymi jest jak z żywnością – kiedy mamy jej dużo, powinniśmy gromadzić na gorsze czasy” – podkreśla dr inż. Wojciech Szpakowski. W myśl tej zasady eksperci podzielą się własnymi sposobami na mądre zarządzanie wodą w gospodarstwie domowym. Odpowiedzą również na pytania słuchaczy.

 

#CiekawiNauki – SUSZA! Jak szanować wodę? [online]

Kiedy? 18 czerwca (czwartek), godz. 19:00
Gdzie? www.facebook.com/PolitechnikaOtwarta - transmisja na żywo

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę