Adama_Spyrale_1-31.05.21

#CiekawiNauki - SUSZA! Jak szanować wodę? [online]

10 czerwca 2020
#CiekawiNauki - SUSZA! Jak szanować wodę? [online]

Czym jest susza i jaka jest skala tego zjawiska w Polsce? Jak odczują jej skutki mieszkańcy terenów zurbanizowanych i niezurbanizowanych? Dlaczego nieprawidłowo gospodarujemy wodę lub w ogóle jej nie oszczędzamy? Jak to zmienić? Posłuchaj i zapytaj ekspertów! O szanowaniu wody w dobie suszy opowiedzą goście 9. spotkania z cyklu #CiekawiNauki.


Wystąpią dr inż. arch. krajobrazu Joanna Rayss (Gdańskie Wody) oraz dr inż. Wojciech Szpakowski (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, Gdańskie Wody).

Na wstępie eksperci omówią definicję zjawiska suszy, skalę zagrożenia w Polsce oraz przewidywane – krótko- i długofalowe – skutki tego zjawiska. Dowiemy się, jak sytuacja w województwie pomorskim wygląda na tle innych regionów w kraju oraz jakie działania są wdrażane, aby zapobiegać niedoborom wody w przyszłości. 

Następnie odbędziemy wirtualną wycieczkę do kilku ogrodów deszczowych zlokalizowanych w Gdańsku, w tym do ogrodu na Stogach – największego w Polsce systemu małej retencji odwadniającego podwórza i parkingi, który od niemal roku służy lokalnej społeczności. Prelegenci wyjaśnią, jakie funkcje pełnią ogrody deszczowe oraz jak w prosty sposób – łącząc estetykę i ekologię – założyć taką instalację we własnym ogrodzie. Dowiemy się również, jak prawidłowo nawadniać przydomowe ogródki, dlaczego koszenie trawników nie jest eko (akcja #wysokatrawa) i jakie korzyści dają łąki kwietne. 

„Z zarządzaniem zasobami wodnymi jest jak z żywnością – kiedy mamy jej dużo, powinniśmy gromadzić na gorsze czasy” – podkreśla dr inż. Wojciech Szpakowski. W myśl tej zasady eksperci podzielą się własnymi sposobami na mądre zarządzanie wodą w gospodarstwie domowym. Odpowiedzą również na pytania słuchaczy.

 

#CiekawiNauki – SUSZA! Jak szanować wodę? [online]

Kiedy? 18 czerwca (czwartek), godz. 19:00
Gdzie? www.facebook.com/PolitechnikaOtwarta - transmisja na żywo

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Nie tylko banki oferują bezpieczne pożyczki na jasnych zasadach. Coraz więcej fi...

Oddałbyś wszystko za pozbycie się nieznośnych objawów syndromu dnia poprzedniego...

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniu 28 maja br. w godz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę