CLAAS XERION TS 5000 – ciągnik do zadań specjalnych

14 grudnia 2020
CLAAS XERION TS 5000 – ciągnik do zadań specjalnych

Nie ma jednego uniwersalnego ciągnika, który potrafi poradzić sobie w każdych warunkach pracy. Ale jeśli którykolwiek ciągnik jest najbliżej perfekcyjnego wykonania trudnego zadania, to właśnie CLAAS XERION. Maszyna występuje w kilku wersjach: z obracaną kabiną do pracy na silosie czy w lesie, z przestrzenią do zabudowania na ciągniku do rozlewu gnojowicy oraz od niedawna z technologią czterech gąsienic TS (Trac System), dzięki którym głęboka uprawa polowa, mozaikowatość gleb oraz pagórkowatość terenu nie stanowią kłopotu.

CLAAS, czołowy producent maszyn rolniczych, tworząc model XERION TS, dołączył do producentów ciągników o bardzo wysokich mocach z napędem gąsienicowym. Model po raz pierwszy ujrzał światło dzienne rok temu i po przeprowadzonych pokazach natychmiast zyskał uznanie rolników, zwłaszcza tych, których uprawy wymagają szczególnego podejścia. Do prac polowych wymagających dużej siły uciągu oraz trakcji zastosowany został specjalny system gąsienicowy, radzący sobie z uprawą głęboką, a także odznaczający się zdecydowanie mniejszym poślizgiem oraz większą wydajnością pracy (ha/h), co w efekcie wpływa na niższe zużycie paliwa. Na przełomie lata i jesieni ciągnik XERION 5000 TS został przetestowany przez kilkunastu przedsiębiorców rolnych w Polsce. Okazało się, że świetnie się sprawdził w różnych warunkach.

Aby pokazać niezawodność i możliwości ciągnika CLAAS XERION 5000 TS, powierzyliśmy go rolnikom pracującym przy uprawie roli w zróżnicowanych warunkach – od lekkich ziem wielkopolskich po ciężkie gleby na terenie Warmii. XERION 5000 TS pracował z różnymi maszynami towarzyszącymi o szerokości do 12,5 m przy uprawie płytkiej, a przy głębokiej – z 8-metrowym narzędziem towarzyszącym. Łącznie ciągnik wykonał pracę na około 500 ha i efektywnie przepracował ponad 50 godzin. Zgodnie z danymi zarejestrowanymi przez system Telematics CLAAS XERION 5000 TS osiągnął bardzo niskie wartości spalania – od 4 do 6,35 l/ha – podczas lekkiej pracy z agregatami talerzowymi: Lemken Gigant 12 m, Köckerling Rebel 12,5 m oraz Agrisem Disc-O-Mulch Gold 9 m. Natomiast w uprawie głębokiej, podczas pracy ciężkiej z kultywatorami Horsch Tiger 5, 6 i 8 AS, spalanie wyniosło od 12 do 17 l/ha, co pokazało, jak niezwykle wydajny i efektywny jest ten ciągnikmówi Barbara Raba-Przybylak, Product Manager ds. Ciągników w firmie CLAAS.

 


 Dlaczego warto postawić na XERION TS 5000

Oprócz tego, że radzi sobie w trudnych warunkach, XERION TS ma jeszcze wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest możliwość pracy na niskich obrotach silnika (maksymalny moment obrotowy XERION 5000 to 1300 obr./min – 2600 Nm). Oszczędności zapewniają również niskie obroty na postoju – 730 obr./min. Ponadto w maszynie zastosowano inteligentne sterowanie przekładnią, które nie wymaga ingerencji operatora. Ten element zdecydowanie zwiększa komfort pracy, a tym samym nie utrudnia koncentracji podczas kilkunastogodzinnej pracy operatora. Dodatkowy komfort zapewniają także niski poziom hałasu w kabinie, która jest standardowo wyciszona, oraz niskie obroty silnika. Kabina jest zresztą amortyzowana w dwóch punktach i osadzona na środku ciągnika, co ogranicza przenoszenie drgań z narzędzia towarzyszącego na maszynę i gwarantuje bardzo dobrą widoczność.

 

Pełna rama z dwoma skrętnymi osiami zwiększa wytrzymałość na bardzo duże obciążenia podczas pracy w głębokiej uprawie, system kierowania z kolei zapewnia optymalny promień skrętu ciągnika bez „łamania pojazdu”. W porównaniu z ciągnikiem łamanym tył maszyny nie zachodzi przy skręcie, co może być kłopotliwe np. na zakrętach czy przy odbiorze ziarna od kombajnu. Na specjalną uwagę zasługują także systemy kierowania osiami, w tym system dynamicznego kierowania, pozwalające na mniejszą liczbę obrotów kierownicą w celu uzyskania pozycji maksymalnego skrętu. Pełne sterowanie ciągnika odbywa się w standardzie za pomocą tylko dwóch przycisków dzięki intuicyjnemu zarządzaniu sekwencjami. Jeśli zaś zajdzie potrzeba przezbrojenia ciągnika XERION TS, możemy także zamienić gąsienice na koła. Z technicznego punktu widzenia można to przeprowadzić bardzo prosto i szybko. Po zabezpieczeniu wózka jezdnego w dwóch miejscach metalowymi sworzniami pod piastą należy odbezpieczyć siłownik hydrauliczny położony w dolnej części wózka gąsienicy. Następnie trzeba odkręcić śruby wokół piasty i zdjąć wózek jezdny za pomocą ładowarki teleskopowej wyposażonej w widły do palet. Ostatnim krokiem jest montaż koła do piasty.

 

Łatwość konserwacji i dodatkowa oszczędność

Warto też pamiętać, że maszyna jest prosta w codziennej obsłudze konserwacyjnej. Użytkownik może sprawdzić poziom olejów z kabiny, w tym nawet silnikowego, oraz dokonać przedmuchania chłodnic przez wentylator rewersyjny podczas pracy na polu – bez potrzeby zatrzymywania się. CLAAS wydłużył okres przeglądu głównego wszystkich modeli XERION do 1000 mth. Daje to możliwość zyskania czasu do pracy w trakcie sezonu oraz wyeliminowania przestoju, jak również dwukrotnie zmniejsza koszt przeglądu w ciągu roku.

Ciągnik CLAAS XERION TS jest więc zdecydowanie maszyną do zadań specjalnych i z pewnością doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dotychczas praca sprawiała trudności. Jednocześnie zapewni niskie koszty użytkowania.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę