aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

COGECA:Taksonomia powodem przedłużenia kadencji

23 września 2022
COGECA:Taksonomia powodem przedłużenia kadencji

Jak podaje Polska Izba Mleka, na posiedzeniu Prezydium COGECA w dn. 22 września br. przewodniczący tej organizacji, Ramon Armengol poprosił obecnych na sali członków o zaopiniowanie, zgodnie z art. 6 ust. 5, wniosku o przedłużenie obecnej kadencji Prezydencji Cogeca o 12 miesięcy, tj. do grudnia 2023. W uzasadnieniu powołał się na wyjątkowo trudną sytuację związaną z kryzysem w sektorze rolnym i spółdzielczym wywołanym m.in. kwestiami agresji Rosji na Ukrainę oraz skutkami tej wojny.

Członkowie COGECA jednogłośnie przedłużyli kadencję Prezydencji.

Odbyła się też wymiana poglądów z Elisabettą Siracusą (główny doradca, Dyrekcja Generalna ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych) na temat zrównoważonego finansowania, prawdopodobnych wniosków Komisji Europejskiej oraz ich wpływu na europejskich rolników i spółdzielnie rolnicze.

Zdaniem Pani Siracusy, Copa Cogeca jest bardzo ważną organizacją z którą wspólpracuje. Taksonomia na pewno wpłynie na sytuację europejskiego rolnictwa i także zrównoważone finansowanie. Najnowsze informacje - w jaki sposób opracowujemy zasady ws. taksonomii. Podstawowa zasada - powiedziała Pani Siracusy - my cenimy wkład rolników i wiemy, że sami rolnicy są zainteresowani taksonomią.

Prace nad taksonomią - są teraz na pierwszych stronach gazet, ze względu na kryzys energetyczny.

Taksonomia obejmuje 6 celów klimatycznych i środowiskowych. Platforma ds. zrównoważonego finansowania zaproponowała kilka zasad kryteriów, a Komisja otrzymała do niej wiele uwag. Na tym etapie jest to praca platformy, natomiast nie jest to stanowisko Komisji. Komisja nie interweniuje w prace platformy, jest ona niezależna.

Platforma skupia się na zagadnieniu produkcji zwierzęcej i roślinnej.

Pojawia się też kolejny obszar - leśnictwo. Wiem, że te kryteria nie cieszą. Nie osiągnięto porozumienia ws. leśnictwa i dlatego platforma nadal pracuje.

Mamy propozycje platformy na temat produkcji zwierzęcej i roślinnej oraz balansu azotowego. Obecnie kończy się kadencja platformy. Są wyniki jej prac, ale na pewno jest jeszcze dużo pytań.

W rozporządzeniu w sprawie taksonomii (UE) 2020/852 znalazł się art. 9 zawierający wyczerpujący wykaz celów środowiskowych: łagodzenie zmian klimatu, adaptacja do zmian klimatu, różnorodność biologiczna, gospodarka o obiegu zamkniętym, ochrona zasobów wodnych, zapobieganie zanieczyszczeniu. Należy ustanowić jednolite kryteria pozwalające stwierdzić, czy działalność gospodarcza w znacznym stopniu przyczynia się do realizacji tych celów.

Odroczono uwzględnienie sektora rolnego w pierwszym akcie delegowanym dotyczącym łagodzenia zmian klimatu i dostosowywania się do nich. Włączono jedynie sektor leśny. Komisja będzie musiała dostosować ten wniosek do nowej WPR.

Z drugiej strony, techniczna grupa robocza platformy UE ds. zrównoważonego finansowania opublikowała w marcu 2022 r. swoje zalecenia dotyczące szczegółowego zestawu technicznych kryteriów kwalifikacji, dotyczących głównie różnorodności biologicznej, które odpowiadają celom środowiskowym z rozporządzenia (UE) 2020/852. Działalność gospodarcza zostanie uznana za zrównoważoną pod względem środowiskowym jedynie jeśli spełni zasadę „nie czyń poważnych szkód”, a także w znacznym stopniu przyczyni się do realizacji kryteriów w zakresie ochrony i odbudowy różnorodności biologicznej oraz ekosystemów. Komisja przeanalizuje i rozważy te zalecenia w związku z pracami przygotowawczymi do publikacji projektu aktu delegowanego zawierającego działania i powiązane techniczne kryteria kwalifikacji dotyczące pozostałych celów środowiskowych. Komisja omawia aktualnie ten wniosek z ekspertami z państw członkowskich w grupie roboczej ds. zrównoważonego finansowania DG FISMA.

Elisabetta Siracusa główny doradca, Dyrekcja Generalna ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych powiedziała - musimy odnieść się do tego przesłania w zakresie ładu, przejrzystości, upewnić się, że przepisy będą postrzegane przyjaźnie.

Wielu mówców zadało pytanie czy specyficzna sytuacja spółdzielni jest uwzględniania przy składaniu sprawozdań w zakresie taksonomii i innych przepisów.

Duże muszą te sprawozdania składać, małe i średnie nie są objęte w tym zakresie obowiązkiem sprawozdawczości.
Podkreślano w dyskusji, że patrząc z obecnego punktu widzenia taksonomii, wielu rolników może mieć problemy z uzyskaniem kredytu.

Trzeba głośno mówić o tym, że to rolnicy są pionierami zrównoważoności biologicznej, żeby ich głos nie był zagłuszony. Taksonomia nie ma na celu nękania rolników i spółdzielni. Ale zaznaczyć trzeba, że taksonomia wprowadza obowiązek do składania sprawozdań dla SPÓŁDZIELNI dużych i stosowania zasad taksonomii przez banki w przyszłości. To bardzo mocno biurokratycznie obciąży duże spółdzielnie i rolników.

Odbyło się też spotkanie z Ambasadorem Czech, które teraz przewodniczą pracom Rady. Problem energetyczny znajduje się w centrum uwagi czeskiej prezydencji.

Wyjazd na spotkania sfinansowany został z Funduszu Promocji Mleka.

źródło i foto: Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę