aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

COGECA:Taksonomia powodem przedłużenia kadencji

23 września 2022
COGECA:Taksonomia powodem przedłużenia kadencji

Jak podaje Polska Izba Mleka, na posiedzeniu Prezydium COGECA w dn. 22 września br. przewodniczący tej organizacji, Ramon Armengol poprosił obecnych na sali członków o zaopiniowanie, zgodnie z art. 6 ust. 5, wniosku o przedłużenie obecnej kadencji Prezydencji Cogeca o 12 miesięcy, tj. do grudnia 2023. W uzasadnieniu powołał się na wyjątkowo trudną sytuację związaną z kryzysem w sektorze rolnym i spółdzielczym wywołanym m.in. kwestiami agresji Rosji na Ukrainę oraz skutkami tej wojny.

Członkowie COGECA jednogłośnie przedłużyli kadencję Prezydencji.

Odbyła się też wymiana poglądów z Elisabettą Siracusą (główny doradca, Dyrekcja Generalna ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych) na temat zrównoważonego finansowania, prawdopodobnych wniosków Komisji Europejskiej oraz ich wpływu na europejskich rolników i spółdzielnie rolnicze.

Zdaniem Pani Siracusy, Copa Cogeca jest bardzo ważną organizacją z którą wspólpracuje. Taksonomia na pewno wpłynie na sytuację europejskiego rolnictwa i także zrównoważone finansowanie. Najnowsze informacje - w jaki sposób opracowujemy zasady ws. taksonomii. Podstawowa zasada - powiedziała Pani Siracusy - my cenimy wkład rolników i wiemy, że sami rolnicy są zainteresowani taksonomią.

Prace nad taksonomią - są teraz na pierwszych stronach gazet, ze względu na kryzys energetyczny.

Taksonomia obejmuje 6 celów klimatycznych i środowiskowych. Platforma ds. zrównoważonego finansowania zaproponowała kilka zasad kryteriów, a Komisja otrzymała do niej wiele uwag. Na tym etapie jest to praca platformy, natomiast nie jest to stanowisko Komisji. Komisja nie interweniuje w prace platformy, jest ona niezależna.

Platforma skupia się na zagadnieniu produkcji zwierzęcej i roślinnej.

Pojawia się też kolejny obszar - leśnictwo. Wiem, że te kryteria nie cieszą. Nie osiągnięto porozumienia ws. leśnictwa i dlatego platforma nadal pracuje.

Mamy propozycje platformy na temat produkcji zwierzęcej i roślinnej oraz balansu azotowego. Obecnie kończy się kadencja platformy. Są wyniki jej prac, ale na pewno jest jeszcze dużo pytań.

W rozporządzeniu w sprawie taksonomii (UE) 2020/852 znalazł się art. 9 zawierający wyczerpujący wykaz celów środowiskowych: łagodzenie zmian klimatu, adaptacja do zmian klimatu, różnorodność biologiczna, gospodarka o obiegu zamkniętym, ochrona zasobów wodnych, zapobieganie zanieczyszczeniu. Należy ustanowić jednolite kryteria pozwalające stwierdzić, czy działalność gospodarcza w znacznym stopniu przyczynia się do realizacji tych celów.

Odroczono uwzględnienie sektora rolnego w pierwszym akcie delegowanym dotyczącym łagodzenia zmian klimatu i dostosowywania się do nich. Włączono jedynie sektor leśny. Komisja będzie musiała dostosować ten wniosek do nowej WPR.

Z drugiej strony, techniczna grupa robocza platformy UE ds. zrównoważonego finansowania opublikowała w marcu 2022 r. swoje zalecenia dotyczące szczegółowego zestawu technicznych kryteriów kwalifikacji, dotyczących głównie różnorodności biologicznej, które odpowiadają celom środowiskowym z rozporządzenia (UE) 2020/852. Działalność gospodarcza zostanie uznana za zrównoważoną pod względem środowiskowym jedynie jeśli spełni zasadę „nie czyń poważnych szkód”, a także w znacznym stopniu przyczyni się do realizacji kryteriów w zakresie ochrony i odbudowy różnorodności biologicznej oraz ekosystemów. Komisja przeanalizuje i rozważy te zalecenia w związku z pracami przygotowawczymi do publikacji projektu aktu delegowanego zawierającego działania i powiązane techniczne kryteria kwalifikacji dotyczące pozostałych celów środowiskowych. Komisja omawia aktualnie ten wniosek z ekspertami z państw członkowskich w grupie roboczej ds. zrównoważonego finansowania DG FISMA.

Elisabetta Siracusa główny doradca, Dyrekcja Generalna ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych powiedziała - musimy odnieść się do tego przesłania w zakresie ładu, przejrzystości, upewnić się, że przepisy będą postrzegane przyjaźnie.

Wielu mówców zadało pytanie czy specyficzna sytuacja spółdzielni jest uwzględniania przy składaniu sprawozdań w zakresie taksonomii i innych przepisów.

Duże muszą te sprawozdania składać, małe i średnie nie są objęte w tym zakresie obowiązkiem sprawozdawczości.
Podkreślano w dyskusji, że patrząc z obecnego punktu widzenia taksonomii, wielu rolników może mieć problemy z uzyskaniem kredytu.

Trzeba głośno mówić o tym, że to rolnicy są pionierami zrównoważoności biologicznej, żeby ich głos nie był zagłuszony. Taksonomia nie ma na celu nękania rolników i spółdzielni. Ale zaznaczyć trzeba, że taksonomia wprowadza obowiązek do składania sprawozdań dla SPÓŁDZIELNI dużych i stosowania zasad taksonomii przez banki w przyszłości. To bardzo mocno biurokratycznie obciąży duże spółdzielnie i rolników.

Odbyło się też spotkanie z Ambasadorem Czech, które teraz przewodniczą pracom Rady. Problem energetyczny znajduje się w centrum uwagi czeskiej prezydencji.

Wyjazd na spotkania sfinansowany został z Funduszu Promocji Mleka.

źródło i foto: Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę