aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Robert Telus: "Było mi bardzo smutno..."

7 września 2023
Robert Telus: "Było mi bardzo smutno..."

Ministrowie rolnictwa państw przyfrontowych opowiadają się za przedłużeniem zakazu wwozu ukraińskiego zboża i robimy wszystko żeby tak się stało – powiedział minister Robert Telus podczas konferencji w Karpaczu, gdzie odbywa się XXXII Forum Ekonomiczne. W konferencji towarzyszyli ministrowie sekretarz stanu Janusz Kowalski oraz podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

 

Dodatkowe argumenty za przedłużeniem zakazu

Minister przedstawił przebieg rozmów na wczorajszej nieformalnej Radzie Ministrów UE ds. rolnictwa oraz dzisiejsze rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim.

 Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przytoczył dane dotyczące eksportu zboża z Ukrainy.

– Przed wprowadzeniem zakazu wwozu zboża do krajów przyfrontowych Ukraina eksportowała drogą lądową do UE na początku roku około 3 mln ton zboża. Po wprowadzeniu zakazu spadł on do około 2,2 mln ton, ale teraz wrócił on ponownie do poziomu około 3-3,4 mln ton – przytoczył dane minister Robert Telus.

– To pokazuje, że to zamknięcie importu do naszych pięciu krajów w niczym nie przeszkadza – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Stanowisko polskiego rządu

– Jakąkolwiek decyzje podejmie Komisja Europejska w tej sprawie, chociaż chcielibyśmy, aby podjęła dobrą, polubowną, bo ona jest dobra dla wszystkich, to my podejmiemy swoją. Na pewno podejmiemy zakaz importu zbóż do naszego kraju, bo to jest w interesie polskiego rolnika, bo to jest w interesie Polski – podkreślił z naciskiem minister Robert Telus.

Stanowisko opozycji

Wczoraj na spotkaniu w Hiszpanii dowiedziałem się o smutnej rzeczy, rzeczy niepokojącej.  31 sierpnia br. w Parlamencie Europejskim odbyła się bardzo ważna debata właśnie na temat przedłużenia zakazu i wzięli w niej udział tylko europosłowie Prawa i Sprawiedliwości. Żaden europoseł z polskiej opozycji nie wziął udziału  w tej bardzo ważnej debacie – poinformował minister Robert Telus po powrocie z nieformalnej Rady Ministrów ds. rolnictwa odbywającej się w Hiszpanii.

Było mi bardzo smutno, że opozycja nie walczy o polskie sprawy, o interesy polskiego rolnika – dodał szef polskiego resortu rolnictwa podczas konferencji prasowej w Karpaczu.

Louis Planas, który pełni obowiązki Ministra Rolnictwa i Rybołówstwa Hiszpanii, 18 wrześsnia o godzinie 10 będzie przedstawiał komisji rolnej [AGRI] Parlamentu Europejskiego priorytety prezydencji jego kraju w zakresie polityki rolnej UE. Po ustaleniu różnych priorytetów posłowie do Parlamentu Europejskiego będą mogli omówić je bebzpośrednio z ministrem rolnictwa Hiszpanii. Przypominijmy, że jeszczce przez prawie pół roku Hiszpania sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej. 

Zobaczymy czy posłowie opozycji będą wówczcas zainteresowani uczestnictwem w tych prezentacjach i czy będą wnosili i zgłaszali swoje postulaty. Rolnictwo, to jeden z najbardziej wrarżliwych sektorów gospodarki każdego państwa, a od jego kondycji zależy bezpieczeństwo żywnościowe Polski i UE oraz zdrowie ich obywateli. Każdy z nas może sprawdzać osobiście co dzieje się w PE, ponieważ posiedzenia każdej komisji są transmitowane na żywo na stronie internetowej Parlamentu.


oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło i fot.: MRiRW-biuro prasowe


POWIĄZANE

Rada Europy formalnie przyjęła  pierwsze tego rodzaju rozporządzenie w sprawie o...

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozum...

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę